Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Karar Veremedİm...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2008, 00:11   #1
hayalperdesi

Varsayılan Karar Veremedİm...

Herkese iyi çalışmalar...Benim sormak istediğim içinden çıkamadığım bir hali aydınlatmam için.Hakim olmak istediğim için aralıkta yapılan sınava girmek istiyorum ve bu yıl okulum bittiyor adli stajımı başlatmam mı benim için kazançlı olur yoksa başlatmamam mı? Adli stajda staj için gitmek mecburi mi , gitsem çalışmamı engeller mi? şimdiden teşekkürler...
Old 20-02-2008, 11:44   #2
Av.Duygu Keleş

Stajınızı başlatıp başlatmamak sizin takdirinize kalmış bir durum.Şöyleki eğer hakim yahut savcı olmak gibi bir idealiniz var ise ve avukatlık bana göre değil diyorsanız sınavınıza dört elle hazırlanın.Ama şunu da aklınızdan çıkarmayın:Hiç istemediğimiz bir şey ama ola ki sınavı kazanamadınız ve gönül kırgınlığı ile bu işten vazgeçtiniz(pek çok arkadaşım bu durumla karşılaştı)o zaman bir yıl kaybınız söz konusu olacak ve giden yılı geri döndüremeyeceksiniz.Nacizane tavsiyem stajınızı başlatın.Diğer bir açıdan;stajın ilk 6 ayı adliyelerde geçmektedir.Her mahkemede yaptığınız staj o mehkemenin hakimi tarafından puanlandırılarak geçişiniz ya da devamınız sağlanır.Hakimlerin dikkat ettiği tek ve en önemli şey de devamdır.Devamsızlık stajınızı sekteye uğratabilir.İstisnalar hariç tabi.İlgili hakimle görüşüp durumunuzu anlatıp müsaade isteyebilirsiniz.Hem staj yapıp hem çalışmak fazla da zor olmaz diye düşünüyorum.Çünkü her mahkemenin her hafta maksimum 3 gün duruşması olur.(En azından bizim burad böyle)ve genelde öğleden sonra ya kadar pek çok mahkemenin duruşmaları biter.Bu da sizi fazla zorlamaz diye düşünüyorum.En azından duruşmalara girip ilgili hakimin gözünde devam ediyor görünebvilirsiniz.
Benim size aktarabileceklerim bundan ibaret.En doğru kararı sizin vereceğinizden eminim.Hayatınızda ve mesleğinizde başarılar dilerim...
Old 10-03-2008, 23:28   #3
hayalperdesi

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için uzun zamandır giremediğim için cevabınızı göremedim çok yardımcı oldunuz bana sizede iyi çalışmalar...
Old 06-04-2008, 04:19   #4
melis aksu

Aslında adliye stajı devam zorunluluğu illere ve adliyelere göre değişmektedir.KÜçük şehirlerde devam etme zorunluluğu daha yüksek ihtimal olduğu gibi İstanbul 'un Beyoğlu İstanbul gibi adliyelerinde ,her mahkemedeki stajınızın sonunda gidip topluca imza atmanız yeterli olmaktadır.
Old 06-04-2008, 14:53   #5
hayalperdesi

peki istediğimiz adliyeyi seçebiliyor muyuz? yani ondada kontenjan var mıdır ? ya da ikamete göre adliyelere mi bölünmüştür ?
Old 06-04-2008, 19:26   #6
Av.Mürsel SARI

Adres, bildirim şeklinde bir ayrım var.Anadolu yakası için verilen ikametgah ilmuhaberi Anadolu yakası için geçerli.Avrupa yakası için verilen ikametgahta,Anadolu yakasında stajerlik ve devamı olan avukatlık engeli şeklinde bir uygulama var.
Old 06-04-2008, 20:17   #7
melis aksu

Sayın Sarı ,
Anadolu yakasında ikamet edip İstanbul adliyesinde adliye stajını başlatan bir stajyerle karşılaşmıştım. Ayrıca Çİçekçi de ikamet edip yine İstanbul adliyesinde stajını bitiren bir stajyer daha biliyorum. Bahsettiğiniz engelden haberim yoktu. Sİz nerden bilgi edindiniz?Ya da bahsettiğiniz engeli yanlış mı anladım?
Old 07-04-2008, 17:12   #8
Av.Mürsel SARI

BAkın bu konudaki İstanbul Barosu staj başvuru formunda belirtilmiş.Şuan ulaşamadığım için bakamadım yoksa aynen ibareyi yazardım.Size zahmet o başvuru formunu bulun, ben ulaşamıyorum, daha net bir bilgiye ulaşacanığınızdan eminim.(Aklımda kalan bilgi kırıntısını aktardım.)
Old 07-04-2008, 19:39   #9
uye12277

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc...reklievrak.htm
1- KADIKÖY, KARTAL VE ÜSKÜDAR ADLİYELERİ sadece ikametgâhı kendi bölgesinde olanları kabul ediyor.

Buna göre diğer adliyelerde staj yapmak için o çevrede ikamet etmek şart değildir.
Old 08-04-2008, 14:20   #10
hayalperdesi

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için adli stajı başlatmak için de yanılmıyorsam baroya başvuru gerekecek orada adliyeler mi seçilecek? Adli stajda gitme zorunluluğu olmayan bir adliyeyi seçmek bana daha uyacak en azından hakimlik sınavına kadar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi