Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

657 Sayılı Yasanın 135. maddesini yorumlamak...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2012, 14:45   #1
av.külcü

Soru 657 Sayılı Yasanın 135. maddesini yorumlamak...

Merhaba arkadaşlar,

Bir konuda değerli görüşlerinize ihtiyacım var.

657 Sayılı Yasanın 135. maddesinde;

"Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı yüksek disiplin kuruluna itiraz edilebilir.
İtirazda süre, kararın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren yedi gündür. Süresi içinde itiraz edilmeyen disiplin cezaları kesinleşir.
İtiraz mercileri, itiraz dilekçesi ile karar ve eklerinin kendilerine intikalinden itibaren otuz gün içinde kararlarını vermek zorundadır.

İtirazın kabulü hâlinde, disiplin amirleri kararı gözden geçirerek verilen cezayı hafifletebilir veya tamamen kaldırabilirler.
Disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvurulabilir.
" denmektedir.

Karşıma gelen bir davada, müvekkile disiplin amirince uyarı cezası verilmiş, müvekkil üst disiplin kuruluna itiraz etmiş ve "itirazının kabulüne" karar verilmiş. Kabul üzerine disiplin amiri, yeni bir karar tebliğ ederek; 135/4 madde hükmüne aykırı olarak (cezayı azaltabilir ya da kaldırabilir) "yeniden değerlendirme sonucunda uyarma cezasında değişiklik yapılmadığını" müvekkile tebliğ etmiş.

657 Sayılı Yasanın iptal edilen 136. maddesinde "itiraz üzerine verilen kararlar kesindir" deniyordu. Yasanın 135. maddenin son halinde böyle bir hüküm yok. Sadece "cezayı azaltabilir ya da kaldırabilir" deniyor.

Bu durumda sormak istediğim husus şu;

Şimdi 657 Sayılı Yasanın 135. maddenin son fıkrası gereğince idari yargı yolu açılmıştır diyebilir miyiz? Yoksa yine üst disiplin kuruluna mı gitmek gerek?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...
Saygıyla...
Old 14-04-2012, 14:53   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.külcü
Merhaba arkadaşlar,

Bir konuda değerli görüşlerinize ihtiyacım var.

657 Sayılı Yasanın 135. maddesinde;

"Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı yüksek disiplin kuruluna itiraz edilebilir.
İtirazda süre, kararın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren yedi gündür. Süresi içinde itiraz edilmeyen disiplin cezaları kesinleşir.
İtiraz mercileri, itiraz dilekçesi ile karar ve eklerinin kendilerine intikalinden itibaren otuz gün içinde kararlarını vermek zorundadır.

İtirazın kabulü hâlinde, disiplin amirleri kararı gözden geçirerek verilen cezayı hafifletebilir veya tamamen kaldırabilirler.
Disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvurulabilir.
" denmektedir.

Karşıma gelen bir davada, müvekkile disiplin amirince uyarı cezası verilmiş, müvekkil üst disiplin kuruluna itiraz etmiş ve "itirazının kabulüne" karar verilmiş. Kabul üzerine disiplin amiri, yeni bir karar tebliğ ederek; 135/4 madde hükmüne aykırı olarak (cezayı azaltabilir ya da kaldırabilir) "yeniden değerlendirme sonucunda uyarma cezasında değişiklik yapılmadığını" müvekkile tebliğ etmiş.

657 Sayılı Yasanın iptal edilen 136. maddesinde "itiraz üzerine verilen kararlar kesindir" deniyordu. Yasanın 135. maddenin son halinde böyle bir hüküm yok. Sadece "cezayı azaltabilir ya da kaldırabilir" deniyor.

Bu durumda sormak istediğim husus şu;

Şimdi 657 Sayılı Yasanın 135. maddenin son fıkrası gereğince idari yargı yolu açılmıştır diyebilir miyiz? Yoksa yine üst disiplin kuruluna mı gitmek gerek?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...
Saygıyla...

Madde metni gayet açık. Ceza ya azaltılacak ya da kaldırılacaktır. İdare mahkemesine müracaat etmelisiniz.
Old 14-04-2012, 14:57   #3
av.külcü

Teşekkürler Suat Bey,

Aynı düşüncedeyim. Ancak nette o kadar değişik yorumlara rastladım ki, ister istemez aklım karıştı ve benim için olmazsa olmaz danışma kaynağı THS'ye başvurmaya karar verdim İyi de yapmışım sanırım...
Tekrar teşekkürler...

Saygıyla...
Old 14-04-2012, 15:03   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.külcü
Teşekkürler Suat Bey,

Aynı düşüncedeyim. Ancak nette o kadar değişik yorumlara rastladım ki, ister istemez aklım karıştı ve benim için olmazsa olmaz danışma kaynağı THS'ye başvurmaya karar verdim İyi de yapmışım sanırım...
Tekrar teşekkürler...

Saygıyla...

Anımsatayım, ben THS'deki binlerce üyeden biriyim. Belki başka bir görüşü olan vardır.
Old 14-04-2012, 16:16   #5
av.külcü

Mutlu

Pazartesiye kadar bekleyeceğim Suat Bey, farklı görüşü olan arkadaşlar varsa daha doğrusu -belki- "başından benzer konular geçmiş" arkadaşlar varsa ve fikirlerini paylaşırlarsa, daha kendimden emin müvekkile dönüş yapacağım...
Saygıyla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi