Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşandıktan Sonra Hemen Başka Biriyle Evlenebilir Miyim?

Old 02-03-2002, 10:49   #1
Buket

Varsayılan Boşandıktan Sonra Hemen Başka Biriyle Evlenebilir Miyim?

Merhabalar ismim Buket,
Ben evli bir bayanım, boşanmak istiyorum. Boşandıktan sonra başka biriyle evlenmeyi istiyorum. Boşanma işlemleri bitince hemen tekrar evlenebiliyor muyum yoksa belirli bir süre beklemem mi gerekiyor?

Boşanma işlemleri ne kadar zaman alıyor?

Boşanma adımları nelerdir? Neler yapmam gerekir? Eğer eşimle boşama konusunda konuşup anlaşırsak boşanmamızda bir engel olur mu? Özel Avukat tutmam gerekir mi? Yoksa mahkeme sağlıyor mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Buket
Old 02-03-2002, 10:49   #2
kemal

sayın buket hanım, eğer eşinizle boşanma konusunda anlaşabilirseniz boşanmanın sebebini evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayandırabirsiniz.böyle bir durumda dava nisbeten kısa bir sürede sonuçlanır.anlaşamama durumunda ise dava uzayacaktır.iki durum için de davanın ne kadar süreceği konusunda size kesin bir şey söyleyemem.davayı kendi ikametgahınızın olduğu yerdeki mahkemede açmanız gerekir.yalnız unutmayın halen yürürlükte olan medeni kanuna göre karının ikameti kocanın ikametgahının olduğu yerdedir.o yüzden şu an kocanızla ayrı kentlerde yaşıyor iseniz davayı yine kocanızın ikametgahının olduğu yerdeki mahkemede açmanız gerekir.boşandıktan sonra iddet müddeti(bekleme süresi) denen bir süre vardır.kural olarak boşanan kadın evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün içinde evlenemez.ancak evlilik bittikten sonra gebe olmadığınıza dair bir sağlık raporu alırsanız zorunluluk ortadan kalkar.avukat konusuna gelince avukatınızı kendiniz tutmalısınız.mahkemenin avukat tahsisi uygulaması Türkiyede yok.herşeyin bir çaresi bulunur buket hanım.saygılarımla.(Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi)
Old 02-03-2002, 10:51   #3
Avukat

Dunku mesajım Silinmis, silenler haklı da; ancak pek çok insanın hukuki yardim aldığı bu sayfada; Buket Hanım gibilerin yardım almaya hakları varmı bu tartışmalı; Halen birlikte olduğu; eşini bir şekilde aldatıp, başkası ile evlenmeyi planlayan hanımefendinin bu ard niyetli girişimine niçin buradan destek verilsin?
Umarım, O yeni şahıs hanımefendiyle evlenir de, ortaya vahim aile faciları çıkmaz.
Buradan boşanmaya karşı olduğum anlamı çıkarılmasın, koşullar var ise, evlenmek kadar boşanmak ta doğaldır. Ama şartların ard niyetli zorlanmasına ve bu sutunların bu ard niyetli girişimlere araç edilmesine karşıyım.
Old 02-03-2002, 10:52   #4
Admin_

Sayın Avukat,
Belirttiğiniz inançlar doğrultusunda hareket etmenize ve görüşlerinize saygılıyım. Ancak verilen yanıt:
1- Hukuki değildi
2- Hakaret olmasa dahi uslup yönünden "tatsız ve yanlış yorumlacak" ifadeler içeriyordu.
3- Bu yanıttan sonra forumda hukuki olmayan anlamsız bir tartışma çıkma ihtimali de son derece kuvvetliydi.

Silinmesinin nedeni budur.

Belirttiğiniz görüşler doğrultusunda hareket etmek adına kanaatimce en uygun hareket cevap verilmemesi olurdu.

Görüş ve eleştirilerinizi belirtiğiniz için teşekkür ediyorum. Katılımınız için de ayrıca teşekkürler.

Saygılarımla,
THS Admin
Old 02-03-2002, 10:53   #5
Avukat

Sayin THS Admin;
Siz, benim ilk mesajımı, ikinci mesajımda da belirttiğim gibi silmekte haklısınız.

Ilginize teşekkürler.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi