Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Ve Evlilik Dışı Çocuk

Konuyu Kilitleyin
Old 09-08-2010, 20:58   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Ve Evlilik Dışı Çocuk

Herkese merhabalar,emeği geçen bütün herkese çok teşekkür ediyorum.Ben yaklaşık 3,5 yıl önce eşime karşı şiddet,hakartetten dolayı boşanma davası açtım,ozaman eşimin beni aldattığını hatta nişanlandığından haberim olmadığı için bu şekilde dava açtım,akabinde eşimde karşı dava açtı.davalarımız birleştirildi.yaklaşık 1,5 yıl önce dava hakime hanım eşimi kusurlu bulduğu için onun açtığı davayı red etti.bana şiddet uyguladığı ve hakaret ettiği delillerle ispat edildi ama benim eşimin daha biz evliylen boşanma dvası açmadan başkasıyla nianlandığını hatta aynı evde yaşadığını öğrendim.boşanmanın etkisi,yaşadığım şiddetten dolayı ayrıca aldatıldığımı öğrenmenin etkisiyle daha doğrusu bir birikim sonu utanarak yazıyorum bir intihar teşebbüsüm olmuştu.bunun akabinde hastanaden kendi isteğimle çıkıp eve gitmek istediğimden o psikolojide karakolda verdiğim ifadede kullandığım cümleleri eşimin avukatı delil göstererek benim eşimi affettiğimi iddaa ettiler ve hakim benim davamıda red etti.dolayısıyla biz boşanamadık.ben ve eşim ayrı ayrı temyiz ettik.yaklaşık 3 ay önce yargıtay eşimin davasının red edilmesini haklı bulup,benim davamında kabul edilmesini,eşine şiddet uygulayan hakaret eden bu insanla aynı evde yaşamaya zorlanamsının haksız olduğunu belirten yazı gönderdi.Bu duruma eşim itiraz etti tekrar yargıtaya gönderdi.Bu arada 10 gün önce eşimin beraber yaşadığı o kadından bir çocuğu oldu.henüz kimliğini çıkartmamış.
Şimdi sormak istediğim ben eşimden 3,5 yıldır boşanamıyorum,bana yaşattığı şiddet,hakaret dolu yıllardan sonra beni aldatması daha evliyken çocuk yapması beni mahvetti.çocuk la ilgili tekrarmı boşanma davası açmalıyım.yoksa yargıtaydan dosyanın gelmesinimi beklemeliyim.kendisi hayatına devam ediyor ve benim hayatıma devam etmemem için boşanmayı uzatmaya çalışan bu insandan haklarımı nasıl alabilirim.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Cevaplarınız ve emekleriniz için çok teşekkür ederim.
Old 10-08-2010, 10:58   #2
uye8490

Sayın konuk,

Verdiğiniz bilgiler ışığında şunu diyebilirim:
Dava dosyanız Yargıtay'dan bozularak gelmiş ve mahkeme de bozmaya uyarak boşanmaya karar vermiştir.Karşı taraf da bu son karara karşı tekrar temyiz yoluna gitmiş.Bu durumda mahkeme kararının ksinleşmesi için dosyanın Yargıtay'dan onanarak dönmesi gerekmektedir.

Eşinizin başka biriyle birlikte yaşaması ve başka birinden dünyaya gelen evlilik dışı çocuğunun olması elbette ki bir boşanma sebebidir.Bu sebebi ilk davada ileri sürmediyseniz ,bu yeni boşanma sebebine dayanarak dava açabilirsiniz.Ancak unutmamak gerekir ki bu şekilde açılıp karara bağlanan bir davada da ,her iki tarafın temyiz hakkı vardır .Yani bu durumda dava olumlu sonuçlansa da eşinizin temyiz yoluna gitmesi durumunda yine beklemek durumunda kalacaksınız.

Ancak eşinizin başka bir insanla evlilik devam ederken birlikte yaşaması ve başka birinden çocuğunun dünyaya gelmesi ,size tazminat ödemesini gerektiren bir durum olarak değerlendirilebilir.Boşanma davasında tazminat talep edilmemişse, bu taleplere ilşkin davalar boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde açılabilir.

Hak kaybına uğramamanız içinbir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Old 10-08-2010, 11:41   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Her dava kendi koşullarında değerlendirilir.
Boşanma davanız dava dilekçesinde belirttiğiniz iddialarla sınırlı olmak üzere karara bağlanacaktır.

Nihayetinde yargılama sonucu davanız reddedilmesine rağmen temyizde boşanma yönünde karar verilmesi gerektiği görüşü belirtilmiştir.Eşiniz karar düzeltmeye başvurmuş olmalı.

Karar düzetme talebi reddedilecek olur ise boşanma mahkemesi Yargıtay kararını yeniden değerlendirecek,bozmaya uyma veya direnme kararı verecektir.Bozmaya karar vermesi durumunda boşanmaya karar verilmesi beklenir.

Elbette bu karara karşı da temyiz yolu açıktır.

2-Evlilik devam ederken eşinizin sizi aldatması bir boşanma sebebidir ve bu sebebe dayanarak yeniden boşanma davası açabilirsiniz.

Her ne kadar Yargıtay boşanma davasında ileri sürülmemiş ve dava açtıktan sonra gerçekleşen aldatma olgusunun temyizde ileri sürülmesini ve bu gerekçe ile boşanmaya karar verilmesi yönünde bir karar vermişse de,kişisel görüşüm bu konunun yeni bir boşanma ve dava sebebi olduğu yönündedir.
Konu ile ilgili tartışmalar için:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52314

En yerinde olan kararı vermek için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi