Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

9 aylık evliyim 5 aydır ayrı yaşıyoruz 2 gün sonra mahkemem var

Konuyu Kilitleyin
Old 20-11-2012, 21:01   #1
Konuk

Soru 9 aylık evliyim 5 aydır ayrı yaşıyoruz 2 gün sonra mahkemem var

ben 20 yaşındayım eşim 44 boşanma davası açtım dilekçemi yazdım 3 tane şahidim var davalıdan bu konuda 500 tl iştifak ve yoksulluk nafakası 15.000 tl maddi ve 35.000 tl manevi tazminat istedim bu evliiliğimden çocuğum yok boşanmak istemiyorum beni ve ailemi tehtit ediyor hakaret ediyor bu konuyla ilgili daha önceden savcılıkta dilekçem var ses kayıtlarıda var şuan ailemin yanında kalmaktayım ve beni sürekli takip ettiği için çalışamıyorum evlenmeden önce çalışıyodum fakat 1 yıldır çalışmıyorum beni çalıştırmadı kendide çalışmadı baba parası yiyor kumarı var kadın düşkünü hakaret ediyor daha önce beni darp etti 3 ayrı mahkemeden uzaklaştırması var ama hiçbirşeyi umursamıyor beni yıprattı maddi manevi yıprattı bir an önce boşanmak istiyorum 2 gün sonra mahkemem var ne olur yardımcı olun başka kadınlarla açık ve net şekild fotoğraflarıda var elimde bu dava ne kadar sürer? nafaka alabilmiyim ?nafakayı ödemesse hapis yatarmı? yatsa bile parayı ödemeden çıkabilirmi? ve kaç mahkemede boşanabilirim

üzerinde kayıtlı hiçbirşey yok herşeyi sattı babasıbın durumu çok iyi oda babasının parasıyla geçiniyo kumardan kazanırsa bide arkadaşları yardımcı oluyor ama nerden baksan ayda 2 - 3 bin lira rahat para yiyor sigortası yok şuanda üzerine kayıtlı ev araba vs yok yinede tazminat alabiliceğimi söylemişlerdi tazminat - nafaka gibi şeyler alamazmıyım? alırsam ne kadar bi para alabilirim veya boşansam bile sonradan üstüne geçirdiği mallara el koyabilirmiyim tedbir kararını şimdi yaptırsam üstüne mal olduğu anda alabilmiyim?

en azından tahmini birşey yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim saygılarımla
Old 21-11-2012, 17:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Açmış olduğunuz boşanma avasının tüm sonuçlarını ve olasılıklarını tahmin etmemiz beklenmemelidir.Bizler sadece hukuki olanak ve olasılıkları açıklayabiliriz.

Bu nedenle öncelikle dosyanız için bir avukatatn hukuki yardım almanızda yarar var.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Sorularınza gelince:

Eşinizin boşanmaya yol açan kusurlu davranışlarına ilişkin tüm delil ve tanıklarınızı dosyaya bildirmelisiniz.

Davanın ne kadar süreceği delillerin toplanması ve tanıkların dinlenmesine bağlıdır.

Yargılama sırasında koşulları varsa tedbir,boşanma sonrası için yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.
Eğer nefaka kararı verilir ise tahsili için icra takibi yapılmalıdır.takibe rağmen ödeme olmassa nafaka ödememe sebebiyle icra mahkemesine şikayet olanaıklıdır.Mahkumiyet kararı verilecek olur ise parayı öderse ceza düşer.Ödemesse belirtilen süre hapis uygulanır.

Karşı tarafın kusurlu eylemleri ve boşanma nedeniyle mevcut ve muhtemel çıkarlarınızdaki zarar için tazminat talep edilebilir.Nafaka ve tazminatın takidiri için eşinizin harcama ve yaşam standardına ilişkin delillerin dosyaya sunulması uygun olur.Koşulları varsa tazminat takdir edilebilir.Miktar dosya kapsamına delil durumuna ve tarafların mali sosyal inceleme sonuçlarına göre takdir edilecektir.

Bu yönde karar verilir ise yine icra takibi yapılabilir.Fakat tazminatın ödenmemesi sebebi ile bir ceza yaptırımı yoktur.Ödememe sebebi ile menkul gayrı menkullar için haciz isteyebilir ve sonradan bir mal edindiğinde de aynı talebinizi sürdürebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi