Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlenmeden önce alınan mallarda icra

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2009, 22:13   #1
nihal çelebi

Varsayılan evlenmeden önce alınan mallarda icra

ilk eşimi kaybettikten sonra 15yıl aradan sonra 1,5yıl önce evledim,
cok sevdigimden şimdiki eşimin borclarını ödedim(geriye vermek şartı ile,senet yaptık)
fakat şu an evlendıkten sonra ortak olmıs oldugu bir arazi yüzünden icralık oldu(arazi benim üzerime)
ben hic bir maddi bir şey talep etmiyorum,araziyide hic istemiyorum.

fakat evlenmeden önce edinmiş oldugum mallarıma haciz gelir mi?

kolay gelsin
Old 07-05-2009, 22:45   #2
üye8180

Sayın Konuk, eşinizin borçları sebebiyle, sizin şahsi malınıza haciz uygulanmaz. Borçların şahsiliği ilkesi bulunmaktadır. Evlenmeden önceki mallarınız ve evlendikten sonra edindiğiniz mallarınız, olası bir boşanma davası ve bunun bir neticesi olan ' mal rejiminin tasfiyesi' konusunda gündeme gelebilecek kavramlardır.
Old 08-05-2009, 21:41   #3
Konuk

Neslihan hn,cevabınız ıcın cok tsk. edıyorum,

su an eşimle aynı evi paylasıyorum,
peki eve icar memeurları geldıgındeevde bana ait olan esyaları da alırlar mı?

p.tesi gunu bosanma dilekcesı verecegim,peki eşim ile evlerımızı ayrıdıgımda yinede ben evdekı eslarımdam olurmuyum? bu icra davasından dolayı?

karmasık sormus olabılırım lutfen kusuruma bakmayınız,ayrılma arıfesınde olunca mantıklı yazamıyorum.

anlayısınız ve de yardımlarınız ıcın cok tsk. edıyorum.

saygılarımla
Old 10-05-2009, 21:56   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizin sizinle ortak konuttta oturmaması halinde, onun adına gelecek tebligatları almamanız ve eşinizin öncelikle ikametgahını oturduğu yere aldırması gerekir.

Aksi halde, eşiniz aleyhine başlatılan icra takibi muhtara tebliğ yapılmak sureti ile kesinleşecektir. Ve eşinizin kayıtlı ikametgahı sizin eviniz görünüyorsa, ev içindeki menkul mallara haciz işlemi uygulanabilecektir.

Haciz uygulanan mallardan size ait olanlar için süresi içinde dava açma hakkınız bulunmaktadır. İstihkak ididanız ile ilgili davanızda, faturalar ile malların sahibinin siz olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir.

Böyle haksız bir haciz işlemine maruz kalır iseniz, icra memuruna mülkiyetin size ait oludğuna ilişkin beyanınızı zapta geçirtiniz ve MUTLAKA bir avukata vakit geçirmeden gidiniz. Dava süresi çok kısadır.

Boşanma davası açacağınız eşiniz, sizinle oturmayacak ise, ikametgahını oturacağı yere aldırması olması gerekendir zaten.

Doğrudan avukat yardımı alır iseniz, gerek boşanma davanızın takibinde gerekse icra takipleri ile ilgili konularda hak kaybına uğramazsınız.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız.

saygılar.
Old 13-05-2009, 13:29   #5
Konuk

ilginize ve de desteklerınız ıcın cok ama cok tsk,edıyorum,

fakat bosanma arıfesınde olunca olaylar gun yuzune cıkıyor.

esım olacak sahıs,karsı tarafa alıcaklı oldugu ıcın ve madur olmamalı ıcın bır senet verıyor senet de benım adıma,fakat ımzayı esım atıyor dedıgıne gore benim ımzam ıle alaksı bıle yokmus korkma dıyor sana bır sey olmayacak:,(ben seneti bıle gormedım)

bu senet avukata verılmıs,karsı tarafın avukatı aradı ve hacıze geleceklerını soyledı...

dogrumudur butun bu olaylar
Old 13-05-2009, 22:01   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Öncelikle, aleyhinize gerçekten bir takip yapılıp yapılmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Avukattan icra dosya numaranızı öğrenmenizi tavsiye etmekteyiz.

Eğer bir icra takibine maruz kalmış iseniz, hiç vakit kaybetmeden bir avukata gitmelisiniz.

Avukat yapacağı doğrudan inceleme ile, açılması gereken davaları açacaktır.

Eğer henüz bir icra takibi başlatılmamış ise de, takibin elinize geçmesi ile 5 gün içinde ilgili itirazlarda bulunmalısınız.

Yine bu halde de MUTLAKA bir avukat ile yol alınız.

Özellikle İCRA TAKİP hukuku tamamen usul ve sürelere dayanır.

Bizlerin buradan verdiği yanıtlar yeterli değildir.

Yapılması gerekenler için bir avukata gidiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi