Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

düğün olmadan boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 18-01-2013, 14:21   #1
Konuk

Varsayılan düğün olmadan boşanma

öncelikle merhabalar diliyorum.bizim nikah kıyıldıktan hemen sonra problemler çıktı.ben eşimle telefonda konusurken eşim beni ileride ailemle görüştürmeyeceğini söyledi.bende mutlu olamayacağımızı söyledim.ayrıldık.düğün olmadan ayrıldık.sonra biri ona bunu sorduğunda beni sevmediğini istemediğini söylemiş.şahidim var.karşılıklı çekişmeli boşanma davası açtık.birde ben manevi tazminat istedim.o hiç bir şey talep etmedi.evlilik birliğinin sarsılmasında dolayı.yalnız beni sevmediğini söylediği kişi bana bunu davayı açtıktan sonra söyledi bende dava dilekçesinde yazmamıştım.mahkemede sözlü olarak beyan etsem olurmu.sizce kaç celsede biter iki tarafta boşanmayı istiyor.boşanma gerçekleşirmi.
Old 18-01-2013, 15:12   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle merhabalar diliyorum.bizim nikah kıyıldıktan hemen sonra problemler çıktı.ben eşimle telefonda konusurken eşim beni ileride ailemle görüştürmeyeceğini söyledi.bende mutlu olamayacağımızı söyledim.ayrıldık.düğün olmadan ayrıldık.sonra biri ona bunu sorduğunda beni sevmediğini istemediğini söylemiş.şahidim var.karşılıklı çekişmeli boşanma davası açtık.birde ben manevi tazminat istedim.o hiç bir şey talep etmedi.evlilik birliğinin sarsılmasında dolayı.yalnız beni sevmediğini söylediği kişi bana bunu davayı açtıktan sonra söyledi bende dava dilekçesinde yazmamıştım.mahkemede sözlü olarak beyan etsem olurmu.sizce kaç celsede biter iki tarafta boşanmayı istiyor.boşanma gerçekleşirmi.

Mahkemede sözlü olarak beyan etmeniz yeterli olmaz. O kişiyi tanık olarak göstermelisiniz.

Bir boşanma davasının(çekişmeli olanların), ne kadar süreceğini hiç kimse bilemez. Bu süreç, tarafların gösterdikleri tanık sayısına, tanıkların il dışında olmalarına, diğer delillerin toplanmasına, mahkemenin iş yüküne, hakimin izin alıp almayacağına/emekli olup olmayacağına/yerine hakimin ne zaman atanacağına vs.vs. bağlı olarak değişir. Ama davanın bir avukat eliyle profesyonelce yürütülmesi süreci kısaltacaktır.
Old 18-01-2013, 15:41   #3
Konuk

tanık olarak gösterdim.kendisi tanığım.telefonda söylediği o laflar boşanma sebebi değilmidir.sizce boşanma gerçekleşirmi.boşanmak istiyorum oda istiyor.manevi tazminat alabilirmiyim.yardımcı olursanız çok sevinirim.lütfen..
Old 18-01-2013, 15:43   #4
Konuk

benim tanıklarımın hepsi ilçe içinde.onun tanıklarıda heralde ilçe içindendir.küçük bir ilçe mahkemesi.
Old 18-01-2013, 16:16   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
tanık olarak gösterdim.kendisi tanığım.telefonda söylediği o laflar boşanma sebebi değilmidir.sizce boşanma gerçekleşirmi.boşanmak istiyorum oda istiyor.manevi tazminat alabilirmiyim.yardımcı olursanız çok sevinirim.lütfen..

Söylenen sözler boşanma sebebidir. Ama tek tanığın beyanıyla da boşanma kararı verilmesi zordur.Boşanmanın geçekleşip gerçekleşmeyeceğini biz tahmin edemeyiz. Dosyada oluşan kanıtlar doğrultusunda ve hakimin vicdani kanaatine göre karar çıkacaktır.

Davanızda haklı çıkarsanız, tabii ki manevi tazminata da hükmolunur.
Old 18-01-2013, 16:17   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
benim tanıklarımın hepsi ilçe içinde.onun tanıklarıda heralde ilçe içindendir.küçük bir ilçe mahkemesi.

O halde süre kısalacaktır.
Old 18-01-2013, 17:06   #7
Konuk

çok teşekkür ederim sizlere.karşı tarafda bir an önce boşanmak istiyor.telefonda o dediği lafları kabul edecek büyük ihtimalle.o laflar telefondada söylense boşanma sebebimidir.?benim babamın yapmış olduğu hal ve hareketlerde var.nikah kıyıldığı akşam problem çıkaran babamdı.düğünü bozduğunu söyledi.düğün bozuldu.sonra karşı taraf düzeltmeye geldi düzeldi.iki üç gün sonrada o ilk yazdığım olaylar gelişti.birde babam karşı tarafın amcasına davayı açmadan sizle mahkemede görüşcez para alcam sonrada gözünün önünde sayacam kardeşinin paralarını demiş.buda suçmudur?birde işi ilk bozan babamdı.bende bana telefonda ailenle görüştürmiycem seni ömür boyu deyince bende bozdum.düğünü bozan taraf suçlumudur??
Old 18-01-2013, 17:13   #8
Konuk

babam beni ilk istemeye geldiklerinde borcu olduğu için karşı taraftan para almıştı.karşı tarafta başlık parası istiyolardı onun için bozdular diyorlar.babamın bozma sebebide karşı tarafın nişan yapmaması nikahın kıyıldığı gün babamla ilgilenmemeleri birde sevmiyorum diyordu karşı tarafı.bu sebeple nikahın kıyıldığı günü gecesi bozdu işi.bende ailemi seçtim.bana telefonda o laflarıda deyince bende ayrıldım.bütün masrafıda karşı taraf yapmıştı.düğün bozmak suçmudur..... ayrıca verdiğiniz değerli cevaplar için çok teşekkür ederi. olan herşeyi anlattım sizce boşanmak için yeterli sebepler varmı?
Old 18-01-2013, 19:47   #9
Konuk

verdiğiniz değerli cevaplar için teşekkür ediyorum.lütfen rica ediyorum bu yazdıklarım içinde görüşlerinizi bekliyorum.babam nikah kıyıldığı akşam problem çıkarıp düğünü bozdu.bozma sebebi karşı tarafın nişan yapmaması nikah kıyıldığı gün babamla ilgilenmemeleri birde karşı tarafı çok sevmiyordu bu sebeplerle düğünü bozdu.bir gün sonra karşı taraf düzeltmeye geldi.sonra düzeldi.düzeltikten sonra iki üç gün geçince bahsettiğim nedenlerle ayrıldık.karşı tarafın amcası geldiğindede babam kardeşine mahkemede soracam paralarını alıp önünde sayacam kardeşinin paralarını dedi. düğün bozmak suçmudur? boşanma sebebimidir? beni istemeye geldiklerindede babam borcumuz olduğu için karşı taraftan para almıştı.karşı tarafta bizi başlık parası ile suçluyor..başlık parası boşanma sebebimidir?? lütfen yardım edin.
Old 21-01-2013, 12:14   #10
Konuk

lütfen değerli cevaplarınız benim için çok önemli.yardımcı olmanızı rica ediyorum.. düğünü bozmak düğün yapmaya yanaşmamak suçmudur.birde başlık parası konusu var bu hukuken suçmudur.bu nedenler evlilik birliğini sarsan nedenlermidir...
Old 21-01-2013, 14:28   #11
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çekişmeli boşanma davasında, her iki taraf da boşanmayı istiyorsa, davacı taraf davalının az da olsa kusurunu ispat etmek zorundadır. Mahkemenin boşanma kararı vermesini iki taraf da temyiz etmez ise, boşanma hükmü kesinleşir.

Maddi olayınızda, tarafların tazminat talepleri varsa kusur oranları önem kazanır. Düğün öncesi ailelerin sorun çıkarması, evliliği bozmaya çalışmaları haklı bir sebebe dayanmıyorsa (ki olayda para meselesi haklı sebep değildir)bu sorunu çıkaran tarafın daha kusurlu olduğu sonucuna varılabilir çünkü bizzat evlilik birliğinin kurulamamasının gerekçesi görülebilir ve tazminat istemlerinin reddi söz konusu olabilir.

Davanızda başlık parası vs..suç değil "kusur" kavramı içinde değerlendirilecektir.

Olaylar neden- sonuç ilişkisine göre mahkemece irdelenir. Yapımanız gereken, bir avukat vasıtası ile, boşanma nedenlerinizdeki haklılığı ispat etmektir.

Bilgisayar ekranından daha fazla yardımcı olmak, davanızı çözmek mümkün değildir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi