Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayeti Etkiler mi ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2014, 18:08   #1
Konuk

Varsayılan Velayeti Etkiler mi ?

Merhabalar

ben bir kaç ay önce eşimle tartışarak evimi terk ettim şuan kadın sığınma evinde kalıyorum 11 aylık bir oğlum var ancak tartışmadan önce ki gece çocuğum erken uyandığı için babasına kızdığımdan dolayı fevri bir davranış yaparak çocuğu mu soğuk havaya çıkartım eşim bana içeri gir soğuk hava çocuğu hasta edeceksin dedi bende ona sinirimden oh olsun ona ceza birdaha yapmaz şeklinde bir cevap verdim bunu eşimin ailesi de duydu eşim benden boşanmak istiyor ve çocuğu alacağını da iddia ediyor bu olay etki eder mi ?
Annesi ve babasının şahitliği kabul görür mü bu olayda ?
Old 23-08-2014, 08:33   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Velayette asıl olan çocukların öncelikli ve yüksek çıkarları ve çocuğun görüşüdür.Çocuk görüş açıklayacak olgunlukta değilse uzman görüşü alınır.11 aylık çocuk anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duyduğu dönemdedir.Çocuğa zarar verdiği kanıtlanmadıkça velayetin anneye verilmesi beklenir.

Fakat:
Eşinize kızgın olduğunuzda 11 aylık bebeğinizi "erken uyandı" diye "bir daha yapmasın "diye sonuçlarını da bilerek soğuk havaya çıkarmak en hafifinden çocuğa karşı kötü muameledir.

Bu eyleme tanık olanların eşinizin yakını olmasının önemi yoktur.Önemli olan tanıkların tutarlı samimi biçimde tanık oldukları olayları anlatmasıdır.

Kararı hakim verecektir.

Sonucu ve sebebi ne olursa olsun her türlü şiddetten hem kadınların hem de çocukların korunma hakkı olduğunu hatırlatıyoruz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 23-08-2014, 14:06   #3
Konuk

habibe hanım cevabınız için çok teşşekür ederim ayrılmadan önce bir kaç sorum daha olacak

1. Benim sığınma evinden başka kalacak bir yerim yok kendi ailem beni çocuğumla birlikte kabul etmiyor bu da valayeti etkiler mi yani derlerse ben çocuğumu daha iyi şartlarda büyütmek istiyorum annesi bir kalacak yer bulana kadar bizde kalsın sonra verelim gibi bir cümle kurulursa etkiler mi
2. Eşimin Ailesinin evinde yaşadığımız için ev tahsisi de isteyemiyorum isteyebilirmiyim
3. Eşim bir işde çalışmıyor şuan öğrenci ama ailesi varlıklı bazı olaylardan ötürü artık beni eve kabul etmeyecekleri duydum bu yüzden feci bir şekilde yoksuluğa düşeceğim
4. Eşim çocuğu almam sonrasında askere gideceğini ve bana hiç bir şekilde yardım yapmayacağını bilirtiyor
5. Valayet davasında hakim bizi barıştırabilir mi yani bir psikolğa felan gönderme ihtimali varmı
Old 24-08-2014, 21:10   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Sığınma evleri sadece kadınlar için değil çoklukla kadınların yanında çocukları da olduğundan hem kadın hem çocuğu barındıracak biçimde düzenlemeyi içermelidir.Bulunduğunuz koşulları bilemiyoruz ama 11 aylık çocuğun anneyle beraber barındırılması mümkün olmalıdır diye düşünüyorum.

Karşı taraf elbette çocuğun kendileri ile beraber yaşamasını isteyebilir.Size de gerekli savunmanızı avukatınızla yapmalısınız.

2-Konut tahsisi konutun eşinizin adına kayıtlı olmasına bağlı değildir.Kiralık konut dahi tahsise konu olabilir.Fakat eşinizin ailesi kendi çocukları ile beraber sizin o konutta yaşamanıza rıza göstermiş bulunuyorlar.Bu rızaları geri alındığında konutta tahsis kararınolsa bile işgalci gibi olabilir veya kira gibi bir bedel ödemek durumunda kalabilirsiniz.

3-Eşinizin ailesinin geliri boşanma veya benzeri davalarda dikkate alınmaz.Aslolan eşinizin geliri ve yaşam standardıdır.

4-Aile Mahkemesi hakimleri yargılama başlarken tarafların uzlaşma veya uzman yardımı isteyip istemediklerini sorar.tarafların her ikisinin de kabulü halinde bu seçenekler değerlendirilir.taraflardan biri istemez ise yargılama çekişmeli olarak yürütülür.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi