Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Bana Bakmıyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2010, 15:35   #1
Konuk 34

Soru Eşim Bana Bakmıyor

Eşimle şuan aramda problemler var. Ailesiyle olan problemlerimden dolayı eşimle aram açıldı. Eşim şuan eve gelmiyor ve hiç bir şekilde bana bakmıyor. Bizim 2 tane oğlumuz var. Tüm ihtiyaçlarımı büyük oğlum karşılıyor ve ayrıca kardeşinin ihtiyaçlarınıda büyük oğlum karşılıyor. Ben kanser hastasıyım belli periyotlarla tedavi görüyorum. Eşim oğullarını sözlü olarak reddetti. Küçük oğlum 18 yaşında üniversiteye hazırlanıyor. Ailenin bütün sorumluluğu büyük oğlumun üstünde. 27 yıllık evliliğim var boşanmak istemiyorum hukuki olarak haklarım neler? İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.
Old 10-01-2010, 20:03   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanmak istemediğinizi belirtmişsiniz, o halde TEDBİR nafakası davası açabilirsiniz. Eşinizin sizin ve evin gereksinimlerini karşılamadığını, ortada haklı bir sebebi yokken ayrı yaşamakta olduğunu ispat etmeniz gerekecektir. Çocuklarınızın ve en yakın akrabalarınızın bu konudaki tanıklıklarından yararlanabilirsiniz.

Oturmakta olduğunuz ev eşinizin adına kayıtlı ise, tapudan "aile konutu şerhi" aldırabilirsiniz.

Tedbir nafakası davası içinde yine oturulmakta olan evden ve ev eşyalarından sizin ve oçcuklarınınızın yararlanması için karar verilmesini de talep edebilirsiniz.

18 yaşından büyük çocuğunuz öğrenim görmeyi sürdürürür ise, kendisi babasına "yardım nafakası" davası açabilecektir.

Eğer eşiniz tarafından şiddete maruz kalıyor iseniz, en yakın aile mahkemesine de başvurabilirsiniz. Bu başvuruda, eşinizin şiddet içeren davaranışlarına son vermesini, size ve çocuklarınızın halen oturmakta olduğu adrese yaklaşmasının engellenmesini, varsa silahının kolluk güçlerine teslim edilmesi veya telefon gibi iletişim araçları ile sizi ve ailenizi tehdit etmesinin önlenmesini isteyebilirsiniz.

Türk Medeni Kanunu pek çok imkan sunmaktadır. Tüm bunlardan eksiksiz yararlanabilmek için bir avukat ile doğrudan görüşmenizi öneriyoruz.

Maddi imkanınız yok ise, bulunduğunuz yer İl barosuna davalarınızın takibi için ücretsiz avukat hizmetinden yararlanmak amacı ile başvurabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Old 11-01-2010, 15:39   #3
Konuk 34

Öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim Ufuk Bey. Eşimden şiddet hiç görmedim. 18 yaşında olan oğlum şuan sadece dersaneye gitmektedir. Oğlumun yasal olarak ne gibi hakları var? Eşim özel bir denizcilik şirketinden emekli. Evi aldığımız zaman eşim gemide olduğu için karşılıklı anlaşarak tapuyu kendi üstüme aldım. Bu olaylardan sonra eşim eve şerh koydurdu. Evin faturalarını vergi borçlarını oğlum ödüyör.
Old 11-01-2010, 21:46   #4
üye8180

Sayın konuk, reşit oğlunuzun talep edebileceği nafaka türü ile ilgili yasal düzenleme aşağıda sunulmuştur.

Türk Medeni Kanunu md. 364: Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.

Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.

Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır.

Türk Hukuk Sitesi Şerhinden, konuyla ilgili bir içtihat örneği:

Yargıtay 3. HD. 2005/7849-8137

: Günümüzdeki ağır ekonomik koşullar karşısında, eğitimle çalışmayı bir arada sürdürmenin mümkün olmayacağı bir kural ve karine olarak kabul edilmelidir. Davacının, üniversitede okuma arzusu ve bu amaçla hazırlık kurslarına gitmek istemesi onun en tabii hakkıdır. Davanın açıldığı sırada bir petrol istasyonunda cüzi bir miktar maaşla çalışması geçimini temine yönelik (zorunluluktan doğan) bir çalışmadır. O halde, hiçbir malvarlığı ve geliri bulunmayan, henüz reşit olmuş ve okuma isteğinde olan kız çocuğunun yardıma muhtaç bulunduğunun kabulü zorunludur.
(Karar Tarihi : 18.07.2005)
Somut olayda; her ne kadar, davacı reşit ve sağlıklı olması nedeniyle çalışabilir konumda ise de; yaşı itibariyle henüz öğrenim çağında olduğu anlaşılmaktadır. Yukarıdaki kanun hükmünde de belirtildiği gibi eğitimi devam eden çocuğa, ana ve baba eğitimi sona erinceye kadar bakmakla yükümlüdür. Anayasa'nın 27 ve 42 maddesi uyarınca herkes, bilim ve sanatı öğrenmek, fikri ve bedeni kabiliyetlerini geliştirmek hakkına sahiptir. Günümüzdeki ağır ekonomik koşullar karşısında eğitimle çalışmayı bir arada sürdürmenin mümkün olmayacağı bir kural ve karine olarak kabul edilmelidir. Davacının, üniversitede okuma arzusu ve bu amaçla hazırlık kurslarına gitmek istemesi onun en tabii hakkıdır. Davanın açıldığı sırada bir petrol istasyonunda cüzi bir miktar maaşla çalışması geçimini temine yönelik (zorunluluktan doğan) bir çalışmadır. O halde, hiçbir malvarlığı ve geliri bulunmayan henüz reşit olmuş ve okuma isteğinde olan kız çocuğunun yardıma muhtaç bulunduğunun kabulü zorunludur. Yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

Mahkemece yapılacak iş; davacının geçimi için gerekli davalının geliri ile orantılı olacak şekilde, TMK'nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de gözetilerek uygun bir nafakaya hükmetmek olmalıdır.
Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 18.7.2005 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Old 12-01-2010, 00:05   #5
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Katılımcı; hukuk sistemimizde çocuğunu reddetmek gibi bir müessese söz konusu olmayıp, bu yöndeki irade beyanlarının da herhangi bir hukuki önemi ve sonucu bulunmamaktadır. Çocuklarınız reşit olduğu için, eşinizden çocuklarınızın bakımı için nafaka talep edemezsiniz.
Ancak siz kendi geçiminiz ve sağlık masraflarınız için eşinize aile Mahkemesinde açacağınız bir dava ile, eşinizin maddi durumuyla orantılı olmak üzere uygun bir tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Bu işi bir avukat aracılığıyla yapmanızı, maddi gücünüz buna yetmiyorsa bulunduğunuz yer Barosuna bu durumunuzu tevsik edecek belgeyle başvurarak, avukat talebinde bulunabilirsiniz
Old 12-01-2010, 21:28   #6
Konuk

Soru

2 tane farklı cevap geldi. Çocuğum erkek. Net bir bilgi alabilirmiyim.
Old 12-01-2010, 22:27   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bir den fazla yanıt birbiri ile çelişen değil,birbirini tamamlayan yanıtlardır.

Özetle;
1-18 yaşından büyük çocuğunuz,öğrenim sebebi ile babasından yardım nafakası talep edebilir.

2-Siz de sadece kendiniz için tedbir nafakası talepli dava açabilirsiniz.

3-Eşinizin oğlunu evlatlıktan reddetmesi hukuken mümkün değildir.

Bir avukattan hukuki destek alarak yasal olanaklarınızı kullanmanızı öneriyoruz.
Old 14-01-2010, 22:41   #8
Konuk

Soru

istanbul barosuna başvurcam önümüzdeki hafta, peki başvuru yaptıktan ne kadar süre sonra bana avukat verirler?
Old 15-01-2010, 00:20   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kesin olmamakla birlikte genellikle işlemler yaklaşık on günde tamamlanmaktadır.

Acil durumda bu süre kısalmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi