Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6570 sayılı yasanın 15.nci maddesi

Yanıt
Old 20-07-2010, 16:18   #1
Ercan Turgut

Varsayılan 6570 sayılı yasanın 15.nci maddesi

şimdi elimde şöyle bir konu var davacı kiralayan ikyisap ve ihtiyaçtan kiracı aleyhine açtığı davayı kazanarak ilmaı icraye veriyor ve icra emrinin tebliği üzerine kiracı taşınmazı tahliye ediyor.kirayalan üç yıl dolmadan iki yıl dolması üzerine tahliye ettirdiği yeri kiaraya vermek istiyor ancak eski kiaracıyı berttaraf etmek için 6570 sayılı yasanın 15.nci maddesindeki ihtarı eski kişaracıya çekiyor diyor ki Ben buarayı kiaraya vericem kiralamk istersen bu ihtarın tebliğinden itibaren bir için de tarafıma müracaat et diye kiaracı da ihtarı aldıktan 24 gün sonra cevap veriyor evet teklifinizi şu şartlarla kabul ediyorum şartlarımı kabuşl ederseniz bana 15 gün içinde sölü ya da yazılı bildir diye tabi kiaracının ihtarı bir aylık süre dolduktan sonra kiralayanın eline geçiyor bu sferde kiralayan cevaba cevap ihtarında sen ihtarınız elime bir aylık süre dolunca geçti ben de daha iyi fiyat veren başkasına kiraya verdim diye cevap veriyor.
Biz kiracı tarafındayız buarada sorun şu;6570 sayılı yasanın 15.maddesindeki öngördüğü bir aylık süre acaba kiralayana bir ay içinde cevap vermesi mi yokksa ihtarın bir aylık süre dolmadan kiralayana tebliğ ettirlmesi mi lazım ?
yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 20-07-2010, 16:40   #2
Levent Cirit

Kanımca 3 yıllık süre içerisinde kiracının bu hakkı kullanması halinde yeniden bir kira akti yapılmayıp bir süre askıda kalmış akdin yeniden canlandırılması şeklinde düşünülmelidir. Böyle olunca da kira bedeli konusunda yeniden konuşmaya da gerek kalmayacaktır. Bu nedenle kanun koyucu "KİRACI BU HAKKINI 1 AY İÇİNDE KULLANMALIDIR" derken kiralayanın ihtarından itibaren 1 ay içerisinde kabul beyanını ulaştırması gerektiği şeklinde yorumluyorum ben.
Old 20-07-2010, 16:55   #3
Av. Mehmet Demirezen

6570 sayılı kanunun 15 maddesinde yer alan ihtar sadece 7 . maddenin ç bendi için öngörülmüştür.

Kiralayanın gayrimenkulü tahliyeden itibaren 3 yıl geçmeden başka birine kiraya vermesi 16 maddedeki hapis ve ağır para cezası sorumluluğunu doğurur.

Burada üzerinde durulması gereken konu ihtar değil mücbir sebeptir.

İhtarname çekilmesi ceza sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor.

6570 sayılı kanunun 7,15,ve 16 . maddeleri le aşağıdaki linkte yer alan kararları incelerseniz sorunuza yatın bulacaksanız

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52281
Old 20-07-2010, 19:20   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Ercan Turgut
şimdi elimde şöyle bir konu var davacı kiralayan ikyisap ve ihtiyaçtan kiracı aleyhine açtığı davayı kazanarak ilmaı icraye veriyor ve icra emrinin tebliği üzerine kiracı taşınmazı tahliye ediyor.kirayalan üç yıl dolmadan iki yıl dolması üzerine tahliye ettirdiği yeri kiaraya vermek istiyor ancak eski kiaracıyı berttaraf etmek için 6570 sayılı yasanın 15.nci maddesindeki ihtarı eski kişaracıya çekiyor diyor ki Ben buarayı kiaraya vericem kiralamk istersen bu ihtarın tebliğinden itibaren bir için de tarafıma müracaat et diye kiaracı da ihtarı aldıktan 24 gün sonra cevap veriyor evet teklifinizi şu şartlarla kabul ediyorum şartlarımı kabuşl ederseniz bana 15 gün içinde sölü ya da yazılı bildir diye tabi ihtarı bir aylık süre dolduktan sonra kiralayanın eline geçiyor bu sferde kiralayan cevaba cevap ihtarında sen ihtarınız elime bir aylık süre dolunca geçti ben de daha iyi fiyat veren başkasına kiraya verdim diye cevap veriyor.
Biz kiracı tarafındayız buarada sorun şu;6570 sayılı yasanın 15.maddesindeki öngördüğü bir aylık süre acaba kiralayana bir ay içinde cevap vermesi mi yokksa ihtarın bir aylık süre dolmadan kiralayana tebliğ ettirlmesi mi lazım ?
yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Ben soruyu aşağıda sıraladığım ve bugüne kadar hiç duymadığım kelimeleri anlayamadığım için cevaplayamıyorum.

Alıntı:
ikyisap

Alıntı:
icraye
Alıntı:
ilmaı
Alıntı:
kiaraya
Alıntı:
kiaracıyı
Alıntı:
kişaracıya
Alıntı:
berttaraf
Alıntı:
buarayı
Alıntı:
kabuşl
Alıntı:
sölü
Alıntı:
sferde
Alıntı:
yokksa
Old 21-07-2010, 11:38   #5
Av. Güneş

Kiralayanın 15. Madde gereğince eski kiracıya icapta bulunma yükümlülüğü vardır. Olayda kiralayan süreli olarak icap beyanında bulunmuştur. Bu durumda BK md. 3 “Kabul için bir müddet tayin ederek başka kimseye bir akdin yapılmasını teklif eden kimse, bu müddetin hitamına kadar icabından dönemez. Bu müddet bitmeden evvel kabul haberi kendisine yetişmezse, icap ile bağlı kalmaz.” hükmü uygulanır. Yani kiracının kiralama iradesinin 1 ay içinde kiralanana ulaşması gerekir, aksi takdirde kiralayan kiralananı başkasına kiraya verebilir.
Sayın Mehmet Demirezen’in “İhtarname çekilmesi ceza sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor.” Görüşüne katılmadığımı ifade etmek isterim.
6570 Sayılı Kanun md. 17 hükmü kiralayanın kötü niyetli olarak kiralananı tahliyesinin önüne geçmek için getirilmiş bir düzenlemedir. Kiralayan 1 ay gibi makul bir müddet tayin ederek eski kiracısına icapta bulunmuşsa ve kiracı bu hakkı kullanmamışsa, artık cezai sorumluluğa gidilemez. Aksi düşünce adilane değildir.
Bunun yanında; kiracının 1 ay içinde icabı kabul etmemesinin mücbir sebep olarak da değerlendirilebileceği kanısındayım.
Old 21-07-2010, 12:20   #6
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Av. Güneş
Sayın Mehmet Demirezen’in “İhtarname çekilmesi ceza sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor.” Görüşüne katılmadığımı ifade etmek isterim.

Somut olayda ihtarname çekilmesi ceza sorumluluğunu ortadan kaldırmaz

Alıntı:
YARGITAY
7. CEZA DAİRESİ

Tarih : 6/9/1999
Esas No : 1999/7749
Karar No : 1999/7114

6570 - GAYRİMENKUL KİRALARI HAKKINDA KANUN 7 / 15 / 16

ÖZET: SANIĞIN OĞLUNUN İHTİYACINDAN DOLAYI İCRA MARİFETİ İLE TAHLİYE ETTİRDİĞİ EVİ MÜCBİR SEBEP OLMADAN ÜÇÜNCÜ ŞAHSA KİRAYA VERDİĞİ ANLAŞILMIŞ OLUP ESKİ KİRACISINA YENİDEN KİRALAMASI KONUSUNDA YAPTIĞI İHTARATIN TAHLİYE SEBEBİNE BİNAEN ÜÇÜNCÜ ŞAHSA KİRAYA VERMEYE HAK BAHŞETMEYECEĞİNDEN DOSYA KAPSAMINA UYMAYAN GEREKÇELERLE YAZILI ŞEKİLDE HÜKÜM TESİSİ, KANUNA AYKIRIDIR.

6570 Sayılı kanuna muhalefetten sanık Recep hakkında yapılan duruşma sonunda, beraatına dair İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesinden verilen 22.12.1997 tarihli hükmün Yargıtay’ca incelenmesi müdahil vekili tarafından süresinde istenilerek dava evrakı Cumhuriyet Başsavcılığının onama isteyen 25.5.1999 tarihli tebliğnamesiyle daireye verilmekle dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü.

Gayrimenkul kiraları hakkında kanunun 7.maddesinin (b) bendinde gayrimenkulü kendisi eşi çocukları için mesken olarak kullanma ihtiyacında kalırsa kira akdinin hitamında tahliye davası açabileceği 15. maddenin 1.fıkrasında kiralayanın 7.maddenin (b) bendinde yazılı sebepten dolayı tahliye ettirdiği gayrimenkulü mücbir sebep olmaksızın üç sene müddetle eski kiracısından başkasına kiralayamayacağı ve ancak 7.maddenin (ç) bendi gereği imar ve inşa maksadı ile tahliye halinde 15.maddeye göre tercih hakkını kullanması için eski kiracıya ihtar çekilebileceği hüküm altına alınmakla, Sanığın oğlunun ihtiyacından dolayı icra marifeti ile tahliye ettirdiği evi mücbir sebep olmadan 3. şahsa kiraya verdiği anlaşılmış olup eski kiracısına yeniden kiralaması konusunda yaptığı ihtaratın tahliye sebebine binaen 3.şahsa kiraya vermeye hak bahşetmeyeceğinden dosya kapsamına uymayan gerekçelerle yazılı şekilde hüküm tesisi, Yasaya aykırı, müdahil vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün isteme aykırı olarak BOZULMASINA, 09.06.1999 günü oybirliği ile karar verildi.

Alıntı:
6570 sayılı kanun 1. maddesi '' .... Borçlar Kanununun bu kanuna aykırı olmayan hükümleri tatbik olunur.''

15. madde ancak ihtar şartıyla 3 sene içerisinde başkasına kiralama muafiyetini ç bendi ile sınırlamıştır.

O halde aşağıdaki maddeyi tekrar okursak Borçlar Kanunu 3. maddenin uygulama yeri olmadığını görürüz.

Alıntı:
Madde 15 - Kiralayan 7 nci maddenin b, c, d bentlerinde yazılı sebeplerden dolayı tahliye ettirdiği gayrimenkulü mücbir sebep olmaksızın üç sene müddetle eski kiracısından başkasına kiralayamaz.

ç fıkrasına göre tahliye edilen gayrimenkuller eski hali ile, mücbir sebepler olmadıkça üç sene müddetle başkasına kiraya verilemez.

ç fıkrasına istinaden tahliye edildikten sonra imar plânına göre yeniden inşa veya esaslı şekilde tadil veya tevsi edilen gayrimenkullerin yeni hali ile ve yeni kira bedeli ile bir mesken veya bir ticarethane yerini eski kiracının kiralamağa tercih hakkı vardır. Bu hakkın, kiralayanın, yapacağı tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde kullanılması şarttır.

Bu maddeye göre tercih hakkı bertaraf edilmedikçe, gayrimenkul üç yıl müddetle başkasına kiralanamaz.
özellikle belirtmiştir.
Old 21-07-2010, 12:58   #7
Ercan Turgut

evet cevaplar insanı ikilemde bırakmaya devam ediyor,diyelim ki kiracı ihatar eline geçtikten 1 gün sonra yaptı ve kiralayana bir aylık sürede ulaşmadı (yur dışı adresi adres değişikliği vs) o zaman da adaletsiz sonuçlar çıkacaktır.
Old 21-07-2010, 13:01   #8
Ercan Turgut

sayın Mehmet Bey'in cevabı benim için daha mantıklı geldi zaten kanun koyucunun amacı bura da kiracıyı korumak olmalı bana göre de önemli olan bir aylık sürede ihtara cevcap verilmesi yeterlidir.
Old 21-07-2010, 14:26   #9
Av. Güneş

Yargıtay kararlarına şöyle bir göz attım ve aleyhe olan sadece bir karar gördüm o da Sayın Mehmet Demirezen’in işaret ettiği karar.
Ben hala aynı kanaatteyim. Eğer kiralayan evi tahliye ettirirken kötüniyetli olarak davranmamışsa ve tekrar kiraya vermeden önce eski kiracısına evi tekrar kiralamayı teklif etmişse, cevap vermesi için makul bir süre vermişse ve kira olarak fahiş bir ücret belirlememişse (fahiş ücret kötüniyete karine olabilir) 16. Madde uyarınca cezai sorumluluğu olmamalı.
Old 21-07-2010, 14:34   #10
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Av.Güneş
Yargıtay kararlarına şöyle bir göz attım ve aleyhe olan sadece bir karar gördüm
Sayın Av.Güneş
Görüşünüzü destekleyen kararları paylaşırmısınız.
Old 21-07-2010, 14:54   #11
Ercan Turgut

şimdi noteri aradım kiracının cevabı ihtarı kiralayana 02.06.2010 tarihinde ulaşıyor ama kiralayan cevabında 03 .06. da eline geçtiğini ancak 01.06 da buray çok daha iyi teklif veren başkasına kiraya verdiğini beyan ediyor.
Bu durumda bir gün dahi beklemeyen kiralayan bana göre kötü niyetli olmalı,çünkü baştan zaten kiracısını hazırlamı zaten herhan gi bir arayış yok kaldıki kiracı cevabı ihtardan önce şifahi olarak da kiralayana durumu bildiriyor
Old 21-07-2010, 14:56   #12
Av. Güneş

Bu konuda lehe ve aleyhe çok fazla karara ulaşamadım maalesef. Ancak lehe olan bir kararı ekliyorum.
Yargıtay 7.Ceza Dairesi 22.12.2005K.T. 2003/12334E. 2005/21882K. Sayılı Hükmü :”… Müdahilin dava konusu taşınmazdan ihtiyaç nedeniyle tahliye kararı alınarak icra marifetiyle tahliye ettirildiğine göre sanığa atılı suçun yasal unsurları gerçekleşmiştir. Çünkü sanık 6570 sayılı Kanun'un 15. maddesinde belirtilen herhangi bir mücbir sebep göstermeden işyeri olarak kullanmadığı gibi aynı yasa maddesinde düzenlenen tercih hakkını da bertaraf etmeden 3. şahsa kiralamıştır.”
Old 21-07-2010, 14:58   #13
Ercan Turgut

6570 sayılı yasanın 15.maddesinde bir aylık süreden bahsediyor bir ay için de cevap vermeli demiyor kiracı lehine yorumlanması kanaatindeyim
Old 21-07-2010, 15:02   #14
Av. Güneş

Kiracının kiralama iradesini şifahi olarak kiralayana bildirdiğini beyan etmişsiniz. Eğer bu beyan 1 aylık süre içerisinde yapılmışsa ve kiralayan gönderdiği ihtarda “cevabın yazılı olarak verilmesini” istememişse kira akdi kurulmuştur diye düşünüyorum.
Old 22-07-2010, 09:34   #15
Ercan Turgut

İhtarnamede yazılı müracaat tan söz etmiyor;yalnız bir ay içinde müracaat ediniz diyor kiracı da bir aylık süre içinde iki kez kiralayanın yanına gidiyor teklifini belirtiyor ama kiralayanın eski kiracısına kiraya verme eğilimi olmadığı için eski kiracıya pek ilgi göstermiyor ama kiracı da kabul beyanını iletmiş oluyor.Dolayısıyla Av.Güneş hanıma katılıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi