Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hortumcuların Tahliyeleri

Yanıt
Old 10-02-2005, 17:24   #1
ibrahimbey

Varsayılan Hortumcuların Tahliyeleri

Bulgaristan'da kaçak olarak yakalanan Murat Demirel, "delillerin toplanmış olması ve sanığın kaçma ihtimalinin bulunmaması sebebiyle" tahliye edildi. Bir çok hortumcu vs., otuz küsür yıl hapis cezaları içeren suçlarla tutuksuz olarak yargılanmakta. Bu kişilerin tutuksuz yargılanmasına hiç bir itirazımız olmayabilir. Çünkü, gerçekten tutuksuz yargılanmaları dosya içeriğine göre mümkün olabilir.

Ama ben çok iyi biliyorum ki ;

-- "SUÇUN TOPLUMDA İNFİAL UYANDIRMASI" ---

şeklindeki "ALTIN-JOKER TUTUKLAMA NORMU" çok basit suçlar için bile her gün şu anda ülkemin değişik adliyelerinde takır takır uygulanmakta.

Bu uygulama farklılıklarını ben bir türlü çözemedim.
Old 11-02-2005, 14:02   #2
Av.Suat Ergin

Sayın ibrahimbey,

Binlerce sayfa döküman, hesap ekstreleri, diğer belgeler, yazışmalar, tanık ifadeleri vs.vs. nedense "hortum"davalarında 2 duruşmada toplanabilmekte ve tahliye sebebi olarak gösterilebilmektedir. İşin bu tarafını tartıştığımızda söylenecek çok şey var. Ancak muhtemelen Sayın admin ve birdost yazdıklarımı kimse okumadan sileceklerdir. Ben tahliye sebebi olarak gösterilen "sanığın kaçma ihtimalinin bulunmaması" bölümüne takıldım. Sanırım o kararı veren hakimlerle ayrı gazeteleri okuyoruz, ayrı televizyonları seyrediyoruz kısaca ayrı dünyalarda yaşıyoruz. Sözkonusu sanık, birkaç ay önce Bulgaristan'da tebdil-i kıyafet(cebinde binlerce Euro) yakalanan ve yılbaşı gecesini karısıyla bir balıkçı teknesinde(ki balıkçı teknesinin kaptanı bu hususta sabıkalı) geçirmek isteyen, yakalanınca Bulgar polisine rüşvet teklif eden Y.Murat Demirel değil midir?

Devam edeceğim....
Old 11-02-2005, 14:56   #3
Av.Suat Ergin

Tutukluluk en basit anlatımıyla bir "tedbir" değil midir? Peki ceza yargıçlarımız böyle mi yorumlamaktadır? Genellikle suçun mahiyetine göre, bir kısım cezanın tutukluluk süresinde geçirilmesi yolu tercih edilmektedir. Bir başka ifadeyle deliller toplanmış olsa da, sanığın kaçma ihtimali olmasa da hakimlerimiz sanığın bir müddet içeride kalmasını uygun görmektedir. Bunun toplumda "infial"uyandırması ile de ilgisi yoktur. Bazı küçük yerlerde ölümlü trafik kazalarında sanığın kusuru olmasa da bu "infial" nedeniyle tutuklanması anlayışla karşılanabilir. Ama DGM ler varken siyasi tutukluların yıllarca tahliye edilmemeleri, gasp suçundan yargılanan sanığın en az 1 yıl tutuklu kalması, keza adam öldürme suçundan yargılananların da en az bu süre kadar tutuklu kalmaları nasıl açıklanabilir. Hortum davasında 2 celsede delilleri toplayan mahkemeler sözünü ettiğim davalarda delilleri toplamamaktamıdır? Burada genel uygulamadan sözetmekteyim. Yoksa bazı dosyalarda deliller geç toplanabilir. Muradımı anlatabilmek için başımdan geçen bir örneği anlatmak isterim.

1999 yılında adam öldürmeye tam teşebbüsten yargılanan müvekkil-sanık hakkında önce yaralamadan dolayı asliye ceza mahkemesinde yanlışlıkla dava açıldı. 4 ay tutuklu kaldı. Tahliye olduktan sonra duruşmalara sürekli geldi. Mağdur-Müşteki 500 milyon eski Türk Lirası verilirse şikayetinden vazgeçeceğini söyledi. Bu arada yoğun bakımdan çıkmış ve bizzat duruşmalara gelmekteydi. Raporlar, belgeler tamamlandı, tanıklar dinlendi...Ve beklenen son geldi...Görevsizliksizlik kararından sonra ağır ceza mahkemesindeki ilk duruşma tam 9 ay sonra oldu.Müvekkil bana ilk duruşmaya gelmesinin gerekli olup olmadığını sordu. Ben de hiç çekinmeden iyi olur dedim. Ne mi oldu? Müvekkil ilk duruşmada tekrar tutuklandı. Sebep; "delillerin toplanmamış ve sanığın kaçma ihtimalinin olması" idi. Vekil olarak halimi düşünün... Aylarca asliye ceza mahkemesindeki duruşmayı takip eden, görevsizlik kararından sonra geçen 9 ayda da kaçma ihtimalini değerlendirmeyen müvekkilimin hiçbir itibarı yoktu ve sayın mahkeme ilk celsede tutuklamıştı..Arada ne olmuştu?Hiç bir şey...

Saygılarımla...
Old 01-06-2005, 16:36   #4
ibrahimbey

Hayyam Garipoğlu 27 yıl hapse mahkum edildi.

Ama tutuksuz yargılanıyordu.

Allah hakkımızda hayırlısı neyse onu yapsın.
Old 01-06-2005, 17:32   #5
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Bugün yürürlüğe giren TCK ve CMK ile artık tutuklamalar eskisi gibi olmayacak. Bu tartışmalar eskide kalmış olacak.

Yeni uygulama hakkında yazmayı ceza hukuku uzmanı üyelerimize bırakıyorum. Ben sadece ''hayırlı olsun'' diyebilirim

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04732895 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.