Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğun Psikolog görüşmesine gitmek istememesi.

Konuyu Kilitleyin
Old 03-09-2019, 15:49   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğun Psikolog görüşmesine gitmek istememesi.

Eski eşim ile 2015 yılında boşandık. Kesinleşti.( Evlilik birliğimiz boyunca ( bir buçuk ) yıl sürekli bana şiddet uyguladı. Hamile iken de uyguladı. Şiddet uyguladığı darp raporları, hakkında verilen adli ceza ve tanık ifadeleri ispatlı. Evlilik öncesinde bir takım rahatsızlıklarından dolayı psikolojik tedavi gördüğü mahkemeye sunulmuştu. Boşanma davası sürecinde dosya ve şiddet ile ilgili belge ve evrakları İst.Ünv. Adli Tıp Kurumuna sundum. Benimle ve Küçük kızım ile psikolog ve psikiyatrisler ile ayrıntılı görüşmeler yapıldı. Neticede heyet raporunda ; babanın şiddet uygulama ihtimalinin yüksek olduğu , on beş günde bir belirli saatlerde psikolog, polis ve çocuk babayı hiç tanımadığı için kendisini güvende hissedene değin annesi eşliğinde görüştürülmesi kararlaştırıldı. Ancak YATILI OLMAKSIZIN görüşmesinin sağlanması görüşüne varıldı. Hakim bu heyet ve bilimsel mütaalayı yeterli bulmadı ki bizi adliyenin psikoloğuna sevketti. Adliyenin psikoloğu da aynı şekilde rapor düzenleyerek mahkemeye sundu. Ancak karar psikolog , psikiyatrist ve bilimsel raporlar dikkate alınmaksızın çocuk ile babanın on beşte bir yatılı ve yaz tatillerinde de yatılı olması kararlaştırıldı. Karar kesinleşince bir yıl dolmadan çocuk ile kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi davasını açtım. Bu dava sürecin de de baba çocuğun iyi, kötü , hastalık ve sağlık durumları ile hiç ilglilenmedi, çocuk ile iletişim kurmadı, çocuğa ihtiyacı olduğu halde sahip çıkmadı.ÇOCUĞU İHMAL ETMEYE DEVAM ETTİ. Yeni mahkeme çocuğu yeniden adli psikologa sevketti. Ancak çocuk baba ile aramızda süren yoğun dava ve hukuki süreçlere adliye ortamlarında da zorunlu ve mecbur kalarak dahil edildiği için kesinlikle psikoloğa ve Adliye ortamına girmeyi kabul etmiyor. Yeni mahkemenin tutanağında da çocuğun psikoloğa götürülmemesi halinde dosya kapsamına göre karar verileceği kararlaştırılmış. ) Eski eşim Dışarıda kendisini çok sessiz ve sakin tanıtan bir insan olmasına karşın, evde feci şiddet uygulayan biri. Bu tür süreci pek çok anne ve çocuk yaşıyor. Çocuğun şiddet uygulama ihtimaline karşılık kanunlarda alınan tedbir ve önlemler ve psikolog raporlarına rağmen sırf kan bağı olduğu için serbest şekillerde görüşmelerin kurulması neticesi fevkalade feci şekilde sonuçlanıyor. sorum su ;
1- Sayın Mahkemeye ve şiddet sürecine ilişkin belge ve evraklar ile çocuğun adliye ortamına girmekten ürktüğü , çekindiğine ilişkin nedenler ve haklı gerekçelerimizi bir dilekçe ile sunacağım. Bu durum benim ve çocuk açısından aleyhimize bir durum yaratır mı ?
2- Mahkemede tanık dinlenmesini de talep edeceğim. Bu talebim kabul edilir mi ? Edilmezse hukuki neticeleri ne olur ?
3- Önceki kararın ( boşanma ) yargıtayda onanarak kesinleşmesi yeni mahkeme kararının da yargıtay kararına uyulmasını gerektirir mi ?
4- Duruşma tarihine daha bir ay var. Bu süre içerisinde çocuk ikna edilirse psikologtan tekrar randevu alabilir miyim ? Bu ( bir süre daha beklenilmesi ve mahkemeye tutanağın gönderilmemesi için ) durumu dilekçemde belirtmelimiyim ?
5- Bu görüşmeye bir avukat ile gitmemizin bize ne gibi faydaları olur ? Avukat ya da ben çocuk ile görüşmede çocuğun kendini güvende hissetmesi için yanında bulunabilir mi ?
6- Çocuğun şiddet riskine rağmen illa ki babayı tanıması kanuni hukuki bir zorunluluk mu ?
Vakit ayırarak artık ailemiz için büyük bir sorun teşkil eden bu hukuki sorun konusunda bize yardımcı olacak çok değerli hukukçularımıza şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
Old 06-09-2019, 15:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sayın katılımcı,

Alıntı:
1- Sayın Mahkemeye ve şiddet sürecine ilişkin belge ve evraklar ile çocuğun adliye ortamına girmekten ürktüğü , çekindiğine ilişkin nedenler ve haklı gerekçelerimizi bir dilekçe ile sunacağım. Bu durum benim ve çocuk açısından aleyhimize bir durum yaratır mı ?

Dilekçe sunmak tek başına aleyhinize bir durum yaratmaz.

Alıntı:
2- Mahkemede tanık dinlenmesini de talep edeceğim. Bu talebim kabul edilir mi ? Edilmezse hukuki neticeleri ne olur ?
Tanık yasal delildir ve mahkemece dinlenecektir.

Alıntı:
3- Önceki kararın ( boşanma ) yargıtayda onanarak kesinleşmesi yeni mahkeme kararının da yargıtay kararına uyulmasını gerektirir mi ?

Velayet ve kişisel ilişki konusunda kesinleşen karardan sonraki olaylar her zaman yeni bir davanın konusu yapılabilir. Mahkemece de karardan sonraki olay ve deliller değerlendirilecektir.

Alıntı:
4- Duruşma tarihine daha bir ay var. Bu süre içerisinde çocuk ikna edilirse psikologtan tekrar randevu alabilir miyim ? Bu ( bir süre daha beklenilmesi ve mahkemeye tutanağın gönderilmemesi için ) durumu dilekçemde belirtmelimiyim ?
Bunu Mahkeme kalemi ve psikolog ile görüşmeniz yararlı olur.

Alıntı:
5- Bu görüşmeye bir avukat ile gitmemizin bize ne gibi faydaları olur ? Avukat ya da ben çocuk ile görüşmede çocuğun kendini güvende hissetmesi için yanında bulunabilir mi ?

Siz davada taraf olduğunuz için görüşme aşamasında çocuğun yanında bulunmanız uygun bulunmayabilir. Fakat vekilin bulunması raporun denetimi için yararlı olabilir.

Hatta mahkemeden sadece çocuğu temsil edecek bir kayyım atanmasını istemeniz de düşünülmelidir.

Alıntı:
6- Çocuğun şiddet riskine rağmen illa ki babayı tanıması kanuni hukuki bir zorunluluk mu ?

Velayet ve kişisel ilişkilerde aslolan çocuğun üstüm yararıdır. Çocuğun zarar görme tehlikesi varsa kişisel ilişki değiştirilerek azaltılabilir,kaldırılabilir veya denetime tabi tutulabilir.

Tüm bunlar davada tartışılması gereken konulardır.

Mahkemece atanan psikolog raporu yeterli değilse itiraz edebilir ve üniversitelerin ilgili bölümünden kurul halinde rapor düzenlenmesini isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 06-09-2019, 17:30   #3
Konuk

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Yalnız çocuk için atanacak kayyım bilirkişi mi oluyor. Yani kayyım nedir bu konuda bir bilgim yok. Ayrıca boşanma davası sürecinde bir üniversitenin ilgili birimine başvurmuştum. Ve bu üniversitedeki konusunda uzman dekan yardımcısı ve heyetinin düzenlediği bilimsel raporu ve mahkemenin uzmanının ortak görüşte birleştikleri uzman raporlarına rağmen şiddet uygulaması kuvvetli ihtimal olan babaya serbestçe görüşme şekli tesis edildi. Bu hukuksal sakatlığın giderilmesi için yeniden bir yıl içinde dava açtım. Ancak çocuk henüzı çok küçük ve bu süreçlere sürekli dahil olmayı artık kesin bir dille kabul etmiyor, reddediyor, kabul etmiyor. Onu da haksız bulmuyorum. Zaten çocuğu koruyucu tedbirler içeren iki ayrı uzman görüşü varken ve ilgili kanunlarda yapılması gereken işlemi açık ve net olarak belirtmişken tekrar tekrar çocuğun aynı ortamlara girmek zorunda bırakılması da ağır bir hak ihlali. Cevabınızdaki teknik açıklama ve ayrıntılardan sonra konu ile ilgili bir avukattan yardım almanın çocuğun menfaatine olacağı düşüncemdeki haklılığı bir kez daha iyi anladım. Tekrar teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi