Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilikdışı çocuğun yurtdışına çıkışı ve baba izni olmaksızın çift vatandaş olması

Konuyu Kilitleyin
Old 06-11-2008, 10:16   #1
Konuk

Mutsuz evlilikdışı çocuğun yurtdışına çıkışı ve baba izni olmaksızın çift vatandaş olması

Ben resmi nikah olmaksızın 11 yaşında ,tanıma yoluyla nüfusa kaydedilen çocuk sahibiyim.Aynı zamanda çift vatandaşım(Bulgaristan) ve çocuğumun bu haktan yararlanması için babanın onayı gerekiyor mu.Yasaya göre evlilik dışı çocuğun velayeti annedeise ben bunu kullanabilirmiyim ve bunu resmi daiirelerde kanıtlamam için ne gibi evrak gereklidir.Bu gibi işlemlerde babanın onayı kesinlikle gereklimidir.
Old 06-11-2008, 14:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

İlgili Kanun Maddesini aktarmaktayız.

III. Ana ve baba evli değilse

Madde 337 - Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir.

Ana küçük, kısıtlı veya ölmüş ya da velayet kendisinden alınmışsa hakim, çocuğun menfaatine göre, vasi atar veya velayeti babaya verir.

Buna göre çocuğun eğitimi, yaşayacağı yer, bakımı gibi konularda çocuğunuzun menfaatlerini de gözönüne alarak her türlü kararı tek başınıza verebilirsiniz.

Baba ile evlilik gerçekleşmediği sürece velayetin kullanımına ilişkin yetki sizdedir. Kanun metni açıktır.

Vukuatlı aile nüfus kaydınızı çıkartmanız yerinde olacaktır.

Olmaması gereken bir uygulama ile karşılaşır iseniz; mutlaka bir avukatın doğrudan desteğini alınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz yer Barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini de talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 07-11-2008, 11:46   #3
Konuk

Mutsuz evlilikdışı çocuğun çift vatandaş işlemleri

Bu kadar çabuk ilgilendiğiniz için teşekkür ederim ama asıl sorunum oğlumu çift vatandaş yapabilmek.Yasal bir engel yok ama bunu sadece benim isteğimle yapabilirmiyim.Babanın onayı,konsoloslukta imzalaması gereken muvaffakiyet belgesi şart mı ve o bunu istemiyorsa nasıl yol izlemeliyim.
Old 07-11-2008, 20:05   #4
Themis99

sayın konuk,
Değerli meslektaşım av.ufuk gereken bilgileri vermiştir.

Türk kanunları gereğince velayet hakkı sizde bulunmaktadır ve bu hak, çocuğun üstün yararının zorunlu kıldığı kararları almanıza ve uygulamanıza imkan verir.
Sorununuzun birazda uluslararası mevzuatı ilgilendirdiğini düşünüyorum.Vatandaş olunacak ülke mevzuatı konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.Ora kanunlarına göre istenecek belge ve bilgiler olacaktır.

Bu konuda yurtdışında bulunan üyelerimizin yardımcı olacağını düşünüyorum.

Bununla birlikte vatandaşı olduğunuz ülkede ki bir avukattan yardım almanız, bu konuda orada bulunan yakınlarınızdan destek istemeniz düşünülebilir.

Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız;mali durumunuz buna uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir. Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi