Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evini Terk Eden Evli Kadın, Polis Tarafından Eşine Ve Ailesine Teslim Edilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 18-04-2008, 15:21   #1
Konuk

Varsayılan Evini Terk Eden Evli Kadın, Polis Tarafından Eşine Ve Ailesine Teslim Edilir Mi?

benim sorularım şu ben evli bir kadınım ama eşimden çocuklarımdan kendi ailemden şidet görmek teğim vb şeyler ve ben bir süre önce bir insanı sevdim onla mutlu oldum ve onun yanına kaçtım buarada ben 41 yaşında yım ve beni polisler sevdiğim insanın evine gelip beni ve sevdiğiim insanı alıp karakola götürdüler bu arad benim ifademi aldılar ve ben ifademde kendi isteğimle geldiğimi belirttim ve ne eşimle konuşmak nede kendi ailemden biriğyle konuşmak istemediğimi ve görüşmek bile istemediğimi belirtmeme rağmen beniailemle görüş türmek üzre ailemin karşılarına çıkardılar ve ailemden hem hakaret hem tehtitler almama rağmen ben onlara gitmek istemediğimi ve onlarla gelmiğcemi belirtmeme karşın polisler beni aileme teslim ettiler eğerki onlarla gitmezsem sevdiğim insanı evli bir insanı alı koymaktan tutuklayacaklarını beyan ettiler ve benide sığınma evine yolayacaklarını ordaki kişilerde beni aileme teslim edeceklerini beyan ettiler ama ben sevdiğim kişinin yanına kendi isteğim ve arzumla gittim ve kendi arzumlada orda kladım ve çok mutluydum ama şimdi çok mutsuzum eşime karakoldan beni teslim ettikten sonra beni arabada başaldılar tartaklamaya ve eve gerlince hem oğlum hem ağbim hem nikahlı olduğum insan beni dövmeye bana hakaretler yağdırmaya başladılar ve beni ölümle tehtit etmekteler ben se kapana kısılmış fare gibiğim boşanmak istiğorum baskı var üzerimde ve tehtit ediğorlar beni bende korkuyorum evden bile çıkartmıyorlar beni acaba ben evden çıkabilirsem ve sevdiğim insanın yanın atekrar gidersem ve sevdiğime herhangi bir hukukii zarar gelirmi ve sevdiğim beni çok seven mutlu eden o sevdiğim insanıpolis tutuklarmı ve4 beni tekrar eşime yada benim ailemden birilerine verirlermi kiğ ben ne nikahlı olduğum eşime geri dönmek istiğorum nede ailemden birisine gitmek istiğorum sadece isteğim sevdiğim insanın yanında klaıp onun yanında klamak istiorum ve boşanma dilekçemide nikahlımolduğum insanın yanında vermek istemiğorum korkuyorum beni öldürürler diğe ne olur bana bu konularda yardımcı olun yalvarıyorum size ALLAH AŞKINA BANA YARDIMCI OLUN YAL VARIYORUM SİZE NE OLURRRRRRRRRR YARDIM EDİNİZ BANA
Old 18-04-2008, 17:10   #2
Themis99

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı bir boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Ancak boşanma davanızın lehinize sonuçlanabilmesi için eşinizin evlilik birliğinin sona ermesinde kusurlu olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.
Ancak anlatımlarınızdan size de atfedilebilecek ve eşiniz tarafından varlığı ispatlanabilecek kusurların mevcut olduğu anlaşılmaktadır.
Bununla birlikte eşinizin ve ailenizin size karşı olan yaklaşımları yönünden Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz buna uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat etmeniz önemlidir.
Old 18-04-2008, 17:59   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

*Türk Medeni Kanununa göre 18 yaşından sonra bireyler hak ve özgürlüklerini kısıtlamasız olarak kullanabilir.Evli olmak,kadın olmak temel haklardan yararlanmaya engel değildir.

*Hiç bir zorlama olmaksızın evden ayrılmanız ve başka birinin yanında kalmanız suç değildir.Yanında kaldığınız kişi de suç işlemiş değildir.

*Polislerin sizin beyanınıza karşın,sizi eş ve aileye teslim etme hakkı bulunmamaktadır.

*Hiç kimse istemediği bir evliliği sürdürmek zorunda değildir ve evlilikle ilgili kararı herkes kendisi verebilir.Evlilik sürdürülmek istenmiyorsa ,taraflardan biri evden ayrılabilir ve boşanma davası açabilir.

Diğer eş,boşanmayı kabul etmiyorsa,evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ve diğer eşin kusurlu olduğu ispatlanmalıdır.

Eşlerden biri,boşanma kararı verilmeden önce,sadakat yükümlülüğüne aykırı davranırsa,boşanmaya yol açan olaylarda kusurlu sayılacak ve"hiç kimse kendi kusurundan yararlanamaz" ilkesi gereği davası reddedilecektir.

Bu nedenle açılacak bir boşanma davasının kabulü,eşinizin daha ağır kusurunu ispatlamadığınızı sürece,pek mümkün görünmemektedir.

Kararın kesinleşmesinden itibaren üç yıllık süre ,evlilik birliği yeniden kurulmamış ise,yeniden dava açabilir bu kez fiili ayrılık nedeniyle boşanmaya karar verilmesini isteyebilirsiniz.
Sadakatsizlikten dolayı eşinizin manevi tazminat, isteme olanağı bulunmaktadır.

Yine bu eylemden dolayı sizin eşinizden tasfiye alacağı talep hakkınıza karşılık gelen miktar üzerinden hakim indirim yapabilir veya tamamen hakkınızı kaldırabilir.

*Eş,çocuk ve aile üyelerinin uyguladığı şiddet/tehdit nedeni ile Aile Mahkemesine başvurarak koruma talep edebilirsiniz.

Cangüvenliğiniz tehlikede ise,bir sığınmaevine yerleştirilmeyi talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise,bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 19-04-2008, 20:35   #4
üye8180

Sayın meslektaşlarımın beyanlarına katılmakla beraber, özellikle sizin durumunuz gibi acil durumlar için, sayıları yetersiz de olsa, sığınma evleri ya da bir diğer adıyla kadın misafirhanelerinin önemini vurgulamak istiyorum. Bulunduğunuz yer, baro adli yardım birimine başvurduğunuz anda, can güvenliğinizin tehlikede olması sebebiyle sığınma evine yerleştirilmeniz mümkün olacaktır. Boşanma davası açmak isterseniz, barodan size bir avukat atanabilir. Sığınma evinden de davanızı takip edebilirsiniz. Sitemizde kadın sığınma evleriyle ilgili,
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489 linki size yardımcı olacaktır.
Old 21-04-2008, 17:44   #5
üye18332

Sayın Konuk;

Size ilk tavsiyem hemen bir avukatın hukuki yardımını almanız,eğer buna gücünüz yoksa baroya başvurarak yardım talep edin.
Eğer yapabilecek durumdaysanız(içinde bulunduğunuz durum itibariyle) hemen Aile Mahkemesine başvurarak koruma tedbiri aldırın.Daha sonra iddia ettiğiniz tehditler ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına başvurun.
Aile Mahkemesi size kısa sürede alabileceğiniz bir kararla
*evin kullanımınıza tahsisini;
*eşinizin size yaklaşamamasını(bildirdiğiniz adresler);
*sizinle iletişim kuramayacağını;
ve talep ettiğiniz diğer uygun bulduğu hususları karar bağlayacaktır.

Bu size şu aşamada şiddet görmeden hareket etme imkanı sağlayacaktır.
Bunun devamında boşanma davası açabilir ve diğer haklarınızı kullanabilirsiniz.

Saygılarımla;
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03582001 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.