Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Noterlik sırası şu anda kaçta?

Yanıt
Old 10-06-2009, 11:33   #31
revitalize

bir savcı emeklisi bana noterliğe başvur sıranı alırsın,sonra tayin durumu olan biriyle evlenrsen başvurursun ataman yaplr demşti,
ortada bir ütopiklik söz konusu olmuş bu yazlanalrı okuyunca anladğm kadaryla
Old 10-06-2009, 12:46   #33
Admin

Sayın AvTürk,
Alıntı:
Yazan AvTürk
Mezarda noterliğer hayır!!!
Konuyla ilgili çözüm önerilerinizi de paylaşırsanız seviniriz. Her başvuranın noterlik açmasına izin verilsin, Türkiye'de 150.000 noter olsun mu istiyorsunuz, yoksa sınav sistemi getirilmesi vs. bir öneriniz mi var?
Old 10-06-2009, 14:28   #34
AvTürk

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın AvTürk,

Konuyla ilgili çözüm önerilerinizi de paylaşırsanız seviniriz. Her başvuranın noterlik açmasına izin verilsin, Türkiye'de 150.000 noter olsun mu istiyorsunuz, yoksa sınav sistemi getirilmesi vs. bir öneriniz mi var?

evet sınavla olmalıdır. bir mezun nasıl hakimlik savcılık sınavlarına girebiliyorsa noterlik sınavına da gir(ebilmeli)melidir. başarılı olanlara belli bir süre staj gördürmelidir. tabi noter adayının staj evresinde sosyal güvencesi olmalı belli bir geliri de olmalıdır. staj evresi sonunda yeterlilik sınavıyla mesleğe başlamalıdır.

üstteki paragraf avukat adayları için de geçerli olmalıdır. sınavsız avukatlık nasıl çağdışıysa, sırayla noter olmak da bence çağ dışıdır. madem 70 bin avukatımız var; varsın 70 bin de noterimiz olsun ne çıkar.?

mezun olan bir hukukçunun ne olacağını nasıl olacağı bu kadar karmaşik olabilir mi? avukat olacaksın ama 1 yıl staj yapacaksın(sözde). ne gelirin olacak ne sosyal güvencen. avukat da değilsin öğrenci de.. ne olduğun belli değil. staj bitince de ne halin varsa gör.ama ruhsatı aldın mı tamam sınavsız en kötü ihtimal avukat olursun.

hakim savcı olacaksın, en az 1 yıl sınava çalışmalı. bu avukatlık stajını ertelemek demek. gerçi staj değil hayatı ertelemek. sınava girersin, kontenjana girebilirsen sözlü mülakata alınırsın. şansın varsa hakim adayı olursun. sosyal güvencen ve net maaşın 2/3 ü ile 2 yıl staj(sözde) yaparsın. sonra bir ücra köşede asıl stajını yapmak üzere atanırsın.

kaymakam mı olacaksın. önce kpss. biraz matematik geometri coğrafya çöz ondan 90 gibi bir puan al. sonra yazılı sınava gir. sonra mülakat. zor mesele.
kurum avukatı mı olacaksın. yine kpss. sonra kurum sınavı sonrası malum.

noterlik mi. hele sen bir başvur da 20 sene sonra olur 30 sene sonra olur...naısl olsa sınav yok beklemekten ne çıkar(can çıkmadıkça).

kiminde sınav var staj yok, kiminde staj var güvence yok,kiminde ne sınav ne staj, kiminde 5 sınav. pes.
Old 06-08-2009, 22:12   #35
oceans17

Ataması yapılan son noterin -Mayıs 2009- belge numarası: 7138
Old 14-08-2009, 16:19   #36
av.s_ulusinan

Ben zamanında biraz üşenme, biraz ihmal diyelim başvuru yapmamıştım. Bir kaç yıl geçince de zaten bundan sonra alsam da bana sıra zor gelir diyordum. Ama zaman zaman kafamda "acaba?, keşke?" gibi sorular yer alıyodu. Forumu okuyunca rahatladım doğrusu.. Galiba ben de alsaydım 15- 16.000 lerde olucaktım ve muhtemelen ömrüm vefa etmeyecekti..
Old 14-08-2009, 19:17   #37
mdelen82

Alıntı:
ya
tam ben de belgelerimi toparlıyordum
söylenecek şey midir bu tanrımm...
bi alalım da artık yaslılıkta)))

Allahtan ümit kesilmez. siz alın belgenizi bir köşede eskisin
Old 22-08-2009, 13:15   #38
cihanguvenc

Bence noterliğe bir yaş sınırlaması getirilmeli. 45 yaş olabilir mesela. Çünkü bana göre noterlik çok adaletsiz bir meslek. Ufak bir imzaya bile 50 lira alınır. Halbuki artık ülkemizde aylık 600 liraya çalışan binlerce genç meslektaşımız var. Onların yolu açılmalı. Bu adaletsizlik bir nebze olsun kapatılmalı. Yanılıyormuyum?
Old 03-01-2010, 11:58   #39
adliyargı

Noterliğe de belirli bir sınav sistemi getirilmesinin doğu olacağı kanaatindeyim ama bazı sınırlamalar getirilebilir.En az 5 yıl hakim,savcı veya avukat olarak görev yapmak gibi veya bir alt yaş sınırlaması getirilebilir 35 gibi.Ancak bir gerçek var ki o da şu sistemin çok ilkel olduğudur.
Old 28-11-2010, 19:10   #40
feyzaday

7000'lere atama yapılıyor, benim aşağı yukarı 5 yılım kaldı Haa şu yaş durumuna gelince, 45 yaş üst sınır olsun diyenler var. Zaten 40 yaşında anca noter olunuyor 5 yıldan sonra hadi güle güle mi? Noterlik Belgesinin verilmesinde sınav sistemini destekliyorum.
Old 22-03-2011, 12:29   #41
Arah

En son 3.sınıf noterliklere atanan noterlik belgesi sahibinin sırası 7526'dır.
Old 22-03-2011, 18:04   #42
emrahcevik

noterliğe atanma sistemi baştan aşağı değiştirilmelidir. ama sıra bekleyen emekli hakim, savcı sair zevat buna karşı çıkacağı için sistemin değiştirilmesi şimdilik mümkün değildir.

noterlik devletin yarattığı bir rant alanıdır. o ranttan kimse vazgeçmek istemez. ama devlet rantın sınırlarını daraltırsa vatandaşını rahatlatmış olur. vekaletin noterden çıkarılmasının saçmalığı yanında 50 lira olması ikinci saçmalıktır. bazı işlemler hariç noterliğin imza atıp para alma dışında bir fonksiyonu yoktur. örneğin ticari defter onaylarının noterlerce yapılmasının mantıklı bir açıklaması yoktur. mantıklı bir açıklaması olmayan noter satışı uygulamalarının da bir an önce kaldırılması gerekir.

özetle;

1. sistem ilkeldir. değiştirilmesi gerekir.
2. sistem ilkeldir. rant kapısıdır. kapsamının daraltılması gerekir.
3. sistem ilkeldir. rant kapısıdır. sayısının artırılması gerekir.
Old 10-02-2012, 17:29   #43
ALİ ERTUNÇ

Öncelikle artık cennette tapu vermek gibi bir aldatmaca haline gelen noterlik belgesi verilmesi sona erdirilmelidir. Bu gidişle yeni belge sahiplerine, ortalama ömür 500 olsa, emeklilik yaşı da 499 olsa yine sıra gelmez.
Çözüm mevcut belge sahiplerinin belgelerini iptal ederek "tepeleme" şeklinde olmamalıdır. Her sene mevcut avukat sayısına yüzlerce avukat katılmaktadır. Avukat meslektaşlar olarak kendi aramızda yakınıp durmaktayız. Ama kıyamet kopmamaktadır. Mevcut noter sayısına 20.000adet eklense kıyamet mi kopar. Hukuk fakültesi sayısı ve mezunlarının az olduğu ve mumla noter aranan bir dönemde (Yanlış hatırlamıyorsam istekli olmaması halinde hakim savcılar arasından zorla atama şeklinde bir hüküm vardı sonra kaldırıldı) hazırlanan ve sayısı belirlenen noter sayısına, Günümüz Hukuk fakültesi sayısı ve mezunları, nüfus, işlem sayısı vs. dikkate alındığında aynı cimri mantıkla yaklaşmanın bir nedeni kalmadı diye düşünüyorum.Hadi günde 200 dosyaya bakan hakimlik için bütçe vs gerekçelerle yenileri alınmıyor. Yeni Noterlik için devletin cebinden 5 krş çıkmıyor. Özellikle büyük şehirlerde karmaşık hukuki belge hazırlatmak için ara ki dairesinde hazır noter bulasın! Al bir katip yapsın bütün işleri. Böyle iş mi olur allahaşkına!
Old 10-02-2012, 22:57   #44
Av.Barış

emin olun noterler birliği kıyameti koparır. noter sayısı artarsa pastanın küçüleceğini bilirler.
Old 12-02-2012, 22:27   #45
ERDAL EKER

Ben 1995 yılında aldım numaram 10000 de ancak halen sıranıngeleceğine inanmıyorum çünkü emekli olanlar 5 sene yapacak olsalar dahi noter oluyorlar hatta son bir yıl kala yani 64 yaşında dahi noter olanlar duydum çünkü noterliğin emeklilik ve diğer sosyal avantajlarından bu şekilde yararlanıyorlar. Berbat bir durum
Old 26-02-2012, 01:20   #46
duygu.ak

sayın av.Türk;saydığınız gerekçelerden dolayı her türlü kariyer planının çok uzağında bir hukukçu olarak yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.dile getirilmesi çözüm için umarım bir adım olur..saygılarımla
Old 21-03-2012, 03:23   #47
ömer_faruk

Ya daha fakülteden mezun olmadan hayallerimin yıkıldığı andır.. Okulu bırakıp başka bir bölüme mi yerleşsem)
Old 21-03-2012, 17:57   #48
hakasya

arkadaşlar adalet bakanlığı şu anda 8500 ve altındakileri atamaya aldı.
Old 17-10-2012, 11:03   #49
sevimsiz

en son 2012 yılında ataması yapılıp ilk defa göreve başlayan noterin noterlik belge numarası 8131
Old 17-10-2012, 13:17   #50
ALİ ERTUNÇ

En son 8131 alındı ama uzun bir zamandır bu numaraya yaklaşılmadı. Atananlar listesine baktığımızda sıranın geri geri gittiğini görüyoruz. Adalet Bakanlığı duyurularında 9000'e kadar olan atanmak isteyen belge sahiplerinin belgelerini tam olarak göndermeleri -hemen atanacakmış gibi- istiyor. Herhalde biraz ümitlendirmek istediler.
Mevcut noterler elbette yeni noterlik açılmasını istemezler. Ancak bu gelir devletin gözünden kaçmıyor. Geçen gün emekli bir noterle konuşurken söyledi. Noterlerin işlem yüzdeleri düşürüldü. diye. Eğer böyleyse gelirleri daha fazla meslektaşla paylaşmak yerine daha fazlasını devletle paylaşmış oldular. Ne olur sanki daha fazla meslektaşları bu işi yapsa hem vatandaşın hukuki güvenliği artsa (Noterde çalıştırılan memura yetki vermekle güvenlik artmaz. Azalır.) hem de meslektaşlar mesleklerini icra etse.
Old 21-02-2013, 12:24   #51
gonovenkov

Alıntı:
Yazan oceans17
Ataması yapılan son noterin -Mayıs 2009- belge numarası: 7138

Şuan 2013 yılı Şubat Ayı itibariyle ataması yapılan son Noter'in belge numarası hakkında bilginiz var mı??
Old 24-05-2017, 13:36   #52
Mahmut Ayyarkın

Arkadaşlar forum çok sessiz, görülen o ki noterlik umutları bitmiş. Şu an noterlik sırası kaçta bilen var mı? Ben internette bulamadım.
Old 01-06-2017, 14:42   #54
Av.Armağan ÖZMEN

En son 5 yıl önce noterlik ruhsatımı aldığımda bakmıştım sıraya, şimdi yine baktım. Hemen hemen hiç bir ilerleme yok. Boşa masraf ve emek vermişiz noterlik başvurusu için. Yazık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi