Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Aşk Nedir Ne Değildir ?

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2009, 16:48   #361
üye18721

Alıntı:
Yazan Academic
Arkadaşımın aşkı şarkılarda olan bir şey değil mi? Biraz dik bir yorum olacak sanırım ama insanların bazı şeyleri kontrol edebileceklerini ve uzak durabileceklerini düşünüyorum.. Tümüyle sorumluluğun aşka vs bir takım şeylere atılması sanki işin kolayına kaçmak gibi geliyor.. Bilemiyorum biraz fazla mı mantık benimkisi ama bu tip durumlardan kaçınmak için gerekli çabanın gösterilmeden kendimizi direkt rüzgara bırakmak da hoş olmayan durumlara düşmeye yol açabilir.. Haa gerektiğinde tabii ki kendinizi rüzgara da fırtınaya da esen bahar yeline de bırakır ve aşkın tadını çıkarırsınız o ayrı ama olabildiğince rezaletten de uzak durmak şart..tüm bunları göze alıp sonuçlarına katlanarak aşkı yaşayacağım diyen de sonra şikayet etmesin.. di mi ama
Yaşamda her şey kurallara ve norm'lara bağlı değil.Çok güzel bir söz var: "Ölmeden önce en az bir kere karşı çıktığınız şeyleri yaparsınız" Yani keskin söylemlerde bulunmayın.Kişi gençken keskin söylemlerde bulunabiliyor.Ama yaşla birlikte gelen olgunluk,amiyane tabirle köşelerimizi yumuşatıyor.
Ben arkadaşının aşkına ilgi duymak derken, kız-kadın arkadaşımın birlikteliğini kastetmedim. Benim için bu durum çok etik dışı..
Ama konu sizin özneniz olursa; -özellikle kadın için- böyle bir ilgiye karşılaştığınızda; hele ki bu sizin de çok uzun yıllardan beri arkadaşınız olursa bazen kayıtsız kalamıyorsunuz.Benim gözlemlerim bu...İnşallah yine kadın erkek ayrımı yaptığım sanılıp yanlış anlaşılmam..
Old 21-08-2009, 16:59   #362
Academic

Alıntı:
Yazan Future
Yaşamda her şey kurallara ve norm'lara bağlı değil.Çok güzel bir söz var: "Ölmeden önce en az bir kere karşı çıktığınız şeyleri yaparsınız" Yani keskin söylemlerde bulunmayın.Kişi gençken keskin söylemlerde bulunabiliyor.Ama yaşla birlikte gelen olgunluk,amiyane tabirle köşelerimizi yumuşatıyor.
Ben arkadaşının aşkına ilgi duymak derken, kız-kadın arkadaşımın birlikteliğini kastetmedim. Benim için bu durum çok etik dışı..
Ama konu sizin özneniz olursa; -özellikle kadın için- böyle bir ilgiye karşılaştığınızda; hele ki bu sizin de çok uzun yıllardan beri arkadaşınız olursa bazen kayıtsız kalamıyorsunuz.Benim gözlemlerim bu...İnşallah yine kadın erkek ayrımı yaptığım sanılıp yanlış anlaşılmam..

Elbette öyledir çok keskin söylemlerden uzak durmak gerektiğinin farkındayım sayın Future.. sadece kabahatin tümüyle aşka atılması aşka da haksızlık bence.. Şu günlerde neyin üzerinde çok konuşsak o kadar ucuzlatıyoruz sanki.. Aşkın da yeterince ucuzlatılıp içinin boşaltıldığını düşünüyorum.. aşık olmak deyince insanlar her şeye onca kirli ilişkilere bile aşk diyerek aşkı da kirlettiler sanki.. kaldı mı o masumane aşklar.. ?? Rezaletlere de aşk denilir oldu inanın yoksa söylemlerim birilerini yargılamak ya da aşkın hafife alınması asla değil.. kendi iradesizliklerimizi ve kirlenmişliklerimizin sorumluluğunu aşka yıkıp sonra da kenara çekilip kepazelikleri izlemek aşkın kendine de haksızlıktır.. bunu ifade etmeye çalıştım..

saygılarımla..
Old 21-08-2009, 17:03   #363
üye18721

Alıntı:
Yazan Academic
Elbette öyledir çok keskin söylemlerden uzak durmak gerektiğinin farkındayım sayın Future.. sadece kabahatin tümüyle aşka atılması aşka da haksızlık bence.. Şu günlerde neyin üzerinde çok konuşsak o kadar ucuzlatıyoruz sanki.. Aşkın da yeterince ucuzlatılıp içinin boşaltıldığını düşünüyorum.. aşık olmak deyince insanlar her şeye onca kirli ilişkilere bile aşk diyerek aşkı da kirlettiler sanki.. kaldı mı o masumane aşklar.. ?? Rezaletlere de aşk denilir oldu inanın yoksa söylemlerim birilerini yargılamak ya da aşkın hafife alınması asla değil.. kendi iradesizliklerimizi ve kirlenmişliklerimizin sorumluluğunu aşka yıkıp sonra da kenara çekilip kepazelikleri izlemek aşkın kendine de haksızlıktır.. bunu ifade etmeye çalıştım..

saygılarımla..
Savunma mekanizması olarak görmüyorum ama; Kadın ya da erkek olsun bir kişi -aldatma olarak da tabir edilen kavram- başka birine ilgi duyuyor,ilişki kuruyorsa bu; -eğer varsa- bir öncekine olan ilgisinin, sevgisinin bittiğindendir.Bu yüzden, kişinin yeni ilişkisini, ayıplamak,rezillik ve dejenere olmak olarak nitelemekten ziyade,empati yeteneğimizi de kullanarak anlamaya çalışmak ve saygı duymak olmalı..Sonuçta herkes layık olduğu muameleyi görür..
Old 21-08-2009, 17:17   #364
üye8180

Aşkın rengi beyaz bence, kar beyaz...
Old 21-08-2009, 17:19   #365
üye18721

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Aklıma kar beyazdır ölüm şarkısı ve Kerim Tekin geldi..
Penbe; gönlüm sende olsa..
Old 21-08-2009, 17:22   #366
üye8180

Hiçbir renk beyaz kadar güzel olamaz ki...
Old 21-08-2009, 17:23   #367
Academic

Alıntı:
Yazan Future
Savunma mekanizması olarak görmüyorum ama; Kadın ya da erkek olsun bir kişi -aldatma olarak da tabir edilen kavram- başka birine ilgi duyuyor,ilişki kuruyorsa bu; -eğer varsa- bir öncekine olan ilgisinin, sevgisinin bittiğindendir.Bu yüzden, kişinin yeni ilişkisini, ayıplamak,rezillik ve dejenere olmak olarak nitelemekten ziyade,empati yeteneğimizi de kullanarak anlamaya çalışmak ve saygı duymak olmalı..Sonuçta herkes layık olduğu muameleyi görür..

Bu bahsettiğiniz geniş bir hoşgörü gerektiriyor. Bilemiyorum böyle bir konuda o denli empatik yaklaşılması zor olmalı. Bu tip şeyler yaşanmadan bilinemez bence. Aşka saygı duyulmalı gibi kavramlar söylenmesi kolay kavramlardır sayın Future. Üstünde konuşmak kolay ama yaşanası zor şeyler olmalı..

Saygılar..
Old 21-08-2009, 17:25   #368
üye18721

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Hiçbir renk beyaz kadar güzel olamaz ki...
Haklısınız, işin esprisi...
Saflık,temizlik,masumiyet; tıpkı aşka koşulsuz bağlanmak gibi..
Old 21-08-2009, 17:26   #369
Academic

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan

Lila güzel bir renk...Sanki daha çok yakışıyor gibi..
Old 21-08-2009, 17:34   #370
üye18721

Alıntı:
Yazan Academic
Bu bahsettiğiniz geniş bir hoşgörü gerektiriyor. Bilemiyorum böyle bir konuda o denli empatik yaklaşılması zor olmalı. Bu tip şeyler yaşanmadan bilinemez bence. Aşka saygı duyulmalı gibi kavramlar söylenmesi kolay kavramlardır sayın Future. Üstünde konuşmak kolay ama yaşanası zor şeyler olmalı..

Saygılar..
-Aldatılan diyelim- bu konumda olan kişilerin egolarının ne kadar zedelendiğini ve egolarını tamir etmek adına; partnerleri ve çevreleri tarafından onurlarının ne kadar alaşağı edildiğini biliyorum.Daha önceden de dediğim gibi ayrılık acısının ölüm acısı ile aynı şiddette kişide travma yarattığı bilimsel olarak söyleniyor.Bu durumu ancak yaşayan bilir veya yakınlarının durumunu içselleştiren kişi tahmin edebilir.Gerek sosyal yaşamım gerek meslek yaşamım gereği -özellikle boşanma davasındaki tarafların ruhsal durumları- bu durumlara biraz olsun vakıf oldum.Bu tür travma geçirenlerin ruh hali bir nevi delirium safhasında seyrediyor..
Old 21-08-2009, 17:40   #371
üye8180

Alıntı:
Yazan Future
Haklısınız, işin esprisi...
Saflık,temizlik,masumiyet; tıpkı aşka koşulsuz bağlanmak gibi

Benim imgemde:

Sevgili=Beyaz gül.
Old 21-08-2009, 17:41   #372
Academic

Alıntı:
Yazan Future
-Aldatılan diyelim- bu konumda olan kişilerin egolarının ne kadar zedelendiğini ve egolarını tamir etmek adına; partnerleri ve çevreleri tarafından onurlarının ne kadar alaşağı edildiğini biliyorum.Daha önceden de dediğim gibi ayrılık acısının ölüm acısı ile aynı şiddette kişide travma yarattığı bilimsel olarak söyleniyor.Bu durumu ancak yaşayan bilir veya yakınlarının durumunu içselleştiren kişi tahmin edebilir.Gerek sosyal yaşamım gerek meslek yaşamım gereği -özellikle boşanma davasındaki tarafların ruhsal durumları- bu durumlara biraz olsun vakıf oldum.Bu tür travma geçirenlerin ruh hali bir nevi delirium safhasında seyrediyor..

Sayın Future, bir dönem psikolojik danışman/rehber olarak çalıştığımı biliyorsunuz. Bu süreçte karşılaştığım vakalar ve boşanma psikolojisinde, sevilen bir yakının kaybının (ölümün) oluşturduğu travmanın aldatılmadan daha alt düzeyde olduğuna ilişkin veriler söz konusudur ; dolayısıyla aldatılma sevilenin ölümünden daha büyük bir travma yaratmaktadır. Konu aşk nedir? de nasıl aldatılmaya geldi anlayamadım ama galiba etik konusundan bu noktaya sürüklendik. Aşk konusundan bahsederek tanımlar ortaya koymaya yönelik bir konu başlığında da söz dönüp dolaşıp aldatma olgusuna gelebiliyorsa bakınız demek ki aşka bir tanım daha getirebiliriz..

Aşk risk almak demektir...
Old 21-08-2009, 17:49   #373
üye18721

Alıntı:
Yazan Academic
Sayın Future, bir dönem psikolojik danışman/rehber olarak çalıştığımı biliyorsunuz. Bu süreçte karşılaştığım vakalar ve boşanma psikolojisinde, sevilen bir yakının kaybının (ölümün) oluşturduğu travmanın aldatılmadan daha alt düzeyde olduğuna ilişkin veriler söz konusudur ; dolayısıyla aldatılma sevilenin ölümünden daha büyük bir travma yaratmaktadır. Konu aşk nedir? de nasıl aldatılmaya geldi anlayamadım ama galiba etik konusundan bu noktaya sürüklendik. Aşk konusundan bahsederek tanımlar ortaya koymaya yönelik bir konu başlığında da söz dönüp dolaşıp aldatma olgusuna gelebiliyorsa bakınız demek ki aşka bir tanım daha getirebiliriz..

Aşk risk almak demektir...
Biliyorum Sn.Academic..
Ben bu konuları sizin kadar bilimsel olarak bilemem.Bilgilerim daha çok kişisel merakıma,bir zamanlar tıbbı kazanmak konusundaki ideallerime ve dr olan eniştemden aldığım psikiyatri konusundaki kitapları hatmetmeme,biraz da medya kültüründen edindiğim bilgilere bağlı..
Her ne kadar hukuku öğrenmek ve yorumlamak için hukuk kitablarını okumak yeterli olmayıp; eğitiminden geçmek ve hukuk nosyonunu kavramak gerekiyorsa,sizin branşınızda ve tıpta da bu kaideler geçerli...
Dediğiniz gibi kişi yaşamdaki en büyük savaşı kırılan egosunu tamir etmekle veriyor.Evet; "Aşk risk almaktır" Ama sonuçları bu riske değer mi bilmiyorum...
Old 21-08-2009, 17:53   #374
Academic

Alıntı:
Yazan Future
Dediğiniz gibi kişi yaşamdaki en büyük savaşı kırılan egosunu tamir etmekle veriyor.Evet; "Aşk risk almaktır" Ama sonuçları bu riske değer mi bilmiyorum...

Değiyor olmalı..)
Old 21-08-2009, 17:57   #375
üye18721

Alıntı:
Yazan Academic
Değiyor olmalı..)
Sonu hüsranla bitmedikten sonra ne mutlu..
Yalnız gerçek aşklar asla bitmiyor; özellikle de kavuşulmamış aşklar...
Kişi bunu biliyor ve hep mutlu oluyor..
Old 21-08-2009, 18:28   #376
üye18721

Alıntı:
Yazan AV.DEMİR
aşk istenmeden alınan yüksek dozaj bir uyuşturucudur ve uyuşturucunun etkisinin geçiş zamanı da belli değildir......
Ya da bir nevi delilik halidir.)
Old 21-08-2009, 18:44   #378
üye18721

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Aşkın rengi için bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showp...&postcount=124
Bir ara gri diyecektim ama vazgeçtim.
Old 21-08-2009, 19:36   #379
retina

Geçmişe bakınca aşka dair iki sonuç çıkıyor bende:

Aşk:
1)Yanlış kişi.
2)Yok olmak, onda olmak, onunla olmak...

Onun adı güzeldir her daim,
Nerede duysam irkilir bedenim.
Onun kokusu özeldir her daim,
Nerede duysam alır beni götürür ona...
Old 21-08-2009, 20:38   #380
Av.Cengiz Aladağ

Aşkın üç tür tanımı olabilir:
- Hiç aşık olmayanların tanımı
- Aşık olup, aşık olduğuna memnun olanların tanımı
- Aşık olup, aşık olduğuna pişman olanların tanımı
Old 21-08-2009, 20:42   #381
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Future
Sonu hüsranla bitmedikten sonra ne mutlu..
Yalnız gerçek aşklar asla bitmiyor; özellikle de kavuşulmamış aşklar...
Kişi bunu biliyor ve hep mutlu oluyor..
"Kavuşulmamış aşk" dediğiniz, insanın kendini kandırmasından ibarettir. Bu durumda aşk sanılan duygu yoğunluğunun bitmemesinin nedeni de kavuşamamaktır sadece.
Old 21-08-2009, 23:28   #382
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Cengiz Bey

Cengiz bey,

Aşk nedir? Tanım vermeden tasvir ederek açıklar mısınız?
Old 21-08-2009, 23:32   #383
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Cengiz bey,

Aşk nedir? Tanım vermeden tasvir ederek açıklar mısınız?

Yok öyle kolaycılık. Kendin öğren.
Old 24-08-2009, 10:34   #384
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Katılıyorum..Yorumlar yaşantılarla mutlaka bağlantılı olacak ve insanlar yaşanmışlıkları doğrultusunda aşkı tanımlayacaklardır. Hiç aşık olmayan okuduklarından izlediklerinden duyduklarından biraz daha fazla yüceltecektir belki. Memnun kitle pozitif tanımlar getirecek, Pişman kitle belki aşka lanet yağdıracak Tabii arada sapmalar olabilir. O da olur o kadar
Old 24-08-2009, 10:43   #385
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Katılıyorum..Yorumlar yaşantılarla mutlaka bağlantılı olacak ve insanlar yaşanmışlıkları doğrultusunda aşkı tanımlayacaklardır. Hiç aşık olmayan okuduklarından izlediklerinden duyduklarından biraz daha fazla yüceltecektir belki. Memnun kitle pozitif tanımlar getirecek, Pişman kitle belki aşka lanet yağdıracak Tabii arada sapmalar olabilir. O da olur o kadar

Yalnız bir kategori daha var, unutmuşum: Saim bey'in tanımı.
Old 24-08-2009, 11:06   #386
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yalnız bir kategori daha var, unutmuşum: Saim bey'in tanımı.

Tanımı görmeden buna katılamam işte
Old 25-08-2009, 15:53   #387
Kerem Özgündüz

Varsayılan Merhabalar

Bir çok arkadaşımız aşk nedir ne değildirin içinde okyanusa düşmüş yüzme bilmeyen birisi gibi çırpınıp duruyor ama yardım edenyok.
Dünya kurulalı beri aşkın taraifi araştırılır durur. Aslında aşk yaşamaktır.Yaşamayan birisi aşık olamazki.
Şurası unutulmamalıki aşkla ticari ilşkiyi karıştıranlar çok.
Aşk sevmektir.Bunun içinde her anlam yüklüdür.Bir takım basit gereksinimleri karşılamanın adı aşk değildir.
Geçici bir heves geçici bir tatmindir.Ama aşk öylemi?
Öyle olsa KEREM yanarmıydı.
Kerem Özgündüz
Old 26-08-2009, 16:39   #388
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
1- Hiç aşık olmayanların tanımı
2- Aşık olup, aşık olduğuna memnun olanların tanımı
3- Aşık olup, aşık olduğuna pişman olanların tanımı

3. tanımı seçenler daha sonra 1. tanımla avunup aşk bu değildi zaten diyebilirler..
Old 26-08-2009, 17:57   #389
üye25928

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
3. tanımı seçenler daha sonra 1. tanımla avunup aşk bu değildi zaten diyebilirler..
Old 26-10-2009, 05:01   #390
üye25928

Aşk sebepsiz yere arzulamaktır sebepsiz yere sevileni..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi