Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Oratlığın Giderilmesi Davasına Karşı Dava Olarak Mirasın Taksimi Davası

Yanıt
Old 14-11-2013, 17:11   #1
Av. Öznur Aktürk

Varsayılan Oratlığın Giderilmesi Davasına Karşı Dava Olarak Mirasın Taksimi Davası

Sayın Meslektaşlarım,
Değerli görüş ve önerilerinize ihtiyacım olan bir hususu paylaşmak istiyorum.

Murisin vefatından sonra mirasçılarının bir kısmı, terekeye dahil malvarlığının bir bölümü için ortaklığın giderilmesi davası açmışlardır. Küçük bir kısım (hisseli) taşınmazlar ise ortaklığın giderilmesi davasına konu edilmemiştir. Ayrıca davacılar tarafından yine murisin banka hesabındaki nakit parası hakkında da elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davası da açılmıştır.

Buna mukabil, müvekkilim adına sağ kalan eş olması nedeniyle mal rejiminin tasfiyesi, katkı payı ve katılma alacakları için dava açmış bulunmaktayız.

Müvekkilim aleyhine açılan, taşınmazlar yönünden ortaklığın giderilmesi ve nakit para yönünden de elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davalarında, katkı payı/katılma alacağı davasının bekletici mesele yapılması talebinde bulunacağız elbette fakat; davacılar tarafından ortaklığın giderilmesi davasında bir kısım taşınmazlar davaya konu edilmediğinden sizlerden görüş almak istediğim husus şudur:

1- Taşınmazlara ilişkin olarak açılan ortaklığın giderilmesi davasına karşı dava olarak mirasın taksimi davası açabilir miyim?
2- Nakit paraya ilişkin olarak açılan elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi davasının, ortaklığın giderilmesi davası/mirasın taksimi karşı davası ile birleştirilmesini talep edebilir miyim?

Ne yazık ki bu hususlarda ne THS'de ne de içtihat programlarında aydınlatıcı bir bilgiye rastlayamadım. Hatta mal rejimi davasının, ortaklığın giderilmesi davasında bekletici mesele yapılması gerektiğine dair içtihada dahi rastlayamadım (her ne kadar doktrinde bu hususta görüşler fazlaca olsa da içtihat bulamadım maalesef).

Bu yöndeki taleplerim ne derece kabul görür yahut doğru olur mu?
Şimdiden değerli görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim.
Old 06-06-2018, 12:07   #2
Av.EAA

Merhaba meslektaşım,

Siz nasıl bir yol izlediniz ? Sağ kalan eş ile murisin kardeşleri arasında mirasın paylaştırılması (terekenin taksimi) ve ölümle sona eren yasal mal rejiminin tasfiyesi davaları açmam gerekiyor. Mirasın paylaştırılması dosyasının, katılma alacağının hesaplanacağı mal rejiminin tasfiyesi davasının sonucunu beklemesi gerekiyor.

Aynı şekilde ben de içtihat bulmakta zorlanıyorum. TMK md 642 ve 650 ile ilgili içtihatlar var ama hepsi taşınmazın ortaklığının giderilmesi konulu.. Halbuki, taşınmazın aynı dışında, terekede banka hesaplarındaki paralar ve sağ kalan eşin adına kayıtlı olup da evlilik birliği için alınmış gayrimenkulü satması nedeniyle "bedel" olarak terekeye girmesi gereken gayrimenkul bedelleri de var.

Sulh Mahkemelerini gezip örnek dosya okumak istedim bugün ama bulamadım. Okuduğum bilgilerle uygulamadaki isimler birbirinden farklı herhalde..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi