Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aldatma YÜzÜnden BoŞanma

Konuyu Kilitleyin
Old 03-10-2007, 07:56   #1
Konuk

Varsayılan Aldatma YÜzÜnden BoŞanma

merhabalar
benim sorum ablamla ilgili ablam 13 yıllık evli 2 tane 11 ve 12 yaşlarında kızı var.Evliliği 2 sene önceye kadar gayet iyi devam ediyordu.Eşi trabzonda memur olarak çalışıyor.Aldatma olayı gündeme geldi memuriyetinde ilçe olarak yer değişikliği yapıldı.Çünkü çevre halkı dövüp belindeki silahı ve arabasını elinden almıştı.Bu durum jandarma tutanaklarındada bellidir.Ablamdan şuan ayrılmak istiyor.Ablamı izne deyip bizim bulunduğumuz yere getirip seni trabzona götürmiyeceğim dedi.Babasının evinden babanın evine git diye kovdu.İçki kullanmaya başladı,gece eve geç gelmelere başlamak,çocuklarla dahi konuşmamak gibi bir takım sıkıntılarda mevcut.İlk mahkeme oldu.2.mahkeme 30.10.2007 tarihinde .Bu zaman içerisinde bizim neler yapmamız gerekiyo.Açmamız gereken herhangi bir dava varmı?Ablam boşanmak istemiyo tek tarafın istemesiyle boşanma gerçekleşebilirmi?Eşin boşanmak isteme nedeni ablam bilezik istemiş,ona eve geç gelince hesap soruyor çok konuşuyormuş.Bu nedenlerle davayı kazanabilirmi?
Old 03-10-2007, 12:59   #2
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

Devam eden bir davadan söz etmektesiniz. Anladığım kadarıyla, davayı avukat vasıtasıyla takip etmiyorsunuz. Bu nedenle sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

Yasanın 166 ıncı maddesine göre, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını iddia eden eş, boşanma davası açabilir. Ancak davayı açan kendisinin kusursuz ya da davalının daha kusurlu olduğunu kanıtlamalıdır.Aksi halde dava red olur(Ancak bu itiraz hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olmamalıdır).

Olay anlattığınız gibi ise, davanın kabulü zor görünmektedir. Özellikle jandarma tutanağını dosyaya ibraz edin veya nereden temin edilmesi gerekiyorsa onu bildirin. İkinci celseye gireceğinizi belirtmişsiniz. İlk celsede delil listesi sunmak için taraflara mehil verilmiş olabilir. Mahkeme, bazen kesin süre içinde delillerin sunulmasını isteyebilir. Dolayısıyla bu süreleri kaçırmamanız gerekmektedir.

Görüldüğü üzere, tahminlerle yanıt vermek zorunda kalabiliyoruz. Bu nedenle bir avukattan hukuki yardım talebinde bulunmanızı; avukat tutacak maddi gücünüz yoksa(Bu durumu belgeleyerek); bulunduğunuz ilin Baro-Adli Yardım Bürosu'na müracaat ederek hukuki yardım talebinde bulunmanızı tavsiye ediyoruz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi