Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Okulda Araştırma Görevlisi Olarak Kalmak

Yanıt
Old 05-07-2010, 20:50   #1
Ebru Demirci

Varsayılan Okulda Araştırma Görevlisi Olarak Kalmak

Merhaba Sevgili THS üyeleri, benim sorum spesifik olarak araştırma görevlisi ya da akademisyen olanların daha rahat cevaplayabilecekleri bir soru ama bu konuda bilgisi olanlar da elbette yanıtlayabilirler. Sorum şu; Ankara Hukuk 2. sınıf (3'e geçtim) öğrencisiyim. Araştırma görevlisi olarak okulumda kalmak istiyorum ancak kafamda beliren ve net bir yanıta ulaşamadığım sorularım var. En başta, başarı ortalamasının asistan seçilebilmek için dikkate alınan ölçütlerin arasında ne oranda önemli olduğunu merak ediyorum. Kalmak istediğim kürsünün hocasıyla konuştuğumda bana ortalamanın pek de önemli olmadığını, yüksek lisans derslerindeki performansımın ve dil bilmemin daha önemli olduğunu, ortalamaya en son bakıldığını ve pek dikkate alınmadığını söylemişti. Ama konuştuğum çoğu insan ortalamanın yüksek olması gerektiğini söylüyor. Bu konuda kesin bir yanıta ulaşmak istiyorum. Ortalamam 4 üzerinden 3.15 ama final sınavı sonuçlarım geliyor ve maalesef 3 ün altına düşecek gibi. Araştırma görevlisi olma hayallerim suya mı düşecek şimdi benim ?
Lütfen bana beni sevindirecek bir şeyler söyleyin. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 13-07-2010, 11:16   #2
KARAKÜLAH

Merhaba,
26953 sayılı yönetmeliğe gözatmanı tavsiye ederim. http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/27935.html
Araştrma görevlisi olmak için 100 üzerinden 65, 4 üzerinden 2,50 lisans ortalamasına sahip olmak gereklidir. Üniversite senato kararıyla daha yüksek bir puan aranacağını kararlaştırabiliyor.
Ortalamanın önemi başvuran kişilerin durumuna bağlıdır.Malesef en önemli kriter ales puanı, ön değerlendirmede zaten lisans ortalaması katılmıyor bile. Ön değerlendirmede alesin %60'ı, dil puanının %40'ı, esas değerlendirmede de alesin %55'i, lisans ortalamasının %15'i giriş sınavının (mülakat) %15'i ve dil puanının %15'i alınıyor.
Sonuç olarak,başvuran adayların diğer puanlarının birbirine yakın olması durumunda lisans ortalaması belirleyici oluyor.
Yüksek lisans derslerindeki başarının daha önemli olduğu söyleyen hocanın görüşüne katılmıyorum, bazı araştırma görevlisi ilanlarında başvuran adayların yüksek lisans yapıyor olma şartı aranabilir. Fakat değerlendirmeye yüksek lisanstaki ortalama katılmaz. Esasında yüksek lisansta ve lisanstaki not ortalamanın yüksek olması mülakatta hocaların gözüne girmek ve iyi bir mülakat notu almak için önemli olacaktır. Konuştuğun hoca da muhtemelen mülakatta kendisinin önemli gördüğü kriteri açıklamıştır. Yoksa genel olarak yüksek lisans performansı bir kriter değildir.
Mülakat notu açısından kendi okuluna başvuruyorsan jüride seni tanıyan, başarılı bulan hocalar varsa yaşadın demektir.
Başarılar diliyorum.
Old 14-07-2010, 00:00   #3
Fiona

Yüksek lisanstan ziyade lisans ortalamanız da önemli diye biliyorum fakat ondan daha önemli bir şey, ALES. Çoğu üniversite yüksek tutuyor alesin oranını diye biliyorum. Elbette başvuracağınız alanda yüksek lisansı tamamlamış olmanız ve de açık kadro olması gerekiyor.
Old 26-08-2010, 12:34   #4
burcuzengin

Merhaba değerli THS üyeleri,

Üinversitede araştırma görevlisi olmak için yapılan bilim sınavı ve mülakatlarda ne tip sorular sorulduğuna dair bilgisi olanlar var mı? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Yakında Medeni Hukuk dalında böyle bir sınava gireceğim ve neyle karşılaşacağıma dair hiç bir bilgim yok.
Old 30-08-2010, 17:01   #5
Fiona

Bir hocamıza aynı soruyu yöneltmiştik. Kendisi Ankara Hukuk Fakültesinde. Öyle kıyıdan köşeden soru sormuyorlarmış. Neden bu alanı seçtiniz gibi yüzeysel sorular ve de bir kaç alan sorusu yöneltiyorlarmış. Ama söylediklerine göre öyle zor dip köşe sorular değilmiş.
Old 01-03-2011, 17:14   #6
Aslı Aydın

Peki yüksek lisansa başvurabilmek için ortalama olarak 4 üzerinden ne kadar bir not ortalamasıyla mezun olmamız gerekli acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi