Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayeti bende olan Cocugumun mecbur Baba yanina kalmasi

Konuyu Kilitleyin
Old 03-01-2019, 13:05   #1
DenizRüzgari

Varsayılan Velayeti bende olan Cocugumun mecbur Baba yanina kalmasi

Merhaba, gecen sene bosandik ve cocugumun velayeti bana verildi. Ben Yurtdisinda yasiyorum. Velayet kesinlestikden sonra cocugumu icin islemleri baslattim. Tazminattan vazgecmem karsiligi Eski Esim cocugumun vize islemleriyle ilgilendi. Eylül 2018 de vizesi cikti. Pasaport ile vize eski esimin evine gitti. Kendisi bana cocugu vermiycegini söyledi ve vizeye basvurdukdan sonra gizlice velayet degistirme davasi acmis. 2 kere Türkiyeye gittim. Ilk gittigimde cocugumu kacirdi pasaportuda vermicegini söyledi. Bende ayni gece karakola gittim. bunu duyunca o gece kacmis evden. Sonra tatile gittim diye ifade verdi Polislere. 2 gittigimde aileleri biz vercegiz dediler. Yine gittim yine vermediler cocugumu. Amaclari cocugumu koz olarak kullanmak ve benden intikam almak. Hatta bana soruyor ailesiki barisirmisiniz cocuk icin diye. ´Ben Siddet görüyordum ve bu yüzden davada acmistim takip edemedigimden adli para cezasina döndü 5 yil denetimli serbestlik aldi. Cocugumu kacirdi diye 2 kere savciliga sikayet ettim. Kendisi suan tedbiren velayeti istiyor. Ve cocugu kaciririm diye yurtdisi yasga koydurmaya calisior. Kendisi Cocugu kaciriyor velayet hakki suan bende oldugu halde. Pedagog beni dinlemeden baba yanina uyum sagliyor diye rapor hazirlamis. Ama hic beni dinlememis. Ve Eski esimin yalanlarini sadece dinleyerek karar vermis. Dosyadaki delilere bizim dilekcemize cevablarimiza hic dikkate almamis.Napa bilirim bu duurmda bana yardim ede bilirmisiniz ? Cocugumu bilerek birakmadim. Ise girmek zorundaydim onu buraya getire bilmek icin. Deneme süresindede izin kullanamadim. Cocugum daha 4 yasinda bu durumda babaya verilirmi? Alkol kullanan gecelere kadar gezen düzensiz bir Hayat sürüyor cocuguma hasta ve yasli babaannesi bakiyor.
Old 03-01-2019, 15:22   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Tedbiren velayet evlilikbirliği devam ederken ve/ya boşanma davası süresince istenebilir. Boşanma ve velayet kararı kesinleştikten sonra tedbiren velayet değil de velayetin değiştirilmesi davası açılabilir ve bu dava sonucunda verilecek karar kesinleşinceye kadar velayet sizde kalmaya devam eder. Dava reddedilirse sizin velayet hakkınız değişmemiş olur. Ancak mahkemece velayet değiştirilir ve kesinleşirse sizin velayet hakkınız sona erer. Uzman pedagogun sizinle görüşmeden rapor hazırlaması hatalıdır. Rapora itiraz edebilirsiniz. Babanın alkol kullandığını çocuğa hasta ve yaşlı babaannenin bakamayacağını velayetin boşanmayla size verilmesinden sonra şartlarda değişiklik olmadığını çocuğun yaşının küçük olup anne şefkatine ve bakımına muhtaç olduğunu ve çocuğu baba yanına bırakmanızın haklı gerekçeleri gibi diğer savunmalarınızı mahkemeye sunarak olumlu sonuç almaya çabalayabilirsiniz.Mahkeme velayeti babaya verirse karara itiraz edebilirsiniz. ŞU ANDA VELAYET SİZDE OLDUĞU İÇİN ÇOCUĞU YURTDIŞINA BABA MUVAFAKATİ OLMADAN ÇIKARABİLMEK İÇİN AİLE MAHKEMESİNDEN İZİN VE YETKİ İSTEYEBİLİRSİNİZ...
Old 04-01-2019, 10:36   #3
Av. Hatun Olguner

Ayrıca çocuğu teslim etmesi için baba aleyhine icra takibi açabilirsiniz.
Old 04-01-2019, 17:59   #4
DenizRüzgari

Dikkat

Cok Tesekkür ederim Cevabiniz ve Yardiminiz icin Allah bin kere razi olsun Hatun Hanim.
Peki bu velayet degistirme davasinda gecici velayetin hükmü nedir. Gecici velayet babaya verilirse benim Kesinlesmis Velayet kararim düsüyormu. Hakim tedbir velayet vericegini ve yurtdisi yasagini pedagog raporundan sonra karar vericegini söylüyor. Böylece cocugum bu sürecte yine Babanin yaninda kalmak zorunda. Benim Velayet Hakkim engellendi eski esim tarafindan ve hersey benim daha cok aleyhime oluyor. Bu durumla karsilasinca nasil kolayca sözümlendiririm. Cünkü biyandan vizeye islemlerinle ugrasiyorum. VIze cikarsa ama bide yurtdisi yasagada olursa napabilirim.
Cocuga bakilmadigini Ilk raporda belitrimisti cünkü cocugum 3 yasinda oldugu halde bezleniyor du ve konusamiyordu. Suan beni cocugu terketti diye akrabalariyla birlikte Iftiralar atiyorlar bana.
Ayrica icra takibi baslattim. Teslim etmedi cocugumu. Ve Bosandigimiz Mahkemeye Muvafakatname icin Dilekce verdiydim red geldi. Hakim bana velayeti veririken biliyordu cocugumla yurtdisinda yasiycagimi ona ragmen 2 haftada bir görüs hakki vermsiti. Bu görüs hakki yüzünden cocugumla yurtdisina cikartmiyorum babanin izni olmadan.
Bide Elimde ses kayitti var eski esimin madde kullandigina dair. Bu ses kayittini kullandigim zaman ceza alabilicegim söylendi.

Biraz cok soru oldu ama bu konudada Yardim edebilirseniz size cok minnetar olurum veya baska üyeler bu durumla ilgi görüslerini fikirlerini bildirise cok sevinirim.
Old 11-01-2019, 14:46   #5
Av. Hatun Olguner

YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2016/6974
K. 2016/13807
T. 17.10.2016
• VELAYETİN DEĞİŞTİRİLMESİ
• İHTİYATİ TEDBİR ( Davanın Esasını Çözer Şekilde İhtiyati Tedbir Kararı Verilemeyeceği Gibi Şartları Oluşmadığı Halde ve Yeterli Gerekçe de Gösterilmeden Velayetleri Annede Bulunan Ortak Çocukların Velayetlerinin Tensip Kararı İle Tedbiren Davacı Babaya Verilmesinin Usul ve Kanuna Aykırı Olduğu – Velayetin Değiştirilmesi )
4721/m.336
Old 14-01-2019, 16:58   #7
DenizRüzgari

Cevablariniz icin cok tesekkür ederim Hatun Hanim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi