Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Esnasında Mal rejimi Tasfiye Alacağı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2010, 22:48   #1
erzangel

Varsayılan Boşanma Esnasında Mal rejimi Tasfiye Alacağı

Merhaba,
iki yıldır problemli süren evliliğimi eşimin beni aldatması ve yalanları üzerine artık sonlandırmak istiyorum.
Ancak benim evlenmeden önce üye olduğum kooperatifden bir evim var ,henüz iskan ve tapusu çıkmadı.
Evlendiğimiz dönemde evim tamamlanmamıştı , nikah olduktan sonra ayrıldığım iş yerinden aldığım tazminatla
evi tamamladım şuan bitmiş durumda. Eşim o evde hakkı olduğunu ,boşanırsak o evin yarısının kendisinin olduğunu
söylüyor.Eşim daha öncede evlenip ayrılmış biri ,bu tip konularda oldukça deneyimli.
Henüz boşanma davasını açmadım , onun hak talep etmemesi için öncelikle ev işini garantiye almak istiyorum.
Bana bu konuda yol gösterip yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.ne yapmam gerekiyor ? bir yakınıma bedelsiz satış yapabilir miyim ? veya satış yapsam paranın yarısını talep edebilir mi ? yardımınıza ihtiyacım var.
İlginiz için şimdiden teşekkürler...
Old 06-08-2010, 15:26   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan erzangel
Merhaba,
iki yıldır problemli süren evliliğimi eşimin beni aldatması ve yalanları üzerine artık sonlandırmak istiyorum.
Ancak benim evlenmeden önce üye olduğum kooperatifden bir evim var ,henüz iskan ve tapusu çıkmadı.
Evlendiğimiz dönemde evim tamamlanmamıştı , nikah olduktan sonra ayrıldığım iş yerinden aldığım tazminatla
evi tamamladım şuan bitmiş durumda. Eşim o evde hakkı olduğunu ,boşanırsak o evin yarısının kendisinin olduğunu
söylüyor.Eşim daha öncede evlenip ayrılmış biri ,bu tip konularda oldukça deneyimli.
Henüz boşanma davasını açmadım , onun hak talep etmemesi için öncelikle ev işini garantiye almak istiyorum.
Bana bu konuda yol gösterip yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.ne yapmam gerekiyor ? bir yakınıma bedelsiz satış yapabilir miyim ? veya satış yapsam paranın yarısını talep edebilir mi ? yardımınıza ihtiyacım var.
İlginiz için şimdiden teşekkürler...

THS'de "kanunu dolanma" "mal kaçırma" sayılabilecek yollar önerilmemektedir.
Old 06-08-2010, 16:05   #3
Av. Can DOĞANEL

Suat Bey'in dediğine aynen katılıyorum. Ayrıca böyle yollara tevessül etmeniz haklıyken haksız duruma düşmek gibi bir sonuç doğurabilir. Zaten kanun gereği son bir yıl içerisinde üçüncü kişiler lehine yapılan karşılıksız kazandırmalar malların tasfiyesi sırasında geçersiz sayılır. Bu yollara girmeden de eviniz üzerinde eşinizin hakkı olmadığını ispatlamanız mümkün olabilir.

Tapunun sonradan çıkmış olması o malın tamamen evlilik içinde edinildiği anlamına gelmez. Zira kooperatif hissesi de bir malvarlığı değeri olup evlilik tarihine kadar ödenmiş kısmı kişisel mal olarak değerlendirilmelidir. Bunun ancak evlilik tarihinden sonra ödenen kısmı edinilmiş mal olarak değerlendirilebilecektir. Eşiniz ancak bu kısmın yarısı üzerinde bir hak iddia edebilir. Onu da elde edeceği kesin değildir.

MK 236/2 hükmüne göre: "Zina veya hayata kast nedeniyle boşanma halinde hakim, kusurlu eşin artık değerdeki pay oranının hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir. "

Eğer eşinizin sizi aldattığını ispatlayabilir ve zina sebebiyle boşanmanız söz konusu olursa bu maddeden istifade etme şansınız da olabilecektir.

Bu hususlarda bir Avukatın hukuki yardımından yararlanmanız önemli ve gereklidir.
Old 08-08-2010, 23:33   #4
Konuk erzangel

Sn.Av.Can DOĞANEL,
Öncelikle ilginiz için tşk ederim.Şunu bilmenizi isterim ki bu tip kanunlara aykırı olabilecek şeyleri yapma taraftarı değilim.Yaşadığım olaylar eşime olan bütün güvenimi yıktı.Nikahda takılan tüm takıları(bu arada nikahda eşimin akrabalarından kimse yoktu)benim bilgim ve onayım olmadan bozdurup kendi işi için sermaye olarak kullanmıştır.İnanılmaz derecede uyanık,içten pazarlıklı,yalancı ve paragözdür.Sevgilisiyle tatile giderken bile benden para isteyebilen bir adam.Aslında maddi durumu oldukça iyi, ama herşeyini kardeşinin üzerine yapmış.Beni sürekli "boşanırsak o evin yarısı benim,kızlarla yiyip gezicem" diye tehdit ederdi.
Şuan işsizim ve iş bulamıyorum.İşsiz kalmamın nedeni o dur.Psikolijik olarak iyi değilim ve destek alıyorum.
Tüm bu yaşadıklarımdan sonra da çok zor şartlarda sahip olduğum evimide hakkı olmadığı halde onunla paylaşmayı doğru bulmuyorum.Benim hayatımı mahvetti.Eşimi sevmiştim ve güvenmiştim.Zina yaptığını belgelendiremem,sadece evde ve yatakda bana ait olmayan saç telleri ve tokalar var.
Ancak telefon görüşmeleri incelenebilinirse netleşir.
Sonuç olarak ben bu şartlarda ev ile ilgili hiçbirşey yapmadan boşanma davası açarsam evimi kaybetmeden boşanabilir miyim ? Yardımcı olursanız memnun olurum.
Old 08-08-2010, 23:46   #5
Av. Can DOĞANEL

Sn. erzangel,
Yukarıdaki açıklamalarımda sorularınızın cevabı var. Evinizi başkasının üzerine yapmak gibi bir durumda yaptığınız bu devir geçersiz yani yapılmamış sayılarak mal paylaşımı yapılacaktır. Bu nedenle bir anlamı olmayacaktır. Ayrıca hakimin gözünde de sizin açınızdan iyi bir kanaat olmayacaktır.

Saç teli, saç tokası gibi şeyleri küçümsememelisiniz. İyi işlenirse çok önemli neticeler verebilir. Daha önce de dediğim gibi tüm bunları vekaletinizi üstlenecek bir Avukat'la birlikte değerlendirmeniz çok daha iyi olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi