Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

izale-i şuyu ve tedbir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2012, 13:57   #1
lizzie bennet

Varsayılan izale-i şuyu ve tedbir

Merhabalar,
Öncelikle mesleğin çok başında olduğumdan dolayı hukuki olguları tam oturtamadığım için biraz mahcubum.
Bir müvekkilimin mirasçı olduğu olaylar silsilesi mevcut. yaklaşık 20 yıl önce müvekkilimin babasına kalan miras payı 15 yıl önce babanın da vefatıyla müvekkilime, annesine ve kardeşlerine geçiyor. Bu payla ilgili bir veraset belgesi alınmamış olup, müvekkilim ve diğer mirasçılar şifahen, yazılı sözleşme olmadan miras taksimi yapmış ve bugüne kadar kalan tarlaları ekip biçmişler. Müvekkilim murisin bakımsız evi de kendi payında kaldığı için buraya masraflar yaparak kullanılabilir hale getirmiş. Bu süreçte mirasçılardan birkaçı bu şifahi taksime uymayarak tehditler ve işgallerde bulunmuş. Mirasçıların bir kısmı arasında hakaret davası mevcut.
Müvekkilim iş daha da büyümeden emek verdiği payını korumaya alamak, mümkünse tescil ettirmek istiyor. Fakat mirasçıların bir kısmı yazılı bir miras taksim sözleşmesine yanaşmıyor. Müvekkilimin elinde eve yaptığı masrfalarla ilgili çeşitli fotoğraflar ve faturalar mevcut. En son istediği çözüm izale-i şuyu. Mahkemeye açabileceğimiz herhangi bir dava ile taksim yapılmasını sağlamamız mümkün mü? Eğer mümkünse yazılı olmayan taksime uymayı zorlamak mümkün müdür? Ya da müvekkilimin izale-i şuyu durumunda yaptığı masraflar için tedbir aldırabilir miyim?
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 18-01-2012, 14:20   #2
Cumhur Okyay

Müvekkilinizin babasına kalan miras payı, anılan kişinin terekesine dahildir. Bunun üzerinde " şifahi taksim" söz konusu olamaz. Çıkartılacak veraset ilamı sonucu açılacak " taksim ve izalei şuyuu" davasında, terekeye dahil malların, satışı veya taksimi hakkında bir karar verilecek olup, masraflarla ilgili iddiaların da adı geçen davada ileri sürülmesi gerekecektir.
Öte yandan, yazılı olmayan sözleşmeye icbar gibi bir yaptırım, miras hukukunda bulunmamaktadır. Kolay gelsin.
Old 18-01-2012, 14:30   #3
lizzie bennet

Cevabınız için çok teşekkürler Syn. Okyay.

Söz konusu fiili taksim mirasçıların kullanımına özgülendiğinin ispatı halinde de mi anlamsız olacaktır taksim davasında?
Old 18-01-2012, 14:52   #4
Cumhur Okyay

Şuf'a gibi davalarda olmasına karşın, bu davada, mirasçılar arasında oybirliği sağlanmazsa, anlamlı olacağını düşünemiyorum.( Kaldı ki, hakaret de söz konusu olmuş, rızai fiili özgülenme yerine, rıza dışı iddiası da söz konusu olabilir)
Ne var ki, dava görülürken, tüm mirasçıların üzerinde anlaştığı bir taksim projesinin ( belki de fiili özgülenmeye uygun) mahkemeye sunulması halinde, mahkemece, satış yerine, sunulan projeye uygun olarak taksime karar verecektir. ( tabii ki, imar mevzuatına ve taksime uygun olmak kaydıyla) Kolay gelsin.
Old 19-01-2012, 17:38   #5
denizizm

ben de bir soru eklemek istiyorum : tüm mirasçılar anlaşamasa bile söz konusu taşınmaz aynen taksime uygun ise -keşif ile sabit - ve davacı da aynen taksim istiyorsa (davalının da aynen taksim değil satış istediğini varsayalım)bu takdirde mahkeme nasıl bir karar verir?
Old 19-01-2012, 17:45   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan denizizm
ben de bir soru eklemek istiyorum : tüm mirasçılar anlaşamasa bile söz konusu taşınmaz aynen taksime uygun ise -keşif ile sabit - ve davacı da aynen taksim istiyorsa (davalının da aynen taksim değil satış istediğini varsayalım)bu takdirde mahkeme nasıl bir karar verir?

Elbette ki, aynen taksim suretiyle ortaklığın giderilmesine karar verilecektir.
Old 19-01-2012, 17:54   #7
denizizm

o zaman olay da keşif sonucuna göre aynen taksim kararı çıkabilir.ancak kişinin yaptığı masraflar yönünden ne yapılabilir sorusunun yanıtını bulamadım.bahsi geçen ev beyanlar hanesinde görünüyor mu eğer görünmüyorsa tespit davası açılabilir?http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=35007
Old 22-08-2012, 15:05   #8
stj.av.T.Kağan

Arkadaşlar ben de soru eklemek istiyorum, tekrar tekrar forum açmak gereksiz diye düşünüyorum..
Müvekkil boş bir evin mirasçısı olup,annesi ise evin yarı mirasçısıdır.Ayrıca birden fazla mirasçı olan kardeşi bulunmaktadır. Ev yıkık dökük olup, içerisinde eşya yoktur,ancak müvekkil bir çivi dahi vurulmasını istememektedir.
Soru:Bu davada tedbir olarak( hiçbir mirasçının evi kiraya vermemesi ve eve zarar vermemesi, girip çıkmaması için) evin mühürlenmesini sayın mahkemeden isteyebilir miyiz??
Old 05-01-2013, 14:31   #9
a.kadir

merhaba sevgili meslektaslar bir sorum var : izale i şuyuu davasında bir de ecri misil talep edilebilir mi edilirse görevli mahkemede herhangibir değişiklik olur mu ? ecrimisil talebi halinde asliye hukuk görevli oluyor diye biliyorum doğru mudur ?
Old 05-01-2013, 14:57   #10
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan a.kadir
merhaba sevgili meslektaslar bir sorum var : izale i şuyuu davasında bir de ecri misil talep edilebilir mi edilirse görevli mahkemede herhangibir değişiklik olur mu ? ecrimisil talebi halinde asliye hukuk görevli oluyor diye biliyorum doğru mudur ?

İzale-i şuyuû davaları ile ecrimisil davaları birbirinden tamamen farklı davalardır. Görevli mahkemede (Asliye hukuk) açacağınız veya bulunan bir ecrimisil dâvası, görülmekte olan veya açacağınız bir izale-i şuyûu davasının yürütülmesine ve karara bağlanmasına engel teşkil etmeyecektir. Kolay gelsin...
Old 05-01-2013, 16:21   #11
garani

valla çok soru sorulmuş bu forumda kafalar karışmış
1-ecrimisil her bir hissedarın hissesine düşecek şekilde ayrı bir dava ikame ederek asliye hukuk mahkemesinde istenebilecektir

2-eğer bir izale-i şüyu söz konusu olacak ise tedbir talep edebilirsiniz ama mühür vurma talebi ile ilk defa karşılaşmaktayım.mahkemenin böyle bir kararı olamaz zira bu mülkiyet hakkına tecavüz oluşturmaktadır.kiraya verme ispatlandığı sürece kiraya verenden hisseniz oranında talep edebilirsiniz veya zarar hususu da ispatlandığı sürece yine karşı taraftan talep edilebilecektir.

3-beyanlar hanesinde evin görünmemesi birşeyi değiştirmez.dava derdest ise muhtesatın tespiti davası değil ise satıştan kaynaklı olarak sebepsiz zenginleşme davası söz konusu olabilecektir.aynen taksim kararı çıkması halinde mahkeme aynen taksime ilişkin hüküm tesis edecektir.

4-müvekkiliniz ile alakalı olarak açacağınız veya açtığınız izale-i süyu davasında keşif mahallinde muhtesat iddiasında bulunup elinizdeki delillerle muhtesat tespit edildikten sonra muhtesat bedeli düşüldükten sonra kalan miktarın hissedarlara paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.o alacağa ilişkin olarak tedbiri mahkemeden koyduramazsınız.zira davanız alacaktan kaynaklı bir dava değil.ancak muhtesat davası lehinize bittiği vakit yaptığınız icra takibinden hissedarların satıştaki payına haciz koyabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi