Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Karakola Şiddet Başvurusu Boşanma,velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 08-08-2010, 22:46   #1
Konuk

Soru Karakola Şiddet Başvurusu Boşanma,velayet

Merhaba öncelikle böyle bir site açtınız için çok teşekkür ederim. Sizden beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. ben 13 senelik evliyim bir kızım var.13 yaşında
ve eşimden şiddet görüyorum. 2 gün önce beni yine dövdü
ve bende artık dayanamadım karakola gidip ihbar ettim .
beni hastaneye yolladılar ve darp olduna dair belge aldım.
eşimden ayrılmak istiyorum anlaşmalı boşanma teklif ettim kabul etmedi.ben en kısa zamanda nasıl eşimden ayrılabilirim? karakolda ifademi aldılar tutanak tutmadılar biraz düşün kararını verince ifadeni vermeye gelirsin senin raporun nasılsa elinde dediler.şimdi karokola ifademi verip onlarmı savcılığa yollarsa daha kolay olur yoksa direk boşanma davası açıp boşanma sebebini şiddet olarak gösteripmi?en kısa zamanda boşanmak istiyorum ve çocumun velayetini vermek istemiyorum çocuğumu elimden alabilirmi? lütfen bana yol gösterin iyi çalışmalar.
Old 09-08-2010, 09:01   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddet sebebi ile birden fazla yasal olanak bulunmaktadır;

1-Şiddet uygulayan hakkında ceza davası açılması için soruşturma yapılır,koşulları varsa savcı kamu davası açar.Aile içi şiddet şikayet olmasa veya şikayetten vazgeçilse dahi soruşturulmak durumundadır.Ceza davası açılmış ise de yargılamaya devam edilmelidir.

2-Mevcut ve muhtemel şiddet sebebi ile karakola başvurduğunuzda,görevliler bu başvurunuzu ceza soruşturması dışında aynı zamanda koruma kararı bakımından dikkate almak ve evrakları hızla savcılığa ulaştırmakla yükümlüdürler.Savcılık evrakları koruma kararı verilmek üzere aile mahkemesine gönderecektir.

Koruma kararı almak için karakol veya savcılık başvurusu yapmak zorunlu değildir.Doğrudan aile mahkemesine başvurmak yeterlidir ve bu yol,daha hızlı ve etkindir.

3-Şiddet mağdurunun sonraki süreçleri güvenli bir ortamda geçirebilmesi için koruma kararı alınması uygun olacaktır.Korku ve şiddete yönelik eylemlerin yasaklandığı bir ortamda boşanma davası için gerekli hazırlıklar yapılabilir.Önerimiz doğrudan aile mahkemesine başvurmanızdır.

4-Boşanma davasında evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ve müşterek hayata devam etmenin beklenemeyeceğini belirten olaylar ileri sürülmeli ve kanıtlanmalıdır. Yargılama dosya içeriğine göre sonuçlandırılacaktır.

5-Velayet konusunda karar verilirken çocuğun öncelikli yararı ve çocuğun görüşü dikkate alınacaktır.

6-Boşanma davasında dava süresince ve sonrasında ongörülen nafaka,tazminat,( daha sonra mal rejimi alacağı)ev eşyalarının ve müşterek konutun taraflardan birine tahsisi,çocuğun kimin yanında kalacağı gibi konularda gerekli hazırlık ve delillerin dosyaya sunulması önemlidir.

Her aşamadan bir avukattan hukuki destek almanızı ,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 09-08-2010, 17:32   #3
Konuk

Varsayılan karar deyiştirdi

merhaba ben bugün karokola gittim ve ifade vermek istedimi söyledim. ifademi verdim ve savcılığa gidip işlemlerimi yaptım.ancak darp gördüşüğüm için şikayetçi oldum boşanma davası henüz açmış deyilim. halile benim ifadem alınınca eşimde karakola çarıldı ve onunda ifadesi alındı ve geçinemedimizi ikimizde karakolda memura anlattık. memur eşime biraz nasihat etti ve anlaşmalı boşanmayı eşim kabul etti .benim sizden öğrenmek istediğim anlaşmalı boşanmalarda taraflar avukat tutmak zorundamıdır?mal paylaşımını kendi aramızda yapsak ve çocuğun velayetinide kendi aramızda yapsak hakim bizi hemen boşarmı?bilgilendirirseniz memlun olurum iyi çalışmalr..
Old 10-08-2010, 12:05   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davalarının avukatla takibi yasal olarak zorunlu değildir.Davanızı kendiniz açabilir ve takip edebilirsiniz.

Fakat yaşamınızın bu çok önemli kararında,yapılacak boşanma protokolünün hazırlanmasında çok dikkatli olmak gerekmektedir.Protokol hakimlikçe uygun bulunduğunda onanacak ve boşanma hükmüne geçirilecektir.

Boşanma davası açıldığında sıze uzunca bir süre sonraya duruşma günü tayin edilebilir.Mahkemeye vereceğiniz dilekçe ile duruşma gününü öne almak istediğinizi belirtebilirsiniz.Böylece daha erken ve tek duurşmada karar almak olanaklıdır.

Bir avukattan hukuki yardım almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi