Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Edinilmiş Malın Eşten Mal Kaçırma Kastıyla Devrinden Kaynaklı Tapu İptali ve Tescil

Konuyu Kilitleyin
Old 28-06-2010, 17:29   #1
Konuk

Varsayılan Edinilmiş Malın Eşten Mal Kaçırma Kastıyla Devrinden Kaynaklı Tapu İptali ve Tescil

Eşimle 30/12/2003 tarihinde evlendim.Evliliğimin başından itibaren eşim bana ve aileme yönelik küfür ve hakaretlerde bulundu, dayak attı, son olarak beni dövdü hastanelik etti, bu yönde doktor raporu da mevcut, bu nedenle eşimi şikayet ettim, eşim hakkında ceza davası açıldı, aynı zamanda maddi manevi tazminat ve nafaka istemli 19.10.2004 tarihinde boşanma davası açtım.Eşim, evliliğimizin üzerinden 23 gün geçtikten sonra, 23.01.2004 tarihinde babasından satın almış olduğu daireyi, boşanma davasını açtığım gün olan 19.10.2004 tarihinde köylüsü bir kimseye benden mal kaçırmak için satış yaptı. Boşanma davası dosyasından işbu daire ile ilgili olarak verilmiş olan tasarruf yetkisinin sınırlandırılması kararı da uygulamaya konulamadı.

Ceza davasında eşim bana kötü muamele uyguladığı için cezalandırılmasına karar verildi.Boşanma davası da 01.06.2005 tarihinde karara çıktı. 5.000 TL. maddi, 5.000.TL. manevi tazminat ile 300 TL. yoksulluk nafakasına karar verildi.

Bu alacaklarımla ilgili icra takibi açıldı, ancak eski eşim üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı olmadığından ve kendisi de çalışmadığından bu alacaklarımı halen alabilmiş değilim.

Eşimin evliyken almış olduğu ve daha sonra benden mal kaçırmak için sattığı daire için TMK m.229/2'ye göre tapu iptali ve tescili davası açıldı.

Evliliğimiz süresince ve sonrasında ben başka bir işte çalışmadım.

Açmış olduğum tapu iptali ve tescili davasını kazanır mıyım ? Malların tasfiyesi ile ilgili bir dava yoktur.Ayrıca mal tasfiyesine ilişkin bir dava açmam gerekir mi?
Old 28-06-2010, 23:20   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Satılan daire birlikte ikamet ettiğiniz aile konutu idiyse ve birlikte yaşam sürerken adı geçen daireyle ilgili olarak aile konutu şerhi koydurmadı iseniz ve tapuyu satın alan 3.kişinin söz konusu taşınmazın aile konutu olduğunu ve satışa rızanız olmadığını "bildiğini" kanıtlayabilecek durumda iseniz ve "Boşanma davanız da henüz KESİNLEŞMEMİŞ ise", TMK.m.194 ten hareketle tapu iptali ve tescil davası açabilirsiniz. Ancak boşanma kararınız kesinleşmişse; artık bu davayı açamazsınız.

TMK.m.229'a göre açıldığını belirttiğiniz dava da, eğer süresinde açılmış ve daire eşinizin evvelce kendisine ait kişisel mallarının satılması, yahut miras vb. yolla edinilmiş bir varlık değil ise; evlilik birliği sürecinde edinilmiş mal olduğundan hareketle davayı kazanmanız mümkün.

Bir avukattan yardım almanızı öneremiyorum, zira yasa maddesine dahi atıf yaptığınıza göre bir avukattan zaten yardım aldığınızı var sayıyorum. Kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla
Old 29-06-2010, 09:29   #3
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Sayın Demirel'in açıklamalarına ek yapmak istiyorum. gerçekten satılan taşınmaz "edinilmiş mal" ve "aile konutu" ise, Aile Mahkemesinde boşanma bitmeden açtığınız tapu iptali davası devam eder. Ayrıca mal rejimi tasfiyesi davanızda da bu taşınmaz üzerinden katılma alacağı hakkı doğabileceği için, MK.m.229 ve son fıkrası gereği, üçüncü kişileri de davaya dahil edebilir ve tedbir talebinde de bulunabilirsiniz. Tapu iptal edilmese bile, doğacak katılma alacağınızı eşinizden tahsil edmezseniz, devralan üçüncü kişiden MK.m.241'ye dayanarak, mal rejimi davası sonunda tenkis talep edebilirsiniz. ANCAK, 241. madde gereği üçüncü kişilerden tenkis için hak düşürücü süreleri kaçırmışsınız. Zira ...."mal rejiminin sona ermesinden (boşanma davası açılma tarihi) 5 yıl geçmekle bu hak düşer.

"Açmış olduğum tapu iptali ve tescili davasını kazanır mıyım ? Malların tasfiyesi ile ilgili bir dava yoktur.Ayrıca mal tasfiyesine ilişkin bir dava açmam gerekir mi?"

Mal tasfiyesi davası da açamazsınız. Zira Yargıtay kararlarına göre, edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası , boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılmalıdır. Kişisel kanaatime göre bu süreler kaçırılmış.
Old 29-06-2010, 11:30   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Doc.Dr.Şükran ŞIPKA
Sayın Demirel'in açıklamalarına ek yapmak istiyorum. gerçekten satılan taşınmaz "edinilmiş mal" ve "aile konutu" ise, Aile Mahkemesinde boşanma bitmeden açtığınız tapu iptali davası devam eder. Ayrıca mal rejimi tasfiyesi davanızda da bu taşınmaz üzerinden katılma alacağı hakkı doğabileceği için, MK.m.229 ve son fıkrası gereği, üçüncü kişileri de davaya dahil edebilir ve tedbir talebinde de bulunabilirsiniz. Tapu iptal edilmese bile, doğacak katılma alacağınızı eşinizden tahsil edmezseniz, devralan üçüncü kişiden MK.m.241'ye dayanarak, mal rejimi davası sonunda tenkis talep edebilirsiniz. ANCAK, 241. madde gereği üçüncü kişilerden tenkis için hak düşürücü süreleri kaçırmışsınız. Zira ...."mal rejiminin sona ermesinden (boşanma davası açılma tarihi) 5 yıl geçmekle bu hak düşer.

"Açmış olduğum tapu iptali ve tescili davasını kazanır mıyım ? Malların tasfiyesi ile ilgili bir dava yoktur.Ayrıca mal tasfiyesine ilişkin bir dava açmam gerekir mi?"

Mal tasfiyesi davası da açamazsınız. Zira Yargıtay kararlarına göre, edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi davası , boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılmalıdır. Kişisel kanaatime göre bu süreler kaçırılmış.

Sayın Şıpka'ya önemli hatırlatma ve katkısı için, Sayın Şehper Demirel'e ise yanıtı için teşekkür ediyorum.

Bu arada belirtmek gerekir ki TMK.229. madde ile 241. maddenin aradığı koşullar somut olayda var olmak kaydıyla 3. kişiye dava ve talep yöneltmek mümkün olabiliyor.

İlgili maddeler:

2. Eklenecek değerler
MADDE 229.- Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:
1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,
2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.
Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.
3. Kişisel mallar ile edinilmiş mallar arasında denkleştirme

3. Üçüncü kişilere karşı dava
MADDE 241.- Tasfiye sırasında, borçlu eşin malvarlığı veya terekesi, katılma alacağını karşılamadığı takdirde, alacaklı eş veya mirasçıları, edinilmiş mallarda hesaba katılması gereken karşılıksız kazandırmaları bunlardan yararlanan üçüncü kişilerden eksik kalan miktarla sınırlı olarak isteyebilir.
Dava hakkı, alacaklı eş veya mirasçılarının haklarının zedelendiğini öğrendikleri tarihten başlayarak bir yıl ve her halde mal rejiminin sona ermesinin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.
Yukarıdaki fıkra hükümleri ve yetki kuralları dışında mirastaki tenkis davasına ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi