Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

usulden red olan dava,ve yeniden dava açma süreci

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2012, 11:44   #1
Konuk

Mutsuz usulden red olan dava,ve yeniden dava açma süreci

merhabalar.eşim alkol alıyor ve ebana sözlü ve fiziksel şiddet uyguluyor.evden kovuyor.hakaret ve tehditte var.bu yüzden geçen yaz boşanma davası açtım.ama gider avansını zamanında yatırmadığım için davam usulden red oldu.eşim tedavi görüyorum diyerek beni inandırdı.ev döndüm.fakat 3 ay sonra tekrar alkole başladı.hakaret ve tehditten şikayetçi oldum.10 ekim 2012de şikayetçi olduğum için davamız var.şu an aynı evdeyiz.fakat boşanmak istiyorum.önceki açtığım dava usulden red oldu,fakat bana tebliğ olmadı.önceki davamı bana tebliğ olduktan sonra,kaç gün sonra yeni bir dava açabilirim.tebliğden sonra hemen açabilirmiyim.bu konuda bilgi veririseniz sevinirim.tşk....
Old 25-05-2012, 18:33   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

İstediğiniz zaman yeni bir dava aaçabilirsiniz. Eşinizin tehd,t ve hakaretlerini tanık dahil her tür delille kanıtlayabilirsiniz.
Old 26-05-2012, 22:19   #3
Konuk

ama bana tebliğ olması lazım,ondan sonra istediğim zaman açabilirim değilmi.teşekkürler.
Old 27-05-2012, 20:03   #4
Av. Hatun Olguner

Evet kararı tebliğ almalısınız. Karar size ve karşı tarafa tebliğ edilecek ve kesinleşecek.Ondan sonra yeni dava açabilirsiniz.
Old 29-05-2012, 10:19   #5
Konuk

çok teşekkürler
Old 29-05-2012, 10:29   #6
Konuk

Mutsuz hakaret,tehdit ve alkol.

slm.eşim alkol alıyor.bana sözlü,bazende fiziksel şiddet uyguluyor.hakaret ve tehditten şikayetçi oldum.karakolda polis tutanakları var.daha önce dava açtım,fakat gider avansını yatırmadığım için davam usulden red oldu.eşimden şikayetçi olduğum için 3 ay sonra davamız var.ayrıca eşime boşanma davası açmak istiyorum.şikayetçi olmam boşanmamda fayda sağlarmı.eşm boşanmak istemiyor.o boşanmak istemeyince mahkeme uzarmı.yoksa hakaret ve tehdit olduğu için,mahkeme boşanmaya karar verirmi.davam kaç celse sürer.bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
Old 29-05-2012, 18:49   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı şikayetinizi geri alsanız dahi, suçu sabik olursa ceza alacaktır.

Açacağınız boşanma davasında, bu ceza dosyası elbette delildir.

Eşinizin boşanmak istememesi davayı çekişmeli hale getirir ve boşanmak için kusurunu ispatlamak zorunda kalırsınız.

Ceza dosyası ve doktor raporu ve en yakın akrabalarınız dahil, bilgisi görgüsü olan herkesin şahitliğinden yararlanabilirsiniz.

Çekişmeli boşanma davasının ne kadar süreceğini bildirmek mümkün değildir. Delillerin toplanması ve değerlendirilmesi ile ilgilidir.

Bir an önce bir avukattan doğrudan destek alarak hareket ediniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi