Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2010, 11:35   #1
fatma deniz

Soru boşanmada mal paylaşımı

Merhabalar,1987 yılında evlendik.1996 yılında eşim kendi üzerine ev aldı.Halen burada oturuyoruz.1996 yılına kadar maaşımın ne kadar olduğunu bile bilmiyordum.1996 yılında maaşımı kendim almaya başladım ve kooperatife girdim.11 yıl boyunca maaşımın üçte birini ödeyerek 2007 de tapumu aldım.Maaşımın üçte ikisini de evin iaşesi için harcadım.23 yıl kamuda çalışıp,2008 de emekliye ayrıldım.İkramiyemle arsa aldım.Maaşımın tamamen eve harcıyorum.Eşim sorumsuz,ilgisiz,sabah evden çıkar,gece 12 den sonra gelir.İki çocuğumu da tek başıma yetiştirdim.Artık bunaldım,ayrılmak istiyorum.Sorunum şu:Boşandıktan sonra koopertif evim ve arsamdan eşim pay alır mı?Oturduğumuz evi birlikte ödedik,koop.evde ve arsalarda onun hiçbir katkısı yoktur.Ayrıca kendisi de kamuda 27 yıldır çalışıyor.40 bin lira Emekli ikramiyesi alacak.
Old 12-04-2010, 12:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1996 senesinde eşler arasında mal ayrılığı rejimi bulunmaktadır. Ancak siz de çalışıyor iseniz, geliriniz mevcut ise ki anlatımlarınızdan bu anlaşılmaktadır yine kendinize ait bir paradan(ailenizden alınan borç, bağış veya kalan miras gibi..); bu evin alımına, korunmasına veya güzelleştirilmesine yaptığınız katkıyı "değer artış payı" olarak talep etme hakkına sahipsiniz.

2002 yılından itibaren ise, eşler başka bir mal rejimini tercih etmedi ise, aranızda edinilmiş mallara katılma rejimi bu tarihten itiberen uygulanacaktır.

Bu bağlamda, 2007 yılında mülkiyeti üzerinize geçen ev için, 2002 sonrası ödenen değer üzerinde eşinizin "tasfiya payı" alacağı hesap edilecektir. Ondan önceki ödenen miktar tasfiye hesabına dahil edilmeyecektir. Ancak eşinizin bu evin alımına, korunmasına, iyileştirilmesine ŞAHSİ malı ile bir katkısı var ise( bağış, miras vs..); bunu "değer artış payı" olarak bu alcak hakkını talep ve dava edebilir.

Çalışmalarınızın karşılığı ikramiyenizle alınan arsa da edinilmiş mal kapsamındadır. Ve eşinizin bu mal varlığı üzerinde yine "tasfiye payı" alacağı mevcuttur. Dilerse dava edebilir.

Eşinizin emekli ikramiyesi de edinilmiş maldır ve boşanma davası açılmazdan önce eşinizin eline geçmesi halinde bu mikter üzerinde de tasfiye payı alacağınız olacaktır.

Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinden kaynaklı ALACAK davaları ancak boşanma kararının KESİNLEŞEMESİNDEN sonra görülebilecektir.

Yani öncelikle boşanmanıza karar verilmelidir.

Bu alacakları dava etmek için boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl süre vardır. Zamanaşımı son kararlar ile oldukça kısa tutulmuştur. Bu noktaya alacaığın tamamını dava edebilmek açısından dikkat etmek gerekmektedir. En azından aksi bir yargı gelişmesi olana kadar, uygulama bu yönde olacaktır.

Sayın Katılımcı,

Mal rejimi tasfiyesi dava ve uygulaması tamamen profesyonellik gerektirir.. Mutlaka profesyonel destek alınız. Bir avukatın doğrudan yol göstermesi olmadan hareket etmeyiniz. Mümkün ise, boşanmanın tüm mali sonuçları ve tazminat ve diğer konularda tam anlaşma sağlanıp, bir protokol hazırlanması ve anlaşmalı boşanmanın da yine bir avukat dezteği ile gerçekleştirilmesi de mümkündür.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi