Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gelmeyen Vekalet

Yanıt
Old 22-03-2013, 14:56   #1
Av. Ali YILMAZKARA

Varsayılan Gelmeyen Vekalet

Merhaba Sevgili Meslektaşlarım, 2 hafta önce bir vatandaş "Yarın şu mahkemede sanık olarak duruşmam var takip etmenizi istiyorum" dedi vekaleti de duruşmadan sonra çıkarttırabileceğini söyledi.

Ertesi gün sabah duruşmaya katıldık -sanığın kendisi yoktu- dosyayı yeni aldığımızı belirtip vekaletname için süre talep ettik. Ancak duruşma sonrası kişi vekaletname getirmedi 2 gün sonra dosyaya avukatsız devam etmek istediğini beyan etti. Bizde kendisinden duruma ilişkin bir yazı almak istediğimizi ve görüşmek istediğimizi söylesek de gelmedi, görüşülemedi. Ancak yeni duruşma günü telefon ile kendisine bildirilmişti bu konuda tanık vardır.

Önümüzdeki günlerde duruşması var ve ben mahkemeye durumu anlatır bir dilekçe vermeyi düşünüyorum ancak bu durumun uygulamada sonucu nedir o kafama yatmıyor.

Celse harcı falan ödemem gerekir mi ki :S (Mahkeme Sulh Ceza ve ilk celsesi idi.)

II- Celse Harcı:
(Taraflar veya vekilleri tarafından ertelenmelerine sebebiyet verilen celselerden.)
1.Sulh mahkemeleri:
a)Konusu belli bir değerle ilgili davalarda dava konusu miktardan (13,95 TL)'den aşağı olmamak üzere (Binde 2,27)
b)Belli bir değer bulunmayan davalarda 13,95
2.Asliye mahkemelerinde, idari yargı mercilerinde (24,30 TL)'den az olmamak üzere (Binde 2,27)
Old 22-03-2013, 16:08   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Ali YILMAZKARA
Merhaba Sevgili Meslektaşlarım, 2 hafta önce bir vatandaş "Yarın şu mahkemede sanık olarak duruşmam var takip etmenizi istiyorum" dedi vekaleti de duruşmadan sonra çıkarttırabileceğini söyledi.

Ertesi gün sabah duruşmaya katıldık -sanığın kendisi yoktu- dosyayı yeni aldığımızı belirtip vekaletname için süre talep ettik. Ancak duruşma sonrası kişi vekaletname getirmedi 2 gün sonra dosyaya avukatsız devam etmek istediğini beyan etti. Bizde kendisinden duruma ilişkin bir yazı almak istediğimizi ve görüşmek istediğimizi söylesek de gelmedi, görüşülemedi. Ancak yeni duruşma günü telefon ile kendisine bildirilmişti bu konuda tanık vardır.

Önümüzdeki günlerde duruşması var ve ben mahkemeye durumu anlatır bir dilekçe vermeyi düşünüyorum ancak bu durumun uygulamada sonucu nedir o kafama yatmıyor.

Celse harcı falan ödemem gerekir mi ki :S (Mahkeme Sulh Ceza ve ilk celsesi idi.)

II- Celse Harcı:
(Taraflar veya vekilleri tarafından ertelenmelerine sebebiyet verilen celselerden.)
1.Sulh mahkemeleri:
a)Konusu belli bir değerle ilgili davalarda dava konusu miktardan (13,95 TL)'den aşağı olmamak üzere (Binde 2,27)
b)Belli bir değer bulunmayan davalarda 13,95
2.Asliye mahkemelerinde, idari yargı mercilerinde (24,30 TL)'den az olmamak üzere (Binde 2,27)

Celse harçları, hukuk ve ticaret davalarıyla, idari davalarda taraflar veya vekilleri tarafından ertelenmelerine sebebiyet verilen celselerden alınan bir harçtır.
Celse harcına ilişkin düzenlemelerin ceza davalarında uygulanma olanağı yoktur.
Old 22-03-2013, 16:11   #3
Av. Ali YILMAZKARA

Yani hakim beni sevmiyor laf aramızda biraz ters birisi ne biliyim olumsuz düşünüyorum da Hani şikayet etmesi falan da mümkün mü gerçi benim bir kusurum yok ortada şahsı zorla notere mi götüreyim

Cevabınız için teşekkürler.
Old 22-03-2013, 18:11   #4
av.d.d

Meslektaşım, hakimin sizi şikayet etmesini gerektirecek bir durum yok ortada. Zira sulh ceza mahkemesi diyorsunuz, zorunlu müdafiiilik durumu da oluşmuyor zaten. Dediğiniz gibi bir dilekçe ile durumu anlatıp vekaletname de çıkarılmadığını , bundan sonraki tebligatların sanığa yapılmasını da belirtirsiniz. Bu yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi