Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

edinilmiş mallar ile ilgili/ ev hanımı olmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2011, 17:49   #1
Konuk

Varsayılan edinilmiş mallar ile ilgili/ ev hanımı olmak

iyi günler diliyorum öncelikle...ben boşanmak üzere olan çalışmayan bir bayanım 3 yaşında çocuğum var..henüz avukat tutamadım sadece bir akrabamız olan bir avukattan sınırlı bilgi alabildim..ben çalışmadığım halde çeyizlerim dışındaki ev eşyalarından hak talep edebilirmiyim.. bir ev ve birde arabamız vardı..tanıdığımız avukat çalışmadığım için bu konuda hak talep edilemeyeceğini yargıtayın bu konudaki kararlarınında bu yönde olduğunu söyledi.. oysa ben sitenizden bilgi sahibi olmaya çalışırken bunun tam tersi bir durum olduğunu gördüm..şimdi tekrar sormak istiyorum ev hanımı olmak edinilmiş mallara katılmaya engelmidir..
Old 04-02-2011, 19:56   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

2002 sonrası evlilik birliği içinde karşılığını vererek edindiğiniz mallarda siz çalışmasanız da edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesine dayalı "tasfiye payı" alacağınız bulunmaktadır.

Bu alacağı, boşanma kararının verilip *kesinleşmesinden* itibaren 1 yıl içinde açmanız gerekmektedir.

Talep ettiğiniz alacak hakkıdır. mülkiyet değil. Mahkeme ev ve araba evlilik birliği içinde alınmışsa kabaca değerlerinin yarısı üzerinde alacak hakkınızı belirleyecektir. Ev veya araba evlilik birliği öncesinde de eşinizin malı idiyse evliik öncesi zaten ona ait bu mallar üzerinde tasfiye payı alacağınız doğmaz.

Ev halen oturulan aile konutu ise, tapudan aile konutu şerhi aldırmanızda yarar vardır. Böylece eşiniz evi satamayacaktır.

Boşanma davanızın içinde; çocuğunuzun velayetini, kendiniz ve çocuk için nafaka, maddi tazminat ve manevi tazminat olmak üzere iki tür tazminat isteyebilirsiniz.Nafakaların boşanma davası sonrasında da devamını isteyebilirsiniz.

Sayın katılımcı,

Davalırınızı bir avukat ile takip ediniz. Yoksulsanız, bulunduğnuz yerin il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukat tayin edilmesini yazılı olarak başvurarak isteyebilirsiniz.

Saygılarımla,
Old 04-02-2011, 20:40   #3
Konuk

Bu kadar çabuk cevap alacağımı tahmin etmiyordum.. çok teşekkür ederim..peki edinilmiş mallar başkası üzerine kaydedildiyse ayrı yaşanılan dönemde ve icra takibinden kaçmak maksadıyla bu gerçekleştirildiyse.. bunu ispatlamak mümkünmü..tanık beyanları yeterli olurmu?
Old 04-02-2011, 20:55   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Aşağıraki kanun maddesi hangi malların elden çıkarılsa dahi, tasfiye hesabına dahil edilebileceğini açıklamaktadır.
Alıntı:
2. Eklenecek değerler

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Buna göre; katılma alacağını azaltmak amacıyla yapılan kötüniyetli devirler ve boşanma davası açılana kadar yapılan karşılıksız kazandırmalar tasfiye hesabına alınacaktır.

Ve bunlara yönelik iddialarınızı tanık dahil her tür delil ile ispatlama yoluna gidebilirsiniz.

Bir avukatın doğrudan yönlendirmesi ile hareket ediniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi