Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

103 davetiyesi gerekir mi?

Yanıt
Old 13-01-2007, 21:00   #1
av.sgenc

Varsayılan 103 davetiyesi gerekir mi?

Borçlu haciz sırasında geliyor. dosyaya kısmi ödemede bulunuyor. Bir kısım mallar haczediliyor. Ancak borçlu haciz tutanağını imzadan imtina ediyor. Hacizli malların satışı icra müdüründen italep edildiğindeicra müdürü borçluya 103 davetiyesi gönderilmesi gerektiğini söylüyor ve malların satışına onay vermiyor. İcra müdürünün bu davranışı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir.? Sizce hacizden haberi olan hatta dosyaya kısmi ödemede bulunan borçluya 103 davetiyesi göndermek gerekir mi?
Old 14-01-2007, 19:33   #2
Seyda

Haciz sırasında hazır bulunmayan ve namlarına tebligatı kabule yetkili kimse de bulunmayan alacaklı ya da borçluya,3 gün içinde haciz tutanağını incelemesi ve diyeceği varsa bildirmesi için icra dairesince davet tutanağı gönderilir(103 davetiyesi--İİK.m.103)
Bu davet kağıdı haciz,alacaklı veya borçlunun veya her ikisinin yokluğunda yapılmış ise,haciz sırasında hazır bulunmayanlara,haciz tutanağına karşı diyeceklerini bildirmek üzere yapılan davete mahsus olup,dosya numarasını,alacaklının ve borçlunun ad ve soyadlarını ve haczin yapıldığı gün ve saatle 3 gün içinde haciz tutanağını tetkik ile diyecekleri varsa bildirmeleri ihtarını içerir (İİK.yön.m.45)

Bu iki madde birlikte değerlendirildiğinde haczi bilen borçluya 103 davetiyesi gönderilmesine gerek olmadığını düşünüyorum.İmzadan imtina etmesi haczi öğrenmediği anlamına gelmez bence.
Old 14-01-2007, 20:00   #3
av.sgenc

İcra müdürüne anlatıyorum:
"Bakın müdür bey borçlu haciz mahallindedir, hatta kısmi ödeme yaptı, hatta icra tutanağı imza yerinde icra memuru tarafından imzadan imtina diye yazılmış, hatta icra tutanağında 'borçlu haciz mahalline geldi' diye yazıyor, yani borçlu hacizden haberdar" diyorum. Müdür bey halen 103 gönder diyor başka birşey demiyor.
Old 14-01-2007, 21:28   #4
Seyda

O zaman gönderin Sevgili av.sgenc Ben icra müüdürleriyle tartışmamayı yeğliyorum..Tartışıp inatlaşmanın sonu ne yazık ki o an çok acil olan işinizin yapılmaması oluyor Ya da ben yanlış biliyorum!!!
Old 15-01-2007, 12:38   #5
Ahmet AHMETOĞLU

Somut olayda 103 davet varakası göndermek gerekmez.İcra Mahkemeleri niye var ki. Şikayit edin.
Saygılar
Old 25-01-2007, 02:49   #7
ragıp

Sayın Sgenç
borçlu her ne kadar haciz mahallinde bılunup imzadan imtina ettiyse de, 103 tebliği gerekir. Borçlunun haciz mahellinde bunduğunda 103 tebliğinin gerekmemesi, hacze borçlunun muttali olmasıdır.
Borçlu imza atmadığına göre, hacze muttali olduğu sonucu çıkmaz. sadece orda olduğu resmi varakayla tesbit edilmiş olur. haciz tutanağındaki bilgiler kendisine tefhim edildiyese, belki haklı olabilirsiniz. Ama haciz tutanağının tefhimine ilişkin bir kayıt da yoktur. Borçlu, ordaydım ama nelerin haczedildiğini bilmiyordum derse, ya da mahcuzlara ne kadar değer konduğunu görmedim derse ne olacak?
Old 25-01-2007, 14:40   #8
av.sgenc

Sayın Ragıp;
Bu konuda haklı olabilirsiniz. Ancak haciz mahallinde bulunan ve dosyaya kısmi ödemede bulunan borçlunun dosyaya muttali olmayabileceğini söylemek biraz zor olmaz mı? Ki borçlu tutanağı görmeden niçin imzadan imtina etsin. O halde vermiş olduğu kısmi ödemeyi de kabul etmemiş olmaz mı? Kolay gelsin.
Saygılarımla
Old 26-01-2007, 22:50   #9
icra20

Haciz mahallinde hazır bulunduğu ve kısmi ödemede bulunduğu anlaşılan borçluya zorla imza attırmak mümkün değildir, imzadan imtina ettiği tutanağa geçirilmiş olmakla haczi öğrenmiş sayılır, bu nedenle l03 davet kağıdının gönderilmesine gerek yoktur. Nihayet tutanak resmi merciler önünde tutulmuştur, düşünün postacı tebliğ etiremediği takdirde sonuç ne olacaksa bu tutanakta aynı hükümleri taşıyacaktır. hacizle ilgili şikayetler ya öğrenildiğli tarihten veya tebliğ işlemi yaptırılmışsa tebliğ tarihinden başlayacaktır. Bizim olayımızda ise haciz tutanağının tanzim edildiği tarihte öğrenme tarihi kabul edilebilir.
Old 27-01-2007, 01:46   #10
ragıp

Sayın icra 22
borçlu ben orda değildim. Yokluğumda böyle bir tutanak tutulmuş derse ne olacak? Borçlunun kimlik tesbiti mi yapılmış?
Old 27-01-2007, 21:06   #11
icra20

Tanzim olunan haciz tutanağı resmi evrak niteliğinde olduğuna göre tutanağı imzalayanlar tutanağın aksi beyanda bulunmaları mümkünmüdür, tutanakta borçlunun geldiği yazılı olduğuna göre ancak bu tutanağı iptal ettirebilmek için aksi bir geçerli belgenin mevcut olması
gerekir.Bu nedenle açılacak dava esnasında dinlenecek zabıt mümzilerinin beyanı gerçeği yüzleştirme ile ortaya çıkarmayacakmıdır. Ancak işi riske sokmak istemiyorsan siz yinede l03 davet kağıdı çıkarmanızda yarar vardır. Biraz zaman geçecektir.Bir şekilde tebliğ ettirilemezse Tebliğat Kanunun 35 maddesini uygulatırsınız.
Old 02-03-2009, 19:02   #12
Av.Osman

Varsayılan :)

kısmi ödeme yapan şahıs nasıl ben orda değildim ,yahut yetkili kimse yoktu diyecek?
Old 13-05-2009, 12:46   #13
Fatih Veldet

Benzer bir olay bugün başıma geldi.
Haciz esnasında borçlu imzadan imtina etti, ben de 103 e kaim olmak üzere tutanak bıraktım ve bu husus tutanağa geçirildi.
Bugün daha önce haciz yaptığım muhafaza altına aldığım bu mahcuzların satışı için talep açtım. icra müdürü davetiye gönderilecek diyor başka birşey demiyor.Dosyayı aldı karar vermedi, inceleyim sonra gel dedi.

İcra Müdürlerinin hepsi değil ama tamamına yakını somut olayı anlamaya çalışmak yerine tekdüze bir çalışma sistemini yeğlerler. Yani onlardan yorum yapmalarını beklemek saçmalık.

Burada insanın aklına bazı sorular geliyor:
1- Acaba İcra Müdürleri kadroya dahil edilirken gerekli yeterlilik testine tabi tutuluyorlar mı?
2- Onları bu arada kalmışlıktan kurtarmanın bir yolu var mıdır? ya da hakimlik sınavı gibi daha üst düzey bir sınava tabi tutulsalar, maaşları da daha dolgun olsa kendilerini bu sekilde tatmin etmekten vazgecerler mi?
3-İşbu İcra Müdürleriyle dairede tartışmak ne kadar doğrudur? Bir sonuç alınabilir mi?

Not: Bu söylediklerim tüm icra müdürleri için geçerli değil. Çok saygı duyduğum memurlar da var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi