Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Balık Pişirme Tarifleri

Yanıt
Old 15-10-2008, 15:30   #31
üye18332

Sayın Aladağ;

Bana salata üstadı derler ama bu anlatılanlardan ve kullanılan malzemelerden sonra önünüzde saygıyla eğiliyorum.....

Sayın Nur Deniz;

Haklısınız biraz peynir,mısır,keten tohumu ve toz sumağın (bir çay kaşığı kadar sıvı sumak ekşisi de olur ) salataya renk ve tat verdiği kanısındayım.....

Bu akşam bende balık var kırmızı marulu nereden bulurum acaba....?

Balıklar ben gittiğimde annem tarafından tavanın sıcacık koynunda pişiyor olacaklar....

Karadenizli arkadaşlarım var ise peşinen özür dileyerek nacizane ben de kendi hamsi tarifimin vermek isterim....

Hamsiler tüm kılçıklarından ayıklanarak yıkanır,mısır unu ile birbirine yapıştırılır ve fritözde 2-3 dakika kızartılır.....Hem kokusuz,hem çok hızlı hem de lezzetli bir balığınız olur....(yıkama - ayıklama işini başkasına yaptırabilirseniz epeyce de keyifli oluyor... )

Afiyet olsun .......
Old 15-10-2008, 15:35   #32
Nur Deniz

Olur mu Sn Akyüz malzeme eksik olursa kesinlikle ağzınızın tadı kaçar siz ne yapın yapın tüm malzemeyi bir araya getirin.

Eğer bir misafir almazsanız o balıklar kesinlikle kızarmaz.

Keten tohumunu , defne yapraığının altına mı üstüne mi koyuyoruz?

Tam olarak söylerseniz, bir daha ki sefere sıkıntı yaşamak istemem.

Sevgiler.
Old 15-10-2008, 15:39   #33
üye18332

Neşeli

Buyrun beklerim balık tek yenmez canı sıkılır.....

Malzeme eksik olursa yemem canım sıkılır....

Keten tohumunu salatanın üzerine eklerseniz hem hazmı kolaylaştırır hem ....tohumdur mutlaka başka hikmetleri de vardır....

Defne yaprağı konusunu tam bilememekle beraber balığın altına yerleştirildiğine hoş olduğunu söylerler denemedim ama denenmişini yedim.....
Sevgiler.....

Alıntı:

Olur mu Sn Akyüz malzeme eksik olursa kesinlikle ağzınızın tadı kaçar siz ne yapın yapın tüm malzemeyi bir araya getirin.

Eğer bir misafir almazsanız o balıklar kesinlikle kızarmaz.

Keten tohumunu , defne yapraığının altına mı üstüne mi koyuyoruz?

Tam olarak söylerseniz, bir daha ki sefere sıkıntı yaşamak istemem.

Sevgiler.

Old 15-10-2008, 15:41   #34
supernatural

Neşeli

bence bugün menüde balık yerine başka bişey olsun meselaaaaaaaaa
patetes ve köfte gibi nasıl olur?

BALIĞIN PİŞMİŞİNE HAYIR CANLISINA EVET
Old 15-10-2008, 15:42   #35
üye18332

Sayın Neslihan her nerede iseniz acilen aramıza katılın siz olmayınca balık sohbeti eksik oluyor.......
Old 15-10-2008, 15:50   #36
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz
Buyrun beklerim balık tek yenmez canı sıkılır.....

Malzeme eksik olursa yemem canım sıkılır....

Keten tohumunu salatanın üzerine eklerseniz hem hazmı kolaylaştırır hem ....tohumdur mutlaka başka hikmetleri de vardır....

Defne yaprağı konusunu tam bilememekle beraber balığın altına yerleştirildiğine hoş olduğunu söylerler denemedim ama denenmişini yedim.....
Sevgiler.....

Teşekkür ederim Sn Akyüz

Balık mı pişiyor ben mi gülmekten pişiyorum henüz ayırt edemedim.

Eh biraz eli çabuk olmak gerekir değil mi?

Kızartın, fırına verin, buğulayın, mangala atın, başka türlüsünü bilen var mı bilmiyorum.Yanında eşlik eden malzeme uyumlu ise adı farketmez.

Keten tohumu yerine şöyle bol köpüklü türk kahvesini hazmettirici olarak kullanabiliriz.

Cengiz Abi ye o tek tek gidip sonra çoğula dönen içecekler dokunur ise meyvesiz bir sodadan sonra bir şeyi kalmaz.

Balık balık olalı böyle özenle pişirilmemişti.

Herkese mutlu, güleryüzlü ve huzurlu sofralar diliyorum.

Ne demişler kral da dilenci de aynı oranda acıkır.

Umarım hiç kimsenin ağzının tadı kaçmaz.
Old 15-10-2008, 15:50   #37
Atahun

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz
Sayın Neslihan her nerede iseniz acilen aramıza katılın siz olmayınca balık sohbeti eksik oluyor.......

Fosfor komasına girmiş olmasın?
Old 15-10-2008, 15:52   #38
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
bence bugün menüde balık yerine başka bişey olsun meselaaaaaaaaa
patetes ve köfte gibi nasıl olur?

BALIĞIN PİŞMİŞİNE HAYIR CANLISINA EVET

Bu mesajın tehlike boyutunu kestirmeden yazmana inanamıyorum sevgili t.exper. Şimdi bunu duyan site ahalisi korkarım ki patates ekmeye gitmiştir.
Old 15-10-2008, 15:57   #39
üye18332

Neşeli

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Bu mesajın tehlike boyutunu kestirmeden yazmana inanamıyorum sevgili t.exper. Şimdi bunu duyan site ahalisi korkarım ki patates ekmeye gitmiştir.

İlahi!!!!

Olmadı Tobaccoexper Hem deniz kenarında yaşa hem balığın canlısı de....Balıklar alınır sonra karışmam.....Köfte patatesi de yarın yaparız sizi mi kıracağız...
Old 15-10-2008, 16:01   #40
Nur Deniz

Az önce kimler forumda bölümüne baktım Sn Adli Tip in burayı okuduğunu gördüm, eğer bir de Saim Abi ve Suat Bey in diline ve eline düşerse bu balıklar vay hallerine.

Ama şu var ki salata yapmak konusunda hakikaten takdire şayanız tüm site ahalisi olarak.

Sevgiler ve saygılar..
Old 15-10-2008, 16:12   #41
üye8180

Alıntı:

------------------

Geldim şekerim, ben muhabbeti bölmeyeyim. Devam...

Sayın Atahun'a. Fosfor komasına girmedim, alışveriş krizim tuttu. Ayakkabı almaya gittim geldim.
Old 15-10-2008, 17:31   #42
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz

Olmadı Tobaccoexper Hem deniz kenarında yaşa hem balığın canlısı de....Balıklar alınır sonra karışmam.....Köfte patatesi de yarın yaparız sizi mi kıracağız...

İşten çıkılır yolda yürüken balık satan yerin ordan geçilmeden direk karşı kaldırıma kaçılır.... Suda daha sevimli geliyorlar bana
Old 15-10-2008, 20:26   #43
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bence en güzel balık, büyük ve yavaş yavaş ızgarada pişirilmiş balık. Başka bir lezzete ihtiyaç yok. Belki bir de yeşilliklerden oluşan bir salata, yalnızca marul, dereotu ve üzerine biraz mısır belki...Ama illa ki zeytinyağı ve limon. Ve tabii, illa ki...

Afiyet olsun!
Old 15-10-2008, 20:49   #44
üye18332

Neşeli

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Geldim şekerim, ben muhabbeti bölmeyeyim. Devam...

Sayın Atahun'a. Fosfor komasına girmedim, alışveriş krizim tuttu. Ayakkabı almaya gittim geldim.

E olmadı ama şimdi balıkları yedik..... kahveye buyrun bari...

Güle güle giyin ayakkabılarınızı.....
Old 15-10-2008, 21:26   #46
Gülümse

Varsayılan Balık Kebabı

Balık Kebabı

Malzemeler:
1 kilo balık
Yeterince tuz, karabiber,
1 soğan suyu
8 defne yaprağı
yarım fincan zeytinyağı
Yarım limon suyu
1 limon suyu

Tarifi:
Bir kilo kılıç balığını (temizlenmiş olarak) kuşbaşından biraz büyükçe ve dört köşeli olmak üzere kesilir. Her bir parçanın bir tarafında derisinin kalmasına dikkat edilir. Tuz, biber ve soğan suyunu karıştırıp kuşbaşı doğranan balıklara döküp karıştırmalı, bir saat kadar öyle bırakmalıdır.Küçük şişlere parçaların deri tarafından bir balık, bir defne yaprağı saplamak üzere her şişe beş altı parça takmalı, derisiz kalan parçalar varsa onları da aralarına koymalı.Izgarayı ateşle ıslatıp, zeytinyağlı bir bezle iyice silip, yağladıktan sonra şişleri üzerine yatırmalı. Bir kase içinde biraz soğan suyu ve bir miktar zeytinyağı ve yarım limon suyunu çalkalayıp, karıştırarak şişleri çevirdikçe bir fırça veya herhangi bir şeyle üzerlerine sürülmeli. Balık etleri kızarıp, piştikten sonra şişlerden çıkarıp, defne yapraklarını ayırarak tabağa almalı ve üzerlerine bol limon sıkarak servis yapılır
Old 15-10-2008, 21:31   #48
Gülümse

Balık Pişirme Yöntemleri:

Balık, Izgara, Kızartma, Sığ Kızartma, Fırında, Rosto ve Sote tekniklerinde pişirilebilir.

Izgara; İri ve yağlı balık seçmekte fayda vardır. Yoksa ızgaraya yapışır. 2-3 saat önce balığa soğan suyu ve zeytinyağı sürüp bekletilirse daha lezzetli olur. Pişirirken çatlamaması için ise iki yanı bıçakla çizilir. Çabuk pişirmek için balık parçalara bölünerek şişe de geçirilebilir.

Kızartma: Büyük balıklar dilim halinde, küçük balıklar ise bütün kızartılmalıdır. Unlanan balık hem daha lezzetli olur hem de tavaya yapışmaz. Kızartılacak balık, temizlenip iyice yıkanmalı ve kağıt havlu ile kurulanmalıdır.

Sığ Kızartma; Sığ kızartma tekniğinde yapışmaz tavanın içine biraz daha fazla zeytinyağı konur. Balık, sığ bir yağ tabakasının üzerinde pişmelidir.

Fırında; Fırında pişirme yöntemi, balığın 180 derece gibi ortalama bir ısıda, bir fırın kabı içinde bazı sebzelerle birlikte pişirlmesini içerir.

Rosto; Yüksek hararetli fırında, balığın içine hiçbir şey katmadan pişirmektir. Doğru pişirildiğinde, fırında rosto edilmiş balığın dış yüzeyi çıtır çıtır ve lezzetli, iç kısmı ise sulu ve pişmiş olur.

Sote; Kalın tabanlı ve içi yapışmaz malzemeyle kaplı tavanın içini hafif yağlayıp iyice kızdırtıktan sonra, balık filetoları, her bir yüzü 2 dakika süreyle çevirilerek sote edilir. Tereyağı kullanmamak gerekir.
Old 15-10-2008, 21:34   #49
üye18332

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
Efendim kahveler ve yanında çikolataaaaa

Vallahi müthişsiniz....."Balık yemem ama yiyene ikramını yaparım" diyorsunuz yani......Teşekkürler....
Old 15-10-2008, 21:37   #50
Gülümse

Balığı Lezzetlendiren Otlar ve Baharatlar

Adaçayı: Dolma ve güveç stilindeki balık yemeklerinde
Badem: Alternatif olarak cevizin kullanıldığı balık yemeklerinde
Biberiye: Tadı nispeten yavan olan balıkların fırın, soslu fırın, kavurma ve yahnilerinde
Ceviz: Tarator ve benzeri balık soslarında
Defne Yaprağı: Balık buğulamalarında, haşlamalarda, balık şişte
Fesleğen: Yengeç, Istakoz ve karides gibi kabuklu deniz ürünü yemeklerinde
Hardal: Toz formuyla güveçlerde, sos formuyla yengeçte
Kapari: Balık buğulamalarda
Karabiber / Beyaz Karabiber: Tüm deniz ürünü yemeklerini marine etmek ve tatlandırmak için
Kekik: Fırında yapılan tüm balık yemeklerinde
Keraviye: Balık buğulamalarında, haşlamalarda ve dolmalarda
Kırmızı biber: Balık buğulamalarda, haşlamalarda, çorbalarda ve güveçte
Kırmızı soğan: Maydonoz ve sumakla karıştırılarak, lakerda ve ızgara palamutun yanında
Köri: Karideste, midyeli pilavda, Uzakdoğu balık yemeklerinde
Maydonoz: Balık buğulama, dolma, balık yanında sunulan tereyağı ve soslarda
Mercenköşk: Balık yanında sunulan tereyağında, soslarda ve dolmalarda
Muskat: Yengeç ve ıstakozda
Nane: Balık ızgaralarda, balık çorbalarında, jumbo karides tavada
Paprika: Dolma ve güveçlerde
Sarımsak: Buğulama, soslar, kavurmalar, çorbalar ve zeytinyağlı soslarda
Tarhun: Fırın ve soslu balık yemeklerinde
Old 15-10-2008, 21:42   #51
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Gülümse

Adaçayı: Dolma ve güveç stilindeki balık yemeklerinde
Badem: Alternatif olarak cevizin kullanıldığı balık yemeklerinde
Biberiye: Tadı nispeten yavan olan balıkların fırın, soslu fırın, kavurma ve yahnilerinde
Ceviz: Tarator ve benzeri balık soslarında
Defne Yaprağı: Balık buğulamalarında, haşlamalarda, balık şişte
Fesleğen: Yengeç, Istakoz ve karides gibi kabuklu deniz ürünü yemeklerinde
Hardal: Toz formuyla güveçlerde, sos formuyla yengeçte
Kapari: Balık buğulamalarda
Karabiber / Beyaz Karabiber: Tüm deniz ürünü yemeklerini marine etmek ve tatlandırmak için
Kekik: Fırında yapılan tüm balık yemeklerinde
Kırmızı biber: Balık buğulamalarda, haşlamalarda, çorbalarda ve güveçte
Kırmızı soğan: Maydonoz ve sumakla karıştırılarak, lakerda ve ızgara palamutun yanında
Köri: Karideste, midyeli pilavda, Uzakdoğu balık yemeklerinde
Maydonoz: Balık buğulama, dolma, balık yanında sunulan tereyağı ve soslarda
Mercenköşk: Balık yanında sunulan tereyağında, soslarda ve dolmalarda
Nane: Balık ızgaralarda, balık çorbalarında, jumbo karides tavada
Paprika: Dolma ve güveçlerde
Sarımsak: Buğulama, soslar, kavurmalar, çorbalar ve zeytinyağlı soslarda

Sayın Gülümse,

Bence yukarıdaki tüm teferruat, balığa ihanettir Alın (hadi yakalayın demiyorum ama ki bence tercih sebebi) , yıkayın, koyun tavanın üstüne, oldu bitti (Hatta yağınız bittiyse bile o bir şekilde başının çaresine bakar, kendi yağıyla kavrulur, pişer, gider, yeter ki ateş olsun. )

Ama balığın üzerine adaçayı, muskat, nane, paprika, tarhun, keraviye, köri filan demeyin. Balığa ayıp oluyor
Old 15-10-2008, 21:53   #52
üye8180

Alıntı:
Efendim kahveler ve yanında çikolataaaaa

Bir tanesiniz, bir tane. Fındıklı çikolatadan alayım, kahveyle de aram yoktur. Annem bana küçükken, ' içme kara kız olursun ' diye diye soğuttu beni. Şöyle, ince belli çay bardağında demli çayınız var mıydı? Çayın üzerine içecek tanımam.
Old 15-10-2008, 21:58   #53
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Sayın Gülümse,

Bence yukarıdaki tüm teferruat, balığa ihanettir Alın (hadi yakalayın demiyorum ama ki bence tercih sebebi) , yıkayın, koyun tavanın üstüne, oldu bitti (Hatta yağınız bittiyse bile o bir şekilde başının çaresine bakar, kendi yağıyla kavrulur, pişer, gider, yeter ki ateş olsun. )

Ama balığın üzerine adaçayı, muskat, nane, paprika, tarhun, keraviye, köri filan demeyin. Balığa ayıp oluyor

Sevgili dostum bana sorarsanız, balık sadece yeşil salata ile yenir o kadar.
Ama bazı balık seven dostlara soracak olursanız, balığa limon bile sıkılmaz.
Old 15-10-2008, 22:48   #54
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Gülümse

Ya ben bunların hiç birinin ne olduğunu bilmiyorum ki?

Şimdi ben balık yiyemeyecek miyim?

Zaten deniz mahsülü olarak balıktan başka hiç bir şey yemem.

Yada herkes balığı böyle yiyorsa şimdiye kadar ben ne yemişim?
Old 15-10-2008, 23:02   #55
Adli Tip

Sayın Av-Ufuk'un mesajını yanlış okuduğum yüzüme vurulunca, ben de önce bu dikkat eksikliğimi fosfor eksikliğine bağladım.

Akşam Beşiktaş'ta yürürken bir balık kokusu geldi burnuma...
Kendi kendime "serap mı acaba" dedim? (Hemen aydım sonra, o kokmuyor, görünüyordu )

Koku beni bir balık ekmekçiye ulaştırdı...
Bir güzel yedim balık ekmeği...

3 liraya...

Sonra Ankara'da, Sakarya Caddesi'ndeki balık ekmekçi geldi aklıma.
Balık deyince insanın aklına Ankara gelir mi? Benim aklıma geldi işte, "Tembel Martılar" gibi...

Denize kıyısı olmadığı halde martısı olan ender kentlerdenmiş Ankara.

Tembel martılar Ankara'ya balık götüren kamyonların üzerine tünerlermiş, kolay lokma el altında diye...

İstanbul'a balıksız dönen kamyonla dönemedikleri için de orda kalırlar ve ömürlerinin son günleri Ankara'da geçirirlermiş...
Old 15-10-2008, 23:11   #56
üye18332

Neşeli

Alıntı:
Sonra Ankara'da, Sakarya Caddesi'ndeki balık ekmekçi geldi aklıma.
Balık deyince insanın aklına Ankara gelir mi? Benim aklıma geldi işte, "Tembel Martılar" gibi...

Gelir Sayın Adli Tip;

Ankara'da okuyan çocukluk arkadaşıma gittiğimde yeme alışkanlığından mı bilmem Sakarya caddesi'ne gidip balık alıp yapmıştık....Ankara'ya ne zaman gitsem ,Sakarya'dan ne zaman geçsem o balığın kokusu hala burnuma gelir...(ve daha bir sürü anı......)

Teşekkürler Sayın Adli Tip.....Uzun zamandır Ankara'ya gitmediğimi ve ne kadar özlemiş olduğumu anımsattınız......

Sevgiler...
Old 15-10-2008, 23:16   #57
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sakarya caddesindeki balık ekmekçinin tek özleyeni ben değilmişim Ne pek çoğumuzun müdavimi olduğu hosta, ne burgerciler, illa ki o balık ekmekçi. Benim zamanımda bir taneydi, benim için hala öyle
Old 15-10-2008, 23:19   #58
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Adli Tip
İstanbul'a balıksız dönen kamyonla dönemedikleri için de orda
kalırlar ve ömürlerinin son günleri Ankara'da geçirirlermiş...

Daha sonra balık yiyemedikleri için öldüklerini söylemeyeceksiniz değil mi? Fosforun faydalarını anlatıyorduk, yokluğunun ölümcül sonuçlarına doğru yelken açtık Ha memleket özlemi filansa , bilemem tabii...
Old 15-10-2008, 23:25   #59
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Daha sonra balık yiyemedikleri için öldüklerini söylemeyeceksiniz değil mi? Fosforun faydalarını anlatıyorduk, yokluğunun ölümcül sonuçlarına doğru yelken açtık Ha memleket özlemi filansa , bilemem tabii...

Balık yiyemediklerinden değil de, rakı bulamadıklarından muzdarip oluyorlardı kesin galiba

Balık gibi yüzemem ama, en az onlar kadar hatırlarım...

Evet evet, hikaye öyle bitiyordu.
Old 15-10-2008, 23:29   #60
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Balık gibi yüzemem ama, en az onlar kadar hatırlarım...

Ben de. Çok balık tüketmekten kaynaklanıyor olabilir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi