Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet ve eş ile beraber kayınvalidenin evden uzaklaştırılması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2014, 13:08   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet ve eş ile beraber kayınvalidenin evden uzaklaştırılması

Ben karakola başvurdum eşimin bana hakaret ettiği ve kötü davrandığı için evden uzaklaştırılması talebinde bulundum birde ben kayınvalidem le beraber yaşıyor ve ondanda sözlü eziyet görüyorum eşimin ve annesinin evden uzaklaştırılmasını istiyordum ama eşim ve kayınvalidem evden uzaklaştırılmadılar eve geri döndük ve hakaretlerini sürdürdü bana zarar verebilirdi ben evden uzaklaşmasını istedim ama sadece dava açılacak ve şikayetimde ısrarcı olursam psikolojik anlamda yıprandığımı belirtirsem eşim ne gibi ceza alır ve evden uzaklaşması için tekrardan mürecaat etmem gerekiyor mu ve ayrılık davası açarsam bu şikayetten dolayı kaybedermiyim davayı şimdiden cevaplarınız için teşekürler...
Old 27-05-2014, 15:52   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben karakola başvurdum eşimin bana hakaret ettiği ve kötü davrandığı için evden uzaklaştırılması talebinde bulundum birde ben kayınvalidem le beraber yaşıyor ve ondanda sözlü eziyet görüyorum eşimin ve annesinin evden uzaklaştırılmasını istiyordum ama eşim ve kayınvalidem evden uzaklaştırılmadılar eve geri döndük ve hakaretlerini sürdürdü bana zarar verebilirdi ben evden uzaklaşmasını istedim ama sadece dava açılacak ve şikayetimde ısrarcı olursam psikolojik anlamda yıprandığımı belirtirsem eşim ne gibi ceza alır ve evden uzaklaşması için tekrardan mürecaat etmem gerekiyor mu ve ayrılık davası açarsam bu şikayetten dolayı kaybedermiyim davayı şimdiden cevaplarınız için teşekürler...
Sayın Katılımcı;

Eşiniz ve annesi için uzaklaştırma cezası verilmesi talebiyle Aile Mahkemesi'ne başvurmalısınız.

Uzaklaştırma talebinde bulunmak için boşanma davası açmanız gerekmemektedir.

Aile Mahkemesi, eşiniz ve kayınvalideniz için koruma tedbiri olarak uzaklaştırma kararı verir ise (6 ay) bu karara uymamanın yaptırımı 10 güne kadar hapis cezasıdır.

Ayrıca maruz kaldığınız hakaretler nedeniyle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için doğrudan avukat desteği almanızda yarar bulunmaktadır.

Maddi imkanlarınız elvermiyorsa bulunduğunuz il barosuna başvurarak şartlarını taşıyor iseniz ücretsiz avukat desteğinden yararlanmanız mümkündür.

Saygılarımla..
Old 28-05-2014, 13:09   #3
Konuk

Ben adli yardım talebinde bulundum daha önce 2 kez ayrılık davası açtığımdan ve vazgeçmek zorunda kaldığımdan adli yardımın belki verilemiyeceğini belirttiler, ben adli yardım talebinde bulunduğumda ayrılık davası için talepte bulundum evrakları tamamlayıp götürdüm ama adli yardım talebim kabul görürmü bilmiyorum, ayrılık davası için istedim daha sonra değiştire biliyormuyum, cevaplarınıza ihtiyacım var nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla
Old 29-05-2014, 09:17   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben adli yardım talebinde bulundum daha önce 2 kez ayrılık davası açtığımdan ve vazgeçmek zorunda kaldığımdan adli yardımın belki verilemiyeceğini belirttiler, ben adli yardım talebinde bulunduğumda ayrılık davası için talepte bulundum evrakları tamamlayıp götürdüm ama adli yardım talebim kabul görürmü bilmiyorum, ayrılık davası için istedim daha sonra değiştire biliyormuyum, cevaplarınıza ihtiyacım var nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla
Boşanma değil ayrılık talebinde bulunmak üzere baroya başvuruda bulunduğunuzu söylüyorsunuz.

Daha önceki başvurularınız sonrasında baro tarafından verilen adli yardım hizmetinden vazgeçmiş olmanız ve ayrılık talebiyle başvurup daha sonra yine talebinizi değiştirmek istemeniz karşısında baro, başvurularınızın ciddiyet taşımadığı gerekçesiyle talebinizi reddedebilir.

Bunun önüne geçmek için adli yardımda görevli meslektaşlarımızdan, hangi yolu izlemenizin daha avantajlı olduğu konusunda bilgi almanızı öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi