Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bir Avukat'ın ,devlet memuru olan eşi nedeniyle sağlık karnesi alması mümkün müdür?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2009, 16:01   #1
Av.Motrit

İnceleme Bir Avukat'ın ,devlet memuru olan eşi nedeniyle sağlık karnesi alması mümkün müdür?

Serbest Avukat olarak çalışan veherhangi bir şekilde sağlık yardımından faydalanmayanların eşi devlet memuru olarak çalışıyorsa, avukat'ın eşi vasıtasıyla sağlık yardımından yararlandırılması gerektiğinden,sağlık karnesi alabiliyordu. (Bu konuda idare mahkemesi kararı da var,uygulaması da vardı.)Ancak şu anda 506 sayılı SSK kanunu değiştiği için böyle bir uygulamanın kaldırıldığını söylüyorlar.5510 sayılı SGK kanunu göre serbest çalışan avukatların da artık zorunlu sigortalılar arasında sayıldığını ve bu nedenle SSK'dan sağlık karnesi alması gerektiği belirtiliyor. Bu konuda bilgisi olan meslektaşlardan bilgi ve yardım istiyorum.
Old 15-04-2009, 17:03   #2
FYLOZOF

haklısınız,5510 sayılı yasa ile artık yararlanılmıyo, avukat, ancak kendi pirimelerini yatırmak sureti ile, kendi sağlık sigortasından faydalanabilir.
Old 15-04-2009, 18:04   #3
cmuk

Son yasa ile vergi levhası sahibi avukatlar artık Bağ-Kur kurumuna bağlı olarak sağlık yardımlarından faydalanıyorlar. Bunun dışında yine son yasa ile avukat sağlık yardımından yararlanıyorsa aile fertlerine de baktırabiliyor. Primlerini yatırmı olmak şartı ile.
Old 15-04-2009, 20:42   #4
üye14072

önceden de olmazdı
şimdi de olmaz
Old 16-04-2009, 10:34   #5
Av.Şeyda AVCI

Önceden mümkündü fakat yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile sağlık primini yatırma koşulu ile kendi sigortasından faydalanabiliyor diye biliyorum.
Old 16-04-2009, 12:31   #6
Koloni

Önceden sağlık sigortası zorunlu değildi.Bu nedenle eşleri çalışan arkadaşlarımız yalnızca emeklilik için pirim ödüyordu.Sağlıktan ise eşlerinin sağlık sigortasından yararlanıyorlardı.Ancak yeni yasa ile sağlık pirimi ödeme zorunluğu getirildi.Sigorta ödeyen meslektaşlarımız yalnızca emeklilik pirimi ödeyemiyor.Sağlık sigortası içinde pirim ödemek zorundalar.Dolayısı ile pirim ödemediği müddetçe sağlık sigortasından yararlanamaz.Mecburi olduğu ve sigortalı sayıldığından eşinin sigortasından yararlanması da mümkün olmamakta.
Old 16-04-2009, 13:38   #7
Emine Yıldız Balkan

Son 1 yıl önce izmir İl Sigorta Müdürlüğü'ne "halen sağlık sigortamın olmadığı, eşimin sağlık sigortasından faydalanmak istediğimden - mevcut sigortamın sağlık kısmını karşılamadığı-hususunda belge almak istemiştim.Ancak bu şekilde belge verilemeyeceği, eşlerinden halen faydalananların o dönemdeki belirsizlikten dolayı faydalanabildikleri, son durum itibariyle eşimin sağlık güvencesinden faydalanmamın mümkün olmadığı nedenleriyle başvuru için gerekli -sağlık güvencesi yoktur- yazısını temin edememiştim.Dolayısıyla eşimin sağlık güvencesinden hiç yararlanamadım.Şimdi ise avukatlık nedeniyle ödediğimiz sigorta primi otomatik olarak sağlık kısmını da kapsadığından bir problem kalmamış gibi görünüyor.Böylece yıllardır hukuk bir handikap teşkil eden sağlık güvencesiz avukatlık yapmak konusu da nihayet netleşmiş oldu.Şimdi primler ödenmek kaydıyla sağlık güvencesine sahip durumdayız.
Old 21-04-2009, 10:40   #8
Av.Motrit

mesajı yazdıktan sonra bende araştırdım ve öğrendim ki; Kanun değişikliğinden önce eşinin sağlık sigortasından faydalanmak mümkün iken şimdiki yasaya göre bu mümkün değil ,en son ve doğru bilgi budur arkadaşlar.
Old 21-04-2009, 15:38   #9
gavel

peki hiç sigorta primi ödemezsek ve diyelim ki özel sağlık sigortası,bireysel emeklilik vs yaptırmayı tercih edersek bu mümkün mü?
bu zorunluluk tam olarak neyi kapsıyor?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi