Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maaş/Kıdem Tazminatı Haczinde Bakiye Borç

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2009, 16:30   #1
mntopcu

Varsayılan Maaş/Kıdem Tazminatı Haczinde Bakiye Borç

Arkadaşlar merhaba,
Bir icra takibi sırasında borçlunun işyerine maaş haczi müzekkeresi gönderdim, cevap geldi, bizden önce sıraya alınmış 13 adet dosya varmış, biz 14.sıraya alınmışız. Ayrıca, cevap yazısında tüm dosyaların borç miktarları da gösterilmişti. Aradan 2 yıl kadar geçtikten sonra dosyama çok cüz'i bir para geldi. Bunun kaynağını sorduğumuzda; borçlunun emekli olduğu, kıdem tazminatının sıradaki dosyalara ödendiği bizim dosyamıza ise bu paranın kaldığı bildirildi. Borçlunun tazminatının epey yüksek olduğunu ve gerçekte bizim alacağımızı da karşılaması gerektiğini bildiğimizden sıradaki dosyalara ne kadar para ödendiğini sorduk. Gelen yazıda gördük ki bize ilk bildirilen cevap yazısındaki miktarlara uyulmamış, bazı dosyalar için bildirilenden çok yüksek kesinti yapılmış. Örneğin bize 10.000 TL olarak bildirilen dosyaya yaklaşık 29.000 TL kesilmiş. Bunun gibi fahiş fark olan başka dosyalar da var. Sebebini sorduğumuzda ilgili icra dairelerinden bakiye borç miktarlarına ilişkin yeni yazılar geldiği, kesintilerin de bu yazılara göre yapıldığı yolunda cevap geldi.

Ben bu uygulamanın yanlış olduğunu ve itiraz etmeyi düşünüyorum. Forumda benzer konular açılmış ama bakiye miktar hususunda net bir açıklama yok. Genelde İİK.83/2'den bahsedilmişse de bu maddenin bakiye miktarları kapsayıp kapsamadığı tartışılmamış.

Tartışılmasını ve görüşlerinizi beklediğim hususlar;
1) Bu uygulama doğru mudur, sonradan bildirilen bakiye miktarların sıranın sonuna alınması gerekmez mi?
2) İİK.83/2 hükmü burada uygulanır mı, bu madde bakiyeyi de kapsar mı?
3) İtiraz edilmesi gerekirse hangi yol izlenmelidir, icra dosyamın bulunduğu yerdeki İTM. mi, yoksa bakiye bildiren dosyanın İTM. mi yetkilidir?

Herkese selam ve saygılar.
Old 13-02-2009, 23:02   #2
gurhankoc

Sayın meslektaşım,

Gönderdiğimiz maaş haczi müzekkerelerinde, müzekkere tarihinde hesaplanan güncel borca ek olarak, asıl alacak (bu kısım değişiklik gösterebilir) ödeninceye kadar işleyecek faizinin de tahsilini İİK.83/2'ye göre talep ediyoruz. Bildirilen miktarın kesilmesinin ardından bakiye borç hesaplanıp işverene gönderiliyor ve sıraya alınmaksızın bakiye miktar da kesiliyor biliyorsunuz.

Bana kalırsa maddenin "Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez" şeklindeki son cümlesi özellikle bakiye miktarları kapsıyor.

Olaya benim göremediğim farklı bir bakış açısından bakıyorsanız tartışıp değerlendirebiliriz ama şu anki değerlendirmelerime göre sanırım uygulama doğru.

Saygılarımla.
Old 13-02-2009, 23:24   #3
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Bana kalırsa maddenin "Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez" şeklindeki son cümlesi özellikle bakiye miktarları kapsıyor.

Bilindiği üzere icra dosyasına yatan paralar öncelikle avukatlık ücreti, faiz ve masraflardan düşülür.

Dolayısıyla bildirilen bakiye borç aslında asıl alacaktan kalan bakiyedir.
Old 13-02-2009, 23:35   #4
gurhankoc

Kemal bey, haklısınız. Varmak istediğim sonuca ulaşmak için o kısım üzerinde durmadım.
Old 14-02-2009, 13:47   #5
mntopcu

Sayın Gurhankoc,
Benzer bir durumla daha önce de karşılaştım. Bir icra dosyasında maaş haczi yaptım. Önümüzde bir dosya varmış onun kesintisi bitince sıra bize geldi. Bir süre kesintiler düzenli olarak gönderildi, sonra gelmedi. Yazı yazdık "bizden önceki dosyanın bakiye borcu için yeniden müzekkere gönderildiği ve tekrar o dosyaya kesinti yapılmaya başlandığı" bildirildi. Ben o zaman bunun yanlış olduğunu düşünerek konuyu pek araştırma gereği bile duymadan "bildirilen bakiye miktarın artık bizden sonraki sıraya alınması gerekeceği ve derhal bizim kesintilerimize devam edilmesi" yolunda icradan talepte bulundum, icra müdürü talebimi haklı gördü, müzekkere yazdık, kesintilerimiz yeniden başladı. İtiraz eden de olmadı.

Dediğim gibi o zaman bir araştırma yapmadığım ve tam tersi bir uygulamayı bizzat yaşadığım için şimdiki uygulama yanlış geldi. O olayın bundan farkı maaş kesintisinin devam etmesi idi. Bunda ise para kıdem tazminatı olarak topluca ödendi ve bitti.

83/2'nin sizin belirttiğiniz şekilde yorumlanması bana pek doğru gelmiyor. Zira bu yoruma göre icradan bildirilen ilk rakamın hiçbir özelliği yok. 1 TL olması veya 1.000.000 TL olması fark etmiyor. Bu sizce garip değil midir?

Ayrıca şunu da belirteyim bu sorumun kaynağı olan olayda önümüzdeki 13 dosyadan 10 dosyanın parası ilk bildirilen rakama göre ödenmiş, sadece 3 dosyada bu şekilde fark ilave edilmiş. Peki diğer 10 alacaklının kabahati ne? Onların bakiye alacakları ne olacak? Borçluya kıdem tazminatı ödeneceğini öğrenenler bakiye bildirimi yapmış, diğerlerinin haberi bile yok? Bu yorum kabul edilirse maaş ödemesini yapan kurumun tüm dosyalardan bakiye miktarları sorması gerekmez mi? İİK.m.100 düşünülemez mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi