Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Lİmİted Şİrket Borcu

Yanıt
Old 19-10-2009, 10:47   #1
qendal21

Acil Lİmİted Şİrket Borcu

Selamlar;
bir limited şirkete karşı tazminmat davası devam ederken şirket kapanıyor. şirketin kapanma yılı 2004. tazminat davasının sonuçlandığı tarih 2007. açılan ilamlı icrada ortada şirket olmadığından kime başvurulabilir? şirket ortaklarının kişisel sorumluluğu doğarmı ? bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla.
Old 20-10-2009, 02:01   #2
hakikiavukat

Soru Ltd Ştİ

Her hukuk işinin pis bir yönü vardır ya icra işinin ki ise bu şirketler . Malumunuz üzere şirket ortaklarının şirkete koymayaı taahhüt ettikleri sermaye payları haricinde ve kamu borçları için sorumlulukları haricinde bir sorumlulukları yok. Benim tavsiyem icra prosedürü içindeki ceza yollarını işletmeye çalışmanız . Misal ticareti terk vb.
Old 20-10-2009, 11:08   #3
qendal21

selamlar;
normal şartlarda limited şirketin borcu konusunda ortakların kişisel malvarlıklarına gidilemiyor. ancak şirket 2004 yılında kapanmış ve dava 2006 yılında sonuçlanmıştır. bu aşamada şirketin malvarlığından söz etmek mümkün değildir. ortaklarında mal varlığına gidilemiyor ise bu durumda mahkeme kararının icrası ne şekilde gerçekleşecektir?
Old 20-10-2009, 22:30   #4
hakikiavukat

Soru Tavsiye

Ben olsam. İlamlı icraya başlar , şirket eğer fiilen kapanmışsa ticaret sicilinden isteyeceğim adresine 35 e göre tebligat ile takibi kesinleştirirdim. ( bunların yerine ihtiyati haciz yapardım ). Kesinleştirdikten sonra hacze gider , adreste şirket bulunamayınca , tutanak tuttururdum ( tutanağa şirket kapanmıştır şeklinde ifade geçirmeye çalışırdım.) Bu halde ticareti terk nedeniyle yetkilisi hakkında şikayette bulunurdum. Şirket eğer fiilen kapanmışsa ancak tic sic kaydı açıksa ceza çıkacaktır. Kısaca böyle yapardım .Tabi bu hal , fiili kapanış için . Şirket usulüne uygun ilanlarla kapatılmışsa pek de uğraşmaya değer görmüyorum.Bu durumda pek yapacak birşey olduğunu sanmıyorum belki feshin iptali ve iflas istememek suçundan şikayet ederdim. Anlamışsınızdır ki bu sadece denemelik bir yol , garantisi yok , ölü dosyayı canlandırma denemeleri diyebiliriz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi