Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çalışan anneye velayet verilmemesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-08-2014, 16:05   #1
Konuk

Varsayılan çalışan anneye velayet verilmemesi

merhaba

1 yıldır süren bir boşanma davam var. 10 yaşında bir kız çocuğum var. Velayet ile ilgili karar verilirken pedagog görüşmesi oldu ve kızım annemle yaşamak istiyorum diye söylemde bulundu. Bu arada ben annesiyim kızımın geçici velayeti babasındaydı. Eşim kızımı kaçırdı ve bana göstermiyor.Ben çalışan bir bayanım ve evladımı büyütürken annem yardımcı oldu yani kızıma ben işte olduğum zamanlar annem baktı. Boşanma davamız görüldü ve hakim kızımın velayetini babaya verdi .gerekçe olarakta kızıma anne şefkati vermediğimi ve bundan sonrada çalıştığım için annemin tarafından anne şefkati alacağını düşüdüğü için babasına verdi. ben kararı temyiz ettim. Merak ettiğim şey temyizde karar bozulurmu? böyle bir karar hukuğa uygunmu?
Old 25-08-2014, 21:12   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Çalışıyor olmanız tek başına velayetin size verilmemesine gerekçe olamaz. Baba çalışmıyor mu? Çalışan annenin anne şefkati veremeyeceği düşüncesi son derece hatalı bir yaklaşım. Hele ki çocuğunuz anne yanını tercih etmiş.

Anlatımlarınızdan babanın tercih edilmesini haklı kılacak geçerli bir hukuksal gerekçe ise görünmüyor.

Bir avukatla birlikte kararı temyiz ediniz.

Saygılarımla,
Old 26-08-2014, 08:59   #3
Konuk

öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Babada çalışıyor tabiki hemde vardiyali olarak çalışıyor.Kararı temyiz ettim ama biliyorsunuz ki süreç uzun bu sürede kızımı bana göstermek istemiyor ben dava sürerken bile kızımı hep icra ile görebildim normal olarak göstermedi. şimdi ise mahkeme kararına göre her ayın 1.ve 3.hafta sonu görme iznim olmasına rapmen sorun çıkartıyor ve göstermek istemiyor. Kızıma hiç bir şekilde ulaşamıyorum telefonu elinden alındı. İnternet yasak.Kızım çok mutsuz onun yanında ve benim elimden hiç bir şey gelmiyor? Bu konuda yapabileceğim bir şey varmı? Sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum .Lütfen bana bu konuda yardımcı olun.
Old 26-08-2014, 22:52   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Babada çalışıyor tabiki hemde vardiyali olarak çalışıyor.Kararı temyiz ettim ama biliyorsunuz ki süreç uzun bu sürede kızımı bana göstermek istemiyor ben dava sürerken bile kızımı hep icra ile görebildim normal olarak göstermedi. şimdi ise mahkeme kararına göre her ayın 1.ve 3.hafta sonu görme iznim olmasına rapmen sorun çıkartıyor ve göstermek istemiyor. Kızıma hiç bir şekilde ulaşamıyorum telefonu elinden alındı. İnternet yasak.Kızım çok mutsuz onun yanında ve benim elimden hiç bir şey gelmiyor? Bu konuda yapabileceğim bir şey varmı? Sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum .Lütfen bana bu konuda yardımcı olun.
Baba görüşme gün ve saatlerinde çocuğunu size teslime hazır etmek zorundadır. Aksi yönde hareket eden baba velayet hakkını kötüye kullanmaktadır. Yaptığınız icra takibine rağmen çocuğunuzu teslim alamadığınıza ilişkin tutanağı resmi olarak tutturunuz. Bu tutanağı temyiz dosyasına da gönderiniz.

Temyiz sonucuna göre; gerekirse velayetin değiştirilmesi için ayrıca dava açmanız da mümkündür.

Örnek Yargıtay kararı:
Alıntı:
Davalının celp edilen icra dosyasında kişisel ilişki günlerinde çocuğu bulundurmadığı, değişen adresini dosyaya bildirmediği ve müteaadit araştırmalara rağmen de adresinin bulunamadığı böylece çocuğun davacı ile kişisel ilişkisini engellediği anlaşılmıştır. Davalı, çocuğun aile bağlarını özellikle fikri gelişmesini kötü etkileyecek bir davranış içerisine girmiştir.

Bu durumda velayetin değiştirilmesine ( 743 SK. 149, 4721 SK. 183 ) karar verilmesi gerekirken davanın reddi usul ve kanuna aykırıdır.

Lütfen HUKUKİ ADIMLARINIZI BİR AVUKATLA BİRLİKTE ATINIZ...
Old 28-08-2014, 08:54   #5
Konuk

icra ile gidince sorun çıkartmıyor mutlaka oda bazı şeyleri biliyordur. Fakat benim sıkıntım şu ben kendi çocuğumu icra ile görmek zorundamıyım? normal yoldan göstermesi gerekmiyormu? taktir edersiniz ki icra ile almak maddi manevi olarak beni çok yoruyor. icra ile görmenin dışında yapılabilecek bir şey yok mu? para yatırmadan kendi çocuğumu göremeyecekmiyim yani?
Old 28-08-2014, 11:12   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Eşiniz icra memuru ile gelmeniz halinde çocuğu teslim etmek zorundadır. Bu yolun dışında onu çocuğunuzu teslime zorlayamazsınız. Kendisi isterse, icra dışında çocuğunuzla görüşmenize imkan sağlar. Böyle bir iradesi yoksa, icra kanalı ile almak zorundasınız.

Saygılar, Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler!
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi