Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Atm'den zarfla para yatırma da ispat sorunu

Yanıt
Old 04-06-2007, 13:22   #1
Erccet

Varsayılan Atm'den zarfla para yatırma da ispat sorunu

Mağdur olan kişi Atm den visa kartıyla 200ytl çekmek isterken tuşlara yanlış basması nedeniyle 800ytl çekmiştir. Sonra heyecana kapılarak 800ytl yi tekrar aynı atm ye zarf ile yatırmıştır. Ancak mağdur kişi zarfın içine kendi hesabını ve ne kadar para yatırması gerektiğini gösteren kağıdı koymayı unutmuştur. Bunun üzerine olay mahallinden ayrılır ve bankaya bu hususu anlatır. Banka ise böle boş bir zarfın çıkmadığını belirtip herhangi bir işlem yapmamıştır. Sonra gelen ekstrede 800ytl çektiğinin gözüktüğü ama tekrar yatırdığının gösterilmediğini görünce bankaya bu seferde dilekçeyle basvurur. Ama dilekçe cevabında da işlemin başarısız olduğunu belirten bir yazı verilir. Mağdur ekstrede gösterilen miktarı da ödemiştir.
Mağdur bu işlemi Bir petrol istasyonundaki atmden gerçekleştirmiştir. ve Güvenlik kamerası olmayan bir atm dir. Elimizde ise paranın çekildiğini gösterir atm çıktısı para yatırma işleminde zarfın içine konacak atm çıktısı ve bankanın işlem başarısız yazısı bulunmaktadır.

İlk sorum bu kişi dava açabilecek yeteri belgeye sahip midir?
Hangi davayı açmalı? sebepsiz zenginleşme mi tazminat davası mı?

Şimdiden teşekkür eder. Saygılarımı sunarım.
Old 05-06-2007, 01:33   #2
Heybe Hukuk

Sevgili meslektaşım;

Bence ispatı mümkün değildir. Bu nedenle de müvekkiliniz o paranın üstüne bir bardak su içecek gibime geliyor. Maalesef..
Old 05-06-2007, 10:29   #3
Erccet

Varsayılan Atm

Sevgili meslaktaşım,
Söylediğiniz gibi tam bir bardak soğuk su içme durumu mevcut bu olayda.

Benim bankacı bir arkadaşım ATM'de yapılan işlemlerin bir örneğininde bankada tutulması gerektiğini söyledi. Banka tarafından verilen yazıda ATM'den zarf ve paranın çıkmadı yazılı. Acaba Atm işleminiz başarıyla gerçekleştirilmiştir ve zarfın içindeki para kontrol edildikten sonra hesabınıza geçirilecektir kaydına dayanarak zarfın ATM nin içerisinde olduğunu ispat etmiş ve zarfın orda olmadığını iddia eden bankaya ispat yükünü yıkmış olur muyuz?

Cevap için şimdiden teşekkürler Saygılarımla.
Old 05-06-2007, 11:09   #4
erolkara

Varsayılan Giden gitmiş Bir daha yapmayın

"Elimizde ise paranın çekildiğini gösterir atm çıktısı para yatırma işleminde zarfın içine konacak atm çıktısı ve bankanın işlem başarısız yazısı bulunmaktadır. "dediğiniz şikayette fazlaca açık anlatılmadığı izlenimi var. 800 YTL nin geri yatırıldığına dair elinizde belge olduğunu sanmıyorum. Zira bankada "işlem başarısız" yazısı vermiş. Bu durumda hangi mahkemeye gitseniz sonuç alamazsınız.
İşin bir başka boyutu insanlarımızın ATM lerde o kadar çok hata ve 3. şahıslarca hile ile gasp olaylarına neden olunduğu haberlerine rağmen bu makinelerden hem de banka açık saatlerde işlem yapmalarına aklım ermiyor. Bugüne kadar para çekme dışında ATM leri kullanmadım. para çekerken bile bir kısmı kalır endişesini hep içimde hissediyorum
Old 05-06-2007, 11:42   #5
Heybe Hukuk

Alıntı:
Yazan Erccet
Sevgili meslaktaşım,
Söylediğiniz gibi tam bir bardak soğuk su içme durumu mevcut bu olayda.

Benim bankacı bir arkadaşım ATM'de yapılan işlemlerin bir örneğininde bankada tutulması gerektiğini söyledi. Banka tarafından verilen yazıda ATM'den zarf ve paranın çıkmadı yazılı. Acaba Atm işleminiz başarıyla gerçekleştirilmiştir ve zarfın içindeki para kontrol edildikten sonra hesabınıza geçirilecektir kaydına dayanarak zarfın ATM nin içerisinde olduğunu ispat etmiş ve zarfın orda olmadığını iddia eden bankaya ispat yükünü yıkmış olur muyuz?

Cevap için şimdiden teşekkürler Saygılarımla.

Bahsini ettiğiniz gibi gibi bir ileti yazılı bir şekilde ATM cihazından verilmiş mi? (İşlem başarılı olarak gerçekleştirilmiştir. Zarfın içerisinde yatırılmış olan para kontrol edildikten sonra hesabınıza aktarılacaktır.) şeklinde bir ATM çıktısı var mı elinizde?
Old 05-06-2007, 11:58   #6
Erccet

Varsayılan :(

Ne yazıkki almamış ama ekranda gözükmüş. Ekranda gözükmesi ile atm kendi kayıtlarına almıştır diye düşünüp onun kayıtlarını mahkeme aracılığıyla isteyrek o kunuyu ispatlanabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 05-06-2007, 17:32   #7
Av.Cengiz Aladağ

Benzer bir olayı (zarf ile para yatırıp, bankanın "zarf boş çıktı" iddiasıyla parayı hesabıma geçmemesi) ben de 10 yıl kadar önce yaşamış ve çözüm olarak paranın üstüne az şekerli kahve ve su içip, o banka ile bir daha çalışmamayı bulabilmiştim. Anlatıldığı kadarıyla sizin de kanıtlama olanağınız bulunmamaktadır.
Old 06-06-2007, 02:15   #8
Heybe Hukuk

Alıntı:
Yazan Erccet
Ne yazıkki almamış ama ekranda gözükmüş. Ekranda gözükmesi ile atm kendi kayıtlarına almıştır diye düşünüp onun kayıtlarını mahkeme aracılığıyla isteyrek o kunuyu ispatlanabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla.

Sevgili meslektaşım,

Ben sizin gibi düşünmüyorum. Ancak belki bir ihtimal bunun tespitinin mümkün olabileceği ihtimalini göze alarak, tespit davası açabilirsiniz. Duruma göre sebepsiz zenginleşmeye dayanarak bir dava açıp açmamaya karar verirsiniz. Tespit neticesi alacağınız ilam da deliliniz olmuş olur.

Ancak, eda davası ile neticeye varılmasının mümkün olması durumunda; tespit davası açılmasının hukuki yararı olmadığından cihetle mahkeme tespit talebinizi red edebilir de.

Nacizane tavsiyem; 600-YTL için bunca emek, para, zaman harcayacağına müvekkilniz bunu çok daha pahalı olmayan bir bedele mal olmuş, esaslı bir ders kabul etsin. Dava açmanız halinde şahsınızın da bir vekalet ücreti alacağı muhakkak belki ama bence bu tünelin sonunda ışık görünmüyor. Seçim sizin.. Kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi