Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belli bir mal üzerine haciz konulması istemi

Yanıt
Old 02-12-2020, 00:10   #1
av.557166

Varsayılan Belli bir mal üzerine haciz konulması istemi

Öncelikle iyi geceler. Aklımı karıştıran bir soru ile uyuyamadım. Sizlere yöneltmek istedim.
Müvekkilin kardeşleri ile ortak gayrimenkulu üzerinde diğer kardeşlerin payları hacizli durumda. Müvekkil de başka birisine bir senet verip onu icraya koyarak kendi payına da haciz konulmasını ve satış işlemi gerçekleşince malın tamamına sahip olmayı istiyor. Yalnız müvekkilin isteği şahsi hesapları ve gayrimenkulleri değil, başka birisine düzenlediği senet yolu ile yalnız o belli payları hacizli olan taşınmaza haciz konulması. Ben senet için icra ve ardından haciz istemi yaptığımda müvekkilin isteğine göre yalnız o kısma haciz konulmasını talep edebilir miyim? Böyle bir istek ile karşı karşıya geldim başka bir yolu varsa o da kabulüm. İşin içinden mesleğe yeni başlayan avukat olarak çıkmak istiyorum ve işi kaybetmek istemiyorum. Şimdiden teşekkürler
Old 07-12-2020, 16:48   #2
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan av.557166
Öncelikle iyi geceler. Aklımı karıştıran bir soru ile uyuyamadım. Sizlere yöneltmek istedim.
Müvekkilin kardeşleri ile ortak gayrimenkulu üzerinde diğer kardeşlerin payları hacizli durumda. Müvekkil de başka birisine bir senet verip onu icraya koyarak kendi payına da haciz konulmasını ve satış işlemi gerçekleşince malın tamamına sahip olmayı istiyor. Yalnız müvekkilin isteği şahsi hesapları ve gayrimenkulleri değil, başka birisine düzenlediği senet yolu ile yalnız o belli payları hacizli olan taşınmaza haciz konulması. Ben senet için icra ve ardından haciz istemi yaptığımda müvekkilin isteğine göre yalnız o kısma haciz konulmasını talep edebilir miyim? Böyle bir istek ile karşı karşıya geldim başka bir yolu varsa o da kabulüm. İşin içinden mesleğe yeni başlayan avukat olarak çıkmak istiyorum ve işi kaybetmek istemiyorum. Şimdiden teşekkürler

Meslektaşım anladığım kadarı ile alacaklı vekili olarak işlem yapacaksınız. Takip kesinleştikten sonra nereye veya neye haciz konulacağına siz kendi taleplerinizle yön verebilirsiniz. Sadece o taşınmaza haciz konmasını istiyorsanız icra dairesine sadece o taşınmazın adresini bildirerek gerekli yere müzekkere yazılmasını talep edersiniz. Siz talep etmeden başka gayrimenkullere icra dairesi tarafından resen haciz konması gibi bir durum söz konusu olamaz.
Old 07-12-2020, 17:30   #3
Admin

Neden muvazaalı olarak kendi hisseniz üzerine haciz tatbik etmeye çalıştığınızı tam anlayamadım? Haciz konulan hisselerin de (kardeşlerin payının) münferiden icra yoluyla satışı mümkün ve bu pay satışında açık arttırmaya girip pay satın alınabilir. Esasında kendi hisseniz üzerine haciz konulsa bile yine bu olacak, çünkü her hisse ayrı icra dosyasına tabi olduğundan, bu dosyalarda gayrımenkulün tamamı satılmayacak, her dosyada sadece haciz tatbik edilen hisse satışa çıkartılacak. Bilemiyorum atladığım bir husus mu var?
Old 08-12-2020, 09:28   #4
av.557166

Öncelikle çok teşekkür ederim. Peki paylı mülkiyet olması durumunda müvekkilin de bu isteğini göze alarak izlenmesi gereken başka bir yol var mıdır sizce?
Old 08-12-2020, 14:33   #5
av.makkus

''Cebri icra yoluyla yapılan satışlara önalım hakkı kullanılamaz. Konuyla alakalı Medeni Kanun Madde 733’te “Cebri icra yoluyla yapılan satışlara, önalım hakkı kullanılamaz” denilmektedir.

İcra İflas Kanunu hükümlerine göre kamu hukuku tasarrufu olarak yürütülen cebri icra satım işlemleri, cebri müzayede niteliğinde olduğu için bir kısım paydaşların paylarının borçlarından dolayı icra yoluyla satılmasında önalım hakkı kullanılamaz''.
siz müvekkilin isteği doğrultusunda muvazaalı olarak haciz koydurup satış talep etmeniz halinde cebri icra yoluyla satışta gayrimenkulün tamamını müvekkil elde edemeyecektir.
gayrimenkul üzerindeki kardeşlerin payları üzerindeki hacizler kaldırılıp kardeşler arasında itilaf yoksa müvekkilinize satış yapılabilir.
Old 08-12-2020, 15:27   #6
Av. Suat

Yapmak istediğiniz işleme konu yer paylı mülkiyet değil de elbirliği yani iştirak halinde olsa ve icra hakimliği de size paydaşmış gibi yetki verip taşınmazın taksim veya satışının yapılması için yetki vermiş olsaydı sorunuzun bir karşılığı olabilirdi. Paylı mülkiyette yani müşterek mülkiyette sadece borçluya ait olan pay satılacağından diğer paydaşların paylarını satış yolu ile alamazsınız bu ihtimalde ...

TAKSİM EDİLMEMİŞ MİRAS HİSSESİNİN HACZİ VE SATIŞI
Bilindiği üzere miras bırakanın ölümü yada gaipliğine karar verilmesi ile miras bir kül olarak kanuni yada atanmış mirasçılara geçer. Bu durumda taksim edilemese ve borçlunun miras yoluyla devraldığı menkul ve gayrimenkuller haczedilebilecektir.
Taksim edilmemiş miras hissesi haczedilirse icra müdürlüğü diğer hissedarlara miras payının haczedildiğini bildirecek ayrıca taşınmazlarda tapu siciline bir müzekkere ile payın haczedildiği bildirilecektir.
Alacaklı miras payının satışını istediğinde ise icra müdürü satışın nasıl yapılacağını icra mahkemesinden soracaktır.
İcra mahkemesi satışın ortaklığın giderilmesi davası açılarak yapılması ve dava sonucunda hisseye düşen paranın ödenmesine karar verebileceği gibi,
iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilerek hissenin satışının daha uygun olacağına karar verebilir.
Bu durumda alacaklıya bu davaları açmak için yetki belgesi düzenleyecektir. Alacaklı icra mahkemesinin kararına göre ortaklığın giderilmesi yada elbirliği ile mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi davasını açacaktır.
Old 10-12-2020, 11:50   #7
av.557166

Varsayılan teşşekür

çok teşekkür ederim yardımlarınız için
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi