Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tedbir nafakası davası ile ilgili yardım istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 27-11-2013, 12:44   #1
Konuk

Varsayılan Tedbir nafakası davası ile ilgili yardım istiyorum

Ben evliyken istanbul'da ikamet ediyordum. Şu an Ankara'da ailemin yanında yaşıyorum, haklı olarak eşimden ayrı yaşamaya karar verdim. Çalışmıyorum ve gelirim yok. Eşim sigortalı çalışıyor ayda 4500-5000 lira geliri var. Evin Tapusunu aldı ama 1,5 yıl daha kredisi devam edecek olan banka ipotekli bir evimiz var.Krediyi de kendisi ödüyor. Ve kendisinin arabası da var. Ben boşanma davası açmayacağım. Sadece tedbir nafakası davası açmak istiyorum Bununla ilgili izninizle sorularım olacaktı:

1)Benim avukat tutacak bir gelirim yok, sigortam yok. Daha önce sigortalı olarak çalışmıştım ama 3-4 yıldır çalışmıyorum.Üzerime ait herhangi bir mal varlığıda yok.Eşim sigortalı. Muhtardan fakirlik belgesi bu şartlarda alabilir miyim? Eger alabilirsem barodan yaklaşık ne kadar zaman içerisinde bana bir avukat tayin edilebilir?

2) Avukatım olmadan da tedbir nafakası davası açabilir miyim? Nasıl açabilirim? Dilekçe konusunda adliyede yardım edecek bir bölüm var mıdır? Kendim bu dilekçeyi yazıp ya da adliyede yardım eden bir bölüm varsa yazdırıp bu davayı açabilir miyim? Ve bu dilekçeye eşimin mal varlığını yazmam gerekli midir? Kredisi devam eden tapusu kendi adına olan bu evi ve arabayı da dilekçeye eklemeli miyim?

3) Tedbir nafakası talebimin kabul edilmesi için hakim önüne mi çıkacağım? Bu bir duruşma gibi mi olacak? Ve ayrı yaşamaktaki haklılığımı ispat etmeme kendi ailemde yardımcı olabilir mi? Eşim evliliğime ailesinin isteklerini taleplerini müdahale ettirerek bozmaktadır bana şartlar koymaktadır.

3) Karşı taraf evi terk ettiğim için sanırım 6 ay kadar mahkemeye veremeyecek. Ben tedbir için aile konutu şerhi koydurttum. Mahkemeye verdiği zaman, dava tarihinden itibaren mi ben bu ev kredisinden hak almayı kaybedeceğim. Bununla ilgili de çok rica etsem bilgi verebilir misiniz.

Şimdiden size çok teşekkür etmek istiyorum. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Saygılarımla.
Old 28-11-2013, 15:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
1)Benim avukat tutacak bir gelirim yok, sigortam yok. Daha önce sigortalı olarak çalışmıştım ama 3-4 yıldır çalışmıyorum.Üzerime ait herhangi bir mal varlığıda yok.Eşim sigortalı. Muhtardan fakirlik belgesi bu şartlarda alabilir miyim? Eger alabilirsem barodan yaklaşık ne kadar zaman içerisinde bana bir avukat tayin edilebilir?

Fakirlik belgesi eşinizin değil,sizin koşullarınız gözetilerek düzenlenecektir.

İşiniz geliriniz yoksa baro adli yardımdan yararlanma koşullarınız var demektir.

Gerekli evrakları temin ederek barodan randevu alınız.Görüşme sonrasında 10 gün gibi bir sürede genellikle atama yapılmaktadır.

Alıntı:
2) Avukatım olmadan da tedbir nafakası davası açabilir miyim? Nasıl açabilirim? Dilekçe konusunda adliyede yardım edecek bir bölüm var mıdır? Kendim bu dilekçeyi yazıp ya da adliyede yardım eden bir bölüm varsa yazdırıp bu davayı açabilir miyim? Ve bu dilekçeye eşimin mal varlığını yazmam gerekli midir? Kredisi devam eden tapusu kendi adına olan bu evi ve arabayı da dilekçeye eklemeli miyim?

Dava açmak için avukatla temsil edilme zorunluluğu yok.Fakat avukatla takip etmek zaman, emek ve hak kaybını önler,

Davayı siz takip edecekseniz tüm yazılmaları kendiniz yapmak durumundasınız.Bir dilekçe örneği vermek alan kurallarımıza aykırıdır.

Alıntı:
3) Tedbir nafakası talebimin kabul edilmesi için hakim önüne mi çıkacağım? Bu bir duruşma gibi mi olacak? Ve ayrı yaşamaktaki haklılığımı ispat etmeme kendi ailemde yardımcı olabilir mi? Eşim evliliğime ailesinin isteklerini taleplerini müdahale ettirerek bozmaktadır bana şartlar koymaktadır.

Davayı sizin takip etmeniz durumunda ön inceleme,tahkikat (tanıkların dinlenmesi dahil) duruşmalarına katılmak zorundasınız.Katılmaz iseniz dava takipsiz kalacak ve yasal süre sonunda açılmamış sayılacaktır.

Davanızda ayrı yaşamaktaki haklılığınız tanık dahil her türlü yasal delille kanıtlanabilir.Aile üyeleri de tanıklık yapabilir.

Ayrıca tarafların mali ve sosyal durumları ve ihtiyaçlarına ilişkin her türlü bilgi ve belgenin dosyaya sunulması uygun olacaktır.

Alıntı:
3) Karşı taraf evi terk ettiğim için sanırım 6 ay kadar mahkemeye veremeyecek. Ben tedbir için aile konutu şerhi koydurttum. Mahkemeye verdiği zaman, dava tarihinden itibaren mi ben bu ev kredisinden hak almayı kaybedeceğim. Bununla ilgili de çok rica etsem bilgi verebilir misiniz.

Karşı taraf terke dayalı boşanma davası açarsa elbette terk tarihinden itibaren 4 aydan sonra size eve dön çağrısı yapabilir ve 6 ayın dolmasından sonra da bu sebebe bağlı boşanma davası açabilir.

Boşanmak istemiyorsanız eve dönmemekte haklı olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Boşanma davasının açılma tarihi(boşanmanın kabulü halinde) mal rejimin sona erdiği tarihtir.Bu tarihten sonraki kredi ödemeleri edinilmiş mallara katılma alacağına konu edilemez.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 28-11-2013, 15:43   #3
Konuk

Habibe Hanım çok Teşekkür ederim.

Benim ikametim İstanbul'da gözüküyor. Fakat şu anda Ankara'da yaşıyorum. Ankara'daki muhtardan fakirlik belgesi alabilir miyim?

Bir de tedbir nafakası davası için bir avukattan yardım almak istesem bunun maliyeti makul düzeyde midir?Yada sadece tedbir nafakası davası dilekçesini kendim yazarak mahkemeye verdiğim de çok bir hak kaybına uğramam söz konusu olur mu? Bu davayı kendimin açmasında bir sakınca olabilir mi?

Tekrar tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Saygılarımla.
Old 29-11-2013, 11:28   #4
Konuk

Bu arada kendi kaydımın oldugu yerdeki muhtardan fakirlik belgesi alınıyormuş.Bu sorum için o yuzden kusura bakmayın.Kendim öğrendim.

Tedbir nafakası davası için mahkemeye başvuracağım dilekçeyide hak kaybetmemem için bir meslektaşınıza yazdıracağım.

Aklıma takılan bir daha şey oldu.İzninizle sormak istiyorum.

''Karşı taraf terke dayalı boşanma davası açarsa elbette terk tarihinden itibaren 4 aydan sonra size eve dön çağrısı yapabilir ve 6 ayın dolmasından sonra da bu sebebe bağlı boşanma davası açabilir''

Bu şekilde yazmıştınız. Terke dayalı olmadan başka bir sebeple boşanma davasını bu 6 aylık süre geçmeden de açabilir mi? Yok her durumda 6 ay beklemesi gerekir mi?

2) Evi terk ettiğim için ben kusurlu durumda mı sayılıyorum. Evimi terk etmem için beni buna iten gerekçelerim vardı. Kusurlu taraf ben değilim. Ama eger karşı taraf dava açarsa dava açan taraf illaki kusursuz mu sayılmaktadır. Yoksa mahkemeye cıkıp gerekçelerimi belirttiğimde , ailemde tanık oldugunda yani savunma hakkımı kullandıgımda bu durum değişmekte midir?

Tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
Old 29-11-2013, 13:45   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
''Terke dayalı olmadan başka bir sebeple boşanma davasını bu 6 aylık süre geçmeden de açabilir mi? Yok her durumda 6 ay beklemesi gerekir mi?
''

Karşı taraf elbette 6 ay geçmeden diğer sebeplere dayanarak dava açabilir.

Alıntı:
Evi terk ettiğim için ben kusurlu durumda mı sayılıyorum. Evimi terk etmem için beni buna iten gerekçelerim vardı. Kusurlu taraf ben değilim. Ama eger karşı taraf dava açarsa dava açan taraf illaki kusursuz mu sayılmaktadır. Yoksa mahkemeye cıkıp gerekçelerimi belirttiğimde , ailemde tanık olduğunda yani savunma hakkımı kullandıgımda bu durum değişmekte midir?

Haklı sebeplerin varlığı halinde konutu terk etmek kusur sayılmayacaktır.Herkes iddiasını kanıtlamalıdır.Tek başına dava açmak kusursuz sayılmayı gerektirmez.Savunma hakkınızı kullanarak karşı tarafın kusurlu olduğunu ve haklı sebeplerle konutu terk ettiğinizi kanıtlayabilir ve açılan davanın reddini isteyebilirsiniz.
Old 29-11-2013, 14:21   #6
Konuk

Habibe Hanım tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

1)Ben boşanma davası açmak istersem, boşanma dilekçesine tedbir nafakası isteğimide ekleyebilir miyim? Eger boşanma davasıyla beraber tedbir nafakası istersem, ayrı yaşamaktaki haklılığımı ispatla yükümlü değilmişim sanırım. Eğer bir yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.

2)Ben boşanma davasını Ankara'da açabilir miyim. Çünkü Ankara'da ailemin yanında yaşıyorum ama ikametim İstanbul'da.Bunun için belli bir süre Ankara'da yaşamam mı gerekir? Yoksa ikametimin olduğu yerde mi dava açmam zorunludur?

Saygılarımla
Old 29-11-2013, 14:26   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,
Alıntı:
1)Ben boşanma davası açmak istersem, boşanma dilekçesine tedbir nafakası isteğimide ekleyebilir miyim? Eger boşanma davasıyla beraber tedbir nafakası istersem, ayrı yaşamaktaki haklılığımı ispatla yükümlü değilmişim sanırım. Eğer bir yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.

Boşanma davası açılmakla hakim dava süresince gerekli olan önlemleri almalıdır.Tedbir nafakası da bunlardandır.Tedbir nafakası için kusur incelemesi yapılmaz.
Alıntı:
2)Ben boşanma davasını Ankara'da açabilir miyim. Çünkü Ankara'da ailemin yanında yaşıyorum ama ikametim İstanbul'da.Bunun için belli bir süre Ankara'da yaşamam mı gerekir? Yoksa ikametimin olduğu yerde mi dava açmam zorunludur?

Boşanma davasında yetkili Mahkeme tarafların ortak ikametgahı veya tarafların yerleşim yeridir.Ankara'da yaşamayı düşünüyorsanız ikametgahınızı Ankara'ya almanız gerekir.Aksi halde Ankara'da açılacak davaya eşiniz yetki itirazında bulunabilir,kabulü halinde dava istanbul'da görülebilir.
Old 29-11-2013, 15:00   #8
Konuk

Habibe Hanım,

Ben aile konutuna şerh koydurdum. Şu anda da başka bi şehirde yaşayan ailemin yanına gelerek eşimden ayrı olarak burada yaşamaya başladım. Boşanma davası açılmadı. Ortada henüz bir dava yok. Tedbir nafakası davasını da henüz açmadım. Ben resmi olarak ayrılmayı düşünmüyorum.

İkametgahımı ben ailemin bulunduğu şehre aldırmak istiyorum. Bu aile konutumla ilgili bir geçersizliğe sebep olabilir mi? Aile konutuna şerh koydururken aile konutunda yaşadığımı ikametgahımla kanıtladım ve o şekilde o evi aile konutu kabul ederek eve şerh koydular. Şimdi ikametgahımı ailemle bulunduğum şehre değiştirmem aile konutu için bir sakınca doğurur mu doğurmaz mı öğrenmek istiyorum.Şu anda ev benden izinsiz satılamayacak. Şerh koydurmuş olmam artık benim başka bir şehire ikametgahımı aldırmama bir engel olur mu?Ya da bi sakıncası olur mu? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 02-12-2013, 10:39   #9
Konuk

Habibe Hanım,

Benim size son bir sorum olmuştu. Eger bu konudada yardımcı olabilirseniz çok memnun olucam. Çünkü ikametgahımı değiştirip değiştirmeme arasındayım bu sebepten bir bilgiye ihtiyacım var.

Ben aile konutuna şerh koydurduğumu size belirtmiştim. Ailemin yanında eşimden ayrı olarak Ankara'da yaşamaya başladım. Boşanma davası açılmadı. Tedbir nafakası davasını da henüz açmadım. Ben resmi olarak ayrılmayı düşünmüyorum.

İkametgahımı ben ailemin bulunduğu şehre aldırmak istiyorum. Aile konutuna şerh koydururken aile konutunda yaşadığımı ikametgahımla kanıtlamam istenmişti kanıtladım ve eve şerh koydular. Şimdi ikametgahımı ailemle bulunduğum şehre değiştirmem aile konutu için bir sakınca doğurur mu öğrenmek istiyorum.İkametgahımı aldırabilir miyim? Çünkü ilerde Ankara'da da çalışabilirim.Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 02-12-2013, 13:19   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Kitap

Sayın Katılımcı,

Adli yardımdan yararlanmak istemeniz yani avukat desteğini dava süresince almak istemeniz halinde ikametgahınızı aldırmanız beklenecektir.

Ancak ikametgahınızı aldırmanız sizi aile konutu şerhinin kaldırıLması davası ile başbaşa bırakabilir. Hukuki yorumum, şiddet gören veya aynı hanede yaşamaya zorlanması kendisinden beklenemeyecek olan kadının eşinden fiilen ayrı yaşayabileceği yönündedir. Aile konutu korumasının evden ayrılmak zorunda kalındığı için kaldırılması yasa maddesinin amacıyla bağdaşmamaktadır.

Ancak benim şahsi yorumum dışında Davaya bakacak hakimin yorumu önem arzedecektir. Böyle bir dava ile karşı karşıya kaldığınızda MUTLAKA bir avukatla davayı takip ediniz. Mahkemenin zararınıza olacak biçimde karar vermesi halinde Temyiz etmeniz gerekir. Barodan Yeniden görevlendirme isteyiniz. Çünkü Barodan görevlendirilen avukatlar görevlendirilen tek işle (Örneğin sadece nafaka davasına veya sadece boşanma davasına) sınırlı olarak hizmet verirler.

Açacağınız nafaka davasında da zaten "evden ayrılmak zorunda kaldığınızı" ortak hayatın eşiniz tarafından imkansız hale getirildiğini ispatlayacağınız için yukarıdaki açıklamalarımla paralellik arzetmektedir.

Aşağıdaki Yargıtay Kararlarını inceleyiniz.
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13176

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=14931

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=14212 (Örneğin bu kararda, kadının keyfiyeti olarak değerlendirilebilecek başkasına kiraya verme var.)

Ve aile konutu kavramı için geniş bir değerlendirme:http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=13741

Sayın Katılımcı

İkametgahınızı aldırmanız halinde aleyhinize sonuçla karşılaşmanız mümkündür. Lütfen bir profesyonelle yüzyüze görüşüp bir eylem planı yapınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi