Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2007, 11:49   #1
Av.Günar

Varsayılan Kamulaştırma

Herkese selamlar.Başarılı bir gün dilegiyle soruma geçiyorum.1992 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından şahsa ait taşınmazın yarısı kamulaştırılıyor.Milli eğitim kamulaştırdığı yerden fazla yer kullanarak okul yaptırıyor.Bu arada belediye şahsa düşen kısımdan yol geçiriyor.Ve bazı şahıslarda kalan kısma bina yapıyorlar.Sonuçta kamulaştırma dışında şahsa tahsis edilen yerden geriye kullanılabilir bir alan kalmıyor.Şahıs öldükten sonra yer çocuklarına kalıyor.Tapuda yer iştirakli olarak murisin çocukları üzerine ama fiiliyatta kullanacak yerleri kalmamış.Şahsın çocukları babalarının(muris) kamulaştırma bedelini alıp almadığını bu konuda murislerine tebligat yapılıp yapılmadığını dahi bilmiyorlar.Ve benim müvekkilim(3.şahıs) bana soruyor "avukat hanım bu yeri ben bu çocuklardan alsam.Milli eğitime,belediye ve bina yapan şahıslara karşı dava açma hakkı murisin çocuklarına mı aittir.Yoksa yeri satın almakla bu hak bana geçer mi?" Sayın meslektaşlarım böyle bir konuyla meslekte de yeni olmam sebebiyle daha önce karşılaşmadım.Kamulaştırma kanunundan da bir çözüm çıkaramadım.Bu yerle ilgili ne tür davalar açılabilir ve müvekkil bu yeri murisin çocuklarından alsa bu davaları açma hakkı var mıdır?Bana yardımcı olursanız çok sevinirim?
Old 14-06-2007, 15:50   #2
Yücel Kocabaş

Öncelikle ortada geçerli bir kamulaştırma olup olmadığının tespiti gerekir. Bunun için tapu kaydında kamulaştırma şerhinin bulunup bulunmadığına bakılır. İdareler bazen bu şerhi koydurtmada ihmal ettiğinden , tapu kaydında şerh görülmezse, keyfiyet ilgiliidarelerden sorularak öğrenilmelidir.
1. Geçerli bir kamulaştırma varsa; kam. K.nun 05.05.2001 tarihindeki 4650 sayılı kanunla değişikliğinden önceki ;
Alıntı:

Madde 25 - Hakların kullanılması ve borçların yerine getirilmesi bakımından kamulaştırma işlemi mal sahibi için 13 üncü madde uyarınca yapılan tebligatla, idare için tebligat çıkarmakla başlar. Mülkiyetin idareye geçmesi, bu Kanundaki
özel hükümler dışında kamulaştırma işleminin idari yargı yönünden kesinleşmesi ile olur. Dava açabilmek için idarenin tebligat yapması veya tebligat çıkarması şarttır.
Tebliğ tarihinden itibaren taşınmaz mal sahibinin kamulaştırılması kararlaştırılan taşınmaz malda yeni inşaat veya ekim yapmak veya mevcut inşaatta esaslı değişiklikler meydana getirmek gibi kullanma hakları kalkar. Bundan sonra yapılanların değeri dikkate alınmaz.
Hükmü gereği, mal sahibine tebligat yapılıp yapılmadığı öğrenilmelidir.
a.Mal sahibine usulüne uygun tebligat yapılmışsa ve 30 günlük idari yargıya başvuru süresi de geçmişse veya idari yargıya gidilip te dava ret edilmişse mülkiyet 25 madde gereği idareye geçmiş olacağından , tapudaki şimdiki satışın hukuki bir değeri olmaz. Alıcı mülkiyet hakkını kazanamaz.
b.Mal sahibine usulüne uygun tebligat yapılmamışsa, bu takdirde şimdi yapılan satış geçerli olur ve yeni malik bedel davası açabilir.
2. Ortada geçerli bir kamulaştırma yoksa, ( kamulaştırılan alandan fazla el atılan kısımda buraya dahildir) o takdirde şimdiki satış geçerli olur ve yeni malik kamulaştırmasız el atma davası açabilir. Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi