Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ön duruşmanın iptali istenebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 20-12-2019, 16:29   #1
XYOLCU

Varsayılan Ön duruşmanın iptali istenebilir mi?

İyi günler.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Avukat tutacak imkanım yok.Eşim evi terkedeli bir yıl oldu ve ne nafaka veriyor nede çocukları gelip görmüyor.Ailemin yardımı ile hayatımızı çok zor iadame ettiriyoruz.Adli yardıma baş vuru için sosyal hizmetlere baş vurdum ama kurul kararı ile fakirlik belgesi verilecek oda 15 gün sonra belli olacakmış.Benim ön duruşma dün oldu ve 15 günlük süre başladı.Bu durumda adli yardımdan avukatta talep edemiyorum.LÜTFEN YARDIM EDİN...05.2019 tarihinnde Adli yardımdan Avukat verilmesi ile Şiddetli geçimsizlik ile çekişmeli boşanma davası açtım.Avukatım dava dosyamı isteğim doğrultuda hazırlamadığı gibi delil ve tanıkta sunmadı.Avukatı azlettim.İkinci avukat talep ettim.İkinci avukata "ıslah" yapalım dedim sonra yaparız bu haliyle devam edelim dedi.Nafaka için dilekçe yazmıştı.Dilekçe verildikten sonra adliyeye gittiğim bir gün dava dosyama baktığımda Dilekçede rakamı farklı yazıp bana farklı söylediğini farkettim.Kendisine sorduğumda "kesinlikle yanlışlık vardır ben size ne söylediysem öyle bir dilekçe verdim.Siz hakimin kararını belki görmüşsünüzdür"dedi.yazdığı dilekçenin örneğini kendine gönderince "benden memnun değilseniz azledin" diyip telefonu yüzüme kapattı.Bu avukatıda azletmek zorunda kaldım. Bu arada Dilekçeler teattisi zamanı benim hiç bir şeyden haberim olmadan geçmiş oldu.Bir önceki avukat azletmeden önce ikinci cevap dilekçesi vermiş ama benim boşanma sebebimden çok uzak şeylerden bahsetmiş. Davalı eşim ve babası güçlü bir aile .Zaten eşim evi terkederken başına geleceklerden kork diye tehdit edrek gitti.Ön duruşmadan bir hafta önce Delil ve tanık listesi ve tanıkların hangi konularda tanılık edeceğini anlattığım bir dilekçeyi mahkemeye verdim.Dün ön duruşmam oldu..Tanıklarımı da götürdüm.Avukatım olmadığı için duruşmaya avukatsız girmek zorunda kaldım.Duruşmaya benimle gelenler izleyici olarak girmek istediler ama kabul edilmedi.Ben tek başıma girdim.Duruşma süresince Hakim bana nerdeyse hiç söz vermedi.Karşı tarafla hakim karşılıklı konuştular yazdılar çizdiler.Ben söz isteğimi ısrarla belirttiğim halde hakim "size söz hakkı vermiyorum,ne diyecekseniz duruşmadan sonra beyan dilekçesi yazarsınız" dedi.Davayı açan ben olduğum halde ne dava ile ilgili nede benim söylediklerim hiç kale alınmadı.Hakim sürekli beni tersledi konuşmak istediğimde her defasında beni sert bir şekilde susturdu.Karşı taraf talepleri zapta geçti dava sonlandı.Tahkikat aşamasına geçildi.Duruşma sonunda tutanağa imza atmak istemedim.Hakim ve ordaki görevli atmak zorundasınız dedi.Bir şey bilmediğim için attım.Tuttanakta velayet bana verildi çok cüzü bir nafaka kararı ve Belge sunma ve Tanık beyanı ile ilgili iki haftalık süre verildi.
Benim sorum şu olacaktı.
1- Ön duruşmaının iptalini veya karara itiraz yada şikayet gibi bir yol var mı?
2- Çok az Tedbir Nafakası belirlendi itiraz edebilirmiyim?

Hukuksal olarak haklarımı bilmiyorum.Bu aşamada Ben ne yapabilirim LÜTFEN YARDIM EDİN...
Old 23-12-2019, 18:14   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın konuk...

Ön inceleme duruşması iptal edilmez...ama takdir edilen nafakaya itiraz edebilirsiniz... Hakimin size verdiği 15 gün içinde sizden istenen iş ve işlemleri yapınız....
Old 24-12-2019, 00:00   #3
Konuk

Av.Hatun Oguner.Çok teşekür ederim.

Bir Sorum daha olacaktı.Yaşadığım tatsız olaylar sonucu dava dilekçem ve cevaba cevap dilekçesi benim bilgim dışında oldu.Avukat konuyu başka yöne çekerek asıl önemli olan meseleden uzak bir sebeple dava dilekçesini yazmış birer kelimede olsa asıl meseleye değinmiş böylece dilekçeler teattisi bitmiş oldu.Örneğin Eşim banka hesaplarındaki tüm paraları yurtdışına aktatmış bu konudan hiç bahsedilmemiş dilekçelerde Davalı çok borç yapmış diye yazıyor.Ön Duruşmadan önce durumu belirttiğim beyan dilekçesi yazdım ama Hakim dikkate almadığını belirtti.Şimdi ben Delil ve Tanık Listesi olarak bir dilekçe yazacağım birde "Tanıkların HMK gereği Tanık Dinletecek konuların ve Her bir vakıanın ispat edileceği delillerin sunulması" diye eksik olan önemli husları dile getireceğim bir beyan dilekçesi yazmayı düşünüyorum.Sorum Şu :
1 Böyle bir dilekçe geçerli olurmu?
2 Dilekçe de geçen konular daha önceki dilekçelerde bir kelimede olsa geçiyor.Dava konusunun genel hatları değişmiş olacak davayı genişletme mi olur?
Old 24-12-2019, 12:32   #4
Av. Hatun Olguner

Sayın konuk...

Dava ve cevaba cevap dilekçelerinde yazılı olmayan iddialar öninceleme duruşmasından sonra artık ileri sürülemez...

Bu davada boşanma sebepleri niz ileri sürülmediyse duruşmaya girmeyip davayı müracata bırakabilirsiniz...,3 ay sonra dava açılmamış sayılır ve daha sonra yeni bir dava açarak tüm iddialarıniza
yer veren bir dilekçe verebilirsiniz..

Şunu da hatırlatayım...dava ve cevaba cevap dilekçelerinde ıslah ederek iddiaları nizi ve olayları değiştirebilirsiniz.....ıslah harcını ödemeyi unutmayınız....
Old 25-12-2019, 00:21   #5
Konuk

Teşekür ederim Sayın Hatun Olguner.Konu,konuyu;soru soruyu açıyor.

1. Boşanma sebebimin önceliği beni aldatması geliyor.İlk yolu denesem, delillerin süresi nedeni ile "deliller için zaman aşımı" karşıma çıkar mı?

2. Islah'ı istediğim zaman yapabilirmiyim?

Öneğin: Ön inceleme duruşması oldu.Şu an tahkikat süresi başladı ,diğer duruşma için 3 ay sonrasına gün verildi.3 ay sonra gireceğim duruşmadan sonra ıslah yapabilir miyim?

Cevabınız için şimdiden teşekürler...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi