Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşin Evi Terketmesi ve Para Vermeyi Bırakması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-05-2019, 21:55   #1
Konuk

Varsayılan Eşin Evi Terketmesi ve Para Vermeyi Bırakması

Merhaba,

Ben 27 yıllık evli 3 çocuk annesi bir kadınım. Eşim 2 ay önce benimle mutsuz olduğu ve ilişkimiz hakkında düşünmesi gerektiği gerekçesi ile evden ayrıldı. 2 aydır evi geçindirecek parayı bana gönderiyor fakat son günlerde parasının olmadığını söylemeye, beni geçiştirmeye ve harçlığımı geç ödemeye başladı. Çocuklarımın ikisi 18 yaşından büyük ve kendi geçimlerini sağlıyorlar fakat en küçük çocuğum daha okul çağında. Eşimin, benim ve 18 yaşından küçük çocuğumun ekonomik güvenliğini sağlamasına dair hukuki bir düzenleme olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Çok teşekkürler, iyi çalışmalar.
Old 07-05-2019, 10:12   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kendinizin ve çocuğunuzun geçimi için aile mahkemesinde TEDBİR Nafakası davası açabilirsiniz.

Yasal düzenleme TMK. 197.Maddesidir.
Alıntı:
III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi
MADDE 197. Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Davanızı açarken avukat desteği de alabilirsiniz. Bulunduğunuz yer Baro'suna ücretsiz avukat yardımı için yazılı olarak başvurabilirsiniz. İlçelerde adliye binaları içinde adli yardım büroları bulunmaktadır. Hiçbir yerden geliriniz olmadığına dair Muhtardan fakirlik belgesi istenmektedir. Üzerinize kayıtlı bir mal varlığı da olmamalıdır.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi