Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka arttırmak

Konuyu Kilitleyin
Old 20-04-2013, 10:47   #1
246

Varsayılan nafaka arttırmak

biz 2011 yılında anlaşmalı şekilde boşandık ben nafakamı arttırmak istiyorum .. oğlumun velayeti bende ancak oğluma hiperaktiflik teşhisi konuldu ve ilk okul birinci sınıfa başlamak yerine ana sınıfından başladı ... ve bende ona herhangi bir bakıcı bulamadığım çalışamıyorum .. 100 lira bana 100 lira oğluma nafaka veriyor .. şimdi ben nafaka arttırmak için dava açmak istiyorum .. ancak anlaşmalı boşanma olduğu için nafakanın artmaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi .. ve bu şartlarda ne kadar nafaka arttıra bilirim ..
bir de evi boşanırken çocukların üzerine geçirmiştik .. fakat evlenirse kira bedelinin yarısını çocuğun vasisi olarak bana verecekti ama o eve masraf ettim diyerek 2007 doğumlu oğlunu borçlu çıkarttı yaptırmış olduğu masraflardan herhangi bir şekilde bana haber verilip onayımıda almadı kiramı da almak istiyorum bunu nasıl yapıcam ve sonuç elde edebilir miyim ..
Old 20-04-2013, 18:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlaşmalı boşansanız da, kenidiz ve çocuğunuz için o tarihte hükmedilen nafakaların arttırılması davası açabilirsiniz.

Nafakanızın değişen koşullara, ihtiyaçlarınızın artmasına ve paranın alım gücünün düşmesine görev nafaka borçlusunun gelirindeki artışa oranla arttırılacaktır.

Uygulamada her yıl açılmaktadır. Nafaka borçlusunun maaşının veya gelirinin artışı göz önüne alınır.

Kira konusunda ise, boşanma kararınızda açık hüküm varsa icra kanalı ile tahsil gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak protokol hükmü olarak kaldı ise konu ile ilgili dava açmanız veya yine icra takibi yapmanız gerekecektir. Takibe itiraz halinde açacağınız davada veya doğrudan dava açmayı tercih etmeniz halinde; eşinizin borcunun doğup doğmadığı esasında mahkeme inceleme yapacak ve sonuca göre tahsil kararı verebilecektir.

Yalnız davalarınızı avukat eli ile takip ediniz. Tek başınıza hak taybı yaşarsınız. Sorunuz profesyonellik gerektirmekte.

Bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini de isteyebilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi