Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Baro Odaları Uygulamaları

Yanıt
Old 06-01-2009, 19:36   #1
myilmaz

Varsayılan Baro Odaları Uygulamaları

Saygıdeğer meslektaşlar,

Ben farklı adliyelerde yer alan baro odalarının farklı uygulamalarına dikkat çekmek istiyorum. Kimi baro odalarında yazıcıdan tek sayfa çıktı almak için bile kağıdı parayla satıyorlar, bozuk para olmayınca "avukat bey ozaman size şukadar baro pulu verelim tam olsun nede olsa hep lazım" diyorlar. İyi de ben o anda baro pulu almak istemiyorum ki! Hatta kimilerinde gelen fakstan bile ücret istediklerine şahit oldum. Ama bazılarında ise -olması gerektiği gibi- ne kağıda ne de gelen faksa ücret ödemiyoruz.
Bu farklılıkların sebebi nedir? Baro odaları özel işletmeler midir? İnanın verilen 3-5 kuruşun peşinde değilim ama niye bu farklılık?
Baro nezdinde düzeltilmesi gereken konulardan biri de bu bence..

Saygılarımla..
Old 06-01-2009, 23:52   #2
caner87

evet, siz bunu merak ediyorsunuz ben de baro tarafından görevlendirildiğimiz cmk dosyalarından suret alırken fotokopi parası vermek zorunda mıyız'ı merak ediyorum.
Savcılıkça mı karşılanmalı ya da nedir?Mübaşir bizden fotokopi için masraf bırak dediğinde ne yapmamız gerekir
Old 07-01-2009, 11:43   #3
Emine Yıldız Balkan

Önceden CMk dosyalarımızı baro odalarından ücretsiz çektirip daha sonra ilgili görevliye imza veriyorduk.Ancak son değişikliklerle yaklaşık 1,5 yıldır fotokopi giderinin baro tarafından ödenmesi uygulamasının kaldırıldığını öğrendik.Artık gider de cebimizden..üstelik gider ödemesi de yapılmıyor..Tasarruf tedbirlerinin sonu bir türlü gelemiyoer nedense..
Old 07-01-2009, 12:50   #4
Av.Nilay TOPRAK

Bize göre nispeten daha şanslısınız.Keşke bizim adliyenin baro odasında da fotokopi ve faks makinesi olsa..
Old 13-01-2009, 10:15   #6
Av.EErdem

Sakarya Barosunda staj süresince stajyerlerin çektirdiği fotokopilerden para alınmıyor, bu güzel bir uygulama. Baro odasında bilgisayar kullanımı, yazıcıdan çıktı alma serbest, kağıt parası alınmıyor. Ama bazen avukat yardımcıları işi abartıp, büroda yazması gereken onlarca müzekkere vs. Baro odasında yazıyor, acil mazeret dilekçesi yazmak gerektiğinde bile bilgisayar başından zor kaldırıyoruz bu kişileri. Bazen paralı olsa daha mı iyi olur diye düşünmüyor değilim, belki bu tarz davranışlar için caydırıcı olur. Bunun dışında cübbe kullanımı da serbest, ücret ödemiyoruz. Baro odasında çay , kahve ücretsiz. İstanbul'a duruşmalara geldiğimde cübbe kiralamam gerektiğini biliyordum ama yazıcıda kağıt olmaması gerçekten garip gelmişti. Kağıt almak için cübbe kiralayan, fotokopi çektiren meslektaşların oluşturduğu kuyrukta bir de sıra beklemek çileydi doğrusu.
Old 16-01-2009, 23:23   #7
Av. Kenan Ertaş

Müdafiin dosyayı inceleme yetkisi

Madde 153 – (1) Müdafi, soruşturma evresinde dosya içeriğini inceleyebilir ve istediği belgelerin bir örneğini harçsız olarak alabilir.

Umarım faydası olur
Old 17-01-2009, 02:35   #8
Av.Nurgül

Alıntı:
Yazan Av. Kenan Ertaş
Müdafiin dosyayı inceleme yetkisi

Madde 153 – (1) Müdafi, soruşturma evresinde dosya içeriğini inceleyebilir ve istediği belgelerin bir örneğini harçsız olarak alabilir.

Umarım faydası olur

Ne güzel bizi koruyan bir kanun maddemizde var ama uygulanabilirliği nedir desek ciddi anlamda tartışılır En azından maalesef İstanbul da böyle sevgili meslektaşım Harçsız alıyoruz ama fotokopiye para ödüyoruz.
Yukarıda diğer meslektaşlarımında bahsettiği üzere;bazı baro odalarında yazıcıda beyaz kağıt var ama bazılarında ise çıktı almak için kağıt almamız gerek parayla..Bu durum beni çok rahatsız ediyor.Sorun 3-5 kuruş değil böyle bir uygulamaya maruz kalmamız.Ya herkes aynı sistemi uygulasın yada hiç uygulanmasın...Aynen böyleolmalı diye düşünüyorum..
Old 25-01-2009, 23:16   #9
Av. Kenan Ertaş

Aslında ben de fotokopiye para veriyorum. Ama bu kanun maddesi bize, talep ettiğimiz takdirde harçsız olarak evrakları alabilme hakkı verdiğine göre bu yolu kullanmamamız için bir gerekçemiz olmamalı. Ben ilik fırsatta hakkımı kullanmayı düşünüyorum.
Old 26-01-2009, 01:14   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan myilmaz
Saygıdeğer meslektaşlar,

Ben farklı adliyelerde yer alan baro odalarının farklı uygulamalarına dikkat çekmek istiyorum. Kimi baro odalarında yazıcıdan tek sayfa çıktı almak için bile kağıdı parayla satıyorlar, bozuk para olmayınca "avukat bey ozaman size şukadar baro pulu verelim tam olsun nede olsa hep lazım" diyorlar. İyi de ben o anda baro pulu almak istemiyorum ki! Hatta kimilerinde gelen fakstan bile ücret istediklerine şahit oldum. Ama bazılarında ise -olması gerektiği gibi- ne kağıda ne de gelen faksa ücret ödemiyoruz.
Bu farklılıkların sebebi nedir? Baro odaları özel işletmeler midir? İnanın verilen 3-5 kuruşun peşinde değilim ama niye bu farklılık?
Baro nezdinde düzeltilmesi gereken konulardan biri de bu bence..

Saygılarımla..

Konuya yazılan mesajlarda sayın myilmaz'ın sorusuna yanıt verilmemiş.
Evet sayın meslektaşım, bazı yerlerdeki Baro odaları, kişilere kiralanıyor ve onlar tarafından işletiliyor. Bu nedenle herşeye para ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu durum Baro'nun varlık nedeni ile çelişiyor elbette.
Old 27-01-2009, 16:31   #11
myilmaz

Teşekkür ederim Sayın Aladağ,

Gerçekten çok bilmiyordum kişilere kiralanabildiğini, çok şaşırdım. Dediğiniz gibi Baro'nun varlık nedeniyle çelişiyor ama uygulamayı yapanlar hiç rahatsız olmuyor demek ki, kazanç olsun da nerden nasıl olursa olsun mantığı.. biz konuşunca da 3ün 5in hesabını yapıyor oluruz.

Helal olsun..
Old 27-01-2009, 20:17   #12
Av.Barış

153. maddedeki harçsız alabilir cümlesi "harçsız satın alınabilir" şeklinde algılanmakta.
Konu ile ilgisi olmamakla birlikte arkadaşım bir dosyanın fotokopisini almak için bitlis adliyesine gittiğinde "avukat bey dosyanın fotokopisini biz baro odasında çektirmiyoruz,adliyenin karşısında ki yerde çektiriyoruz" şeklinde belirtmiştir.Orada ki avukatlara bunun neden olduğu sorulduğunda hiçbir meslektaştan ses çıkmamış ancak savcı ile görüştükten sonra beyanına göre bu seferlik önemli değil cevabı alınmıştır.

Biz fotokopi tartışırken bazı adliyeler olayı başka boyuta taşımız durumda.
Old 27-01-2009, 20:55   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan myilmaz
Teşekkür ederim Sayın Aladağ,

Gerçekten çok bilmiyordum kişilere kiralanabildiğini, çok şaşırdım. Dediğiniz gibi Baro'nun varlık nedeniyle çelişiyor ama uygulamayı yapanlar hiç rahatsız olmuyor demek ki, kazanç olsun da nerden nasıl olursa olsun mantığı.. biz konuşunca da 3ün 5in hesabını yapıyor oluruz.

Helal olsun..

Sözkonusu çelişkiyi dile getirmekle birlikte uygulamayı çok da hatalı bulamıyorum. Zira baroların gelir kaynaklarının kısıtlı olduğu, CMK ve Adli Yardım ödeneklerinin sadece ilgili oldukları alanlarda kullanılabildiği, özellikle küçük barolarda maddi sıkıntı çekildiğini biliyorum.
Old 27-01-2009, 21:14   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan caner87
evet, siz bunu merak ediyorsunuz ben de baro tarafından görevlendirildiğimiz cmk dosyalarından suret alırken fotokopi parası vermek zorunda mıyız'ı merak ediyorum.
Savcılıkça mı karşılanmalı ya da nedir?Mübaşir bizden fotokopi için masraf bırak dediğinde ne yapmamız gerekir

Alıntı:
Yazan Emine Yıldız Balkan
Önceden CMk dosyalarımızı baro odalarından ücretsiz çektirip daha sonra ilgili görevliye imza veriyorduk.Ancak son değişikliklerle yaklaşık 1,5 yıldır fotokopi giderinin baro tarafından ödenmesi uygulamasının kaldırıldığını öğrendik.Artık gider de cebimizden..üstelik gider ödemesi de yapılmıyor..Tasarruf tedbirlerinin sonu bir türlü gelemiyoer nedense..

Alıntı:
Yazan Av. Kenan Ertaş
Aslında ben de fotokopiye para veriyorum. Ama bu kanun maddesi bize, talep ettiğimiz takdirde harçsız olarak evrakları alabilme hakkı verdiğine göre bu yolu kullanmamamız için bir gerekçemiz olmamalı. Ben ilik fırsatta hakkımı kullanmayı düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan Av.Barış
153. maddedeki harçsız alabilir cümlesi "harçsız satın alınabilir" şeklinde algılanmakta.

Yasa, harç konusunu düzenlemiş ama örnek çıkarma (fotokopi) masrafını düzenlememiş.

Bu konuda sayın Av.Ömer Kavili bir ilki gerçekleştirmiştir (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=33172)

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Sayın Av.Cengiz Aladağ,

İç hukukumuzda, bildiğim kadarıyla, İLK KEZ, savunma olanağı yaratmak isteyen mahkeme heyeti, sanık olarak benden almayıp, dosya fotokopi giderlerinin Savcılıkça karşılanmasına karar vermiş ve dosyadaki belgelere ulaşmamızı sağlamıştır.

Bilginize, saygılarımla.

Old 27-01-2009, 22:07   #15
avozanvaral

cmk gereği müdafii olarak atanan müdafiiye dosya fotokopisinin savcılık ödeneğinden karşılanmak sureti ile verilmesi kanaatimce elzem boyuta ulaşmış vaziyette. Şu anki uygulamada müdafii fotokopi kendisi para vererek çektirip fiş-makbuzunu alıp ücret talep formuna iliştirmesi durumunda ücreti ile birlikte ödenmektedir daha doğrusu ücreti ile beraber kimbilir ne zaman ödenecektir? Gerçi adliyelerde görevli yetersizliğinden bazı zamanlar dosya fotokopisi almak için günlerce uğraşmakta gerekebiliyor bu da olayın ayrı bir boyutu.Baro odasındaki uygulamalara gelince; görev yaptığım TARSUS ADLİYESİ BARO ODASINDA; cüppe ücretsiz, yazıcıdan çıktı almak ücretsiz,baro odasında posta pulu satılmakta (üzerine kar payı koyulmaksızın), çay,nescafe,türk kahvesi ve 10 çeşit bitki-meyve çayı maliyetine satılmakta, hazır soğuk-sıcak su limitsiz ve ücretsiz,icra dairelerinde avukatlara özel bilgisayarlar mevcut ancak kağıt zorunlu ve gerekli olarak kullanıcılar tarafından karşılanmakta,yine icra dairelerinde avukatlara özel sıcak ve soğuk içme suyu bulunmakta,baro odasında kolonya ve şeker sürekli limitsiz olarak ikram edilmekte,günlük 5 gazete alınmakta,aylık olarak ise atlas,geo,bilim-teknik-national geoprafic dergileri ile legal hukuk,kazancı,terazi,yargı dünyası,güncel hukuk,yargıtay dergisi alınmakta, temel kanun kitapçıkları bulunmaktadır.Yine baro odasında kablosuz internet bağlantısı bulunmakta,gelen fakstan ücret alınmamakta,gönderilen fakstan ise maliyeti kadar ücret alınmaktadır. Özellikle son olarak belirtmek istediğim husus ise bazı yerlerde baro odalarının özel şahıslarca işletilebilmesini açıkça anlayamadım, böyle bir şeyin olmaması gerek,böyle bir uygulama avukatlık yasasının ruhuna aykırı bence. saygılarımla.
Old 28-01-2009, 14:03   #16
myilmaz

Alıntı:
Yazan avozanvaral
cmk gereği müdafii olarak atanan müdafiiye dosya fotokopisinin savcılık ödeneğinden karşılanmak sureti ile verilmesi kanaatimce elzem boyuta ulaşmış vaziyette. Şu anki uygulamada müdafii fotokopi kendisi para vererek çektirip fiş-makbuzunu alıp ücret talep formuna iliştirmesi durumunda ücreti ile birlikte ödenmektedir daha doğrusu ücreti ile beraber kimbilir ne zaman ödenecektir? Gerçi adliyelerde görevli yetersizliğinden bazı zamanlar dosya fotokopisi almak için günlerce uğraşmakta gerekebiliyor bu da olayın ayrı bir boyutu.Baro odasındaki uygulamalara gelince; görev yaptığım TARSUS ADLİYESİ BARO ODASINDA; cüppe ücretsiz, yazıcıdan çıktı almak ücretsiz,baro odasında posta pulu satılmakta (üzerine kar payı koyulmaksızın), çay,nescafe,türk kahvesi ve 10 çeşit bitki-meyve çayı maliyetine satılmakta, hazır soğuk-sıcak su limitsiz ve ücretsiz,icra dairelerinde avukatlara özel bilgisayarlar mevcut ancak kağıt zorunlu ve gerekli olarak kullanıcılar tarafından karşılanmakta,yine icra dairelerinde avukatlara özel sıcak ve soğuk içme suyu bulunmakta,baro odasında kolonya ve şeker sürekli limitsiz olarak ikram edilmekte,günlük 5 gazete alınmakta,aylık olarak ise atlas,geo,bilim-teknik-national geoprafic dergileri ile legal hukuk,kazancı,terazi,yargı dünyası,güncel hukuk,yargıtay dergisi alınmakta, temel kanun kitapçıkları bulunmaktadır.Yine baro odasında kablosuz internet bağlantısı bulunmakta,gelen fakstan ücret alınmamakta,gönderilen fakstan ise maliyeti kadar ücret alınmaktadır. Özellikle son olarak belirtmek istediğim husus ise bazı yerlerde baro odalarının özel şahıslarca işletilebilmesini açıkça anlayamadım, böyle bir şeyin olmaması gerek,böyle bir uygulama avukatlık yasasının ruhuna aykırı bence. saygılarımla.

anlattıklarınız bizim için istanbulda bir ütopya
Old 28-01-2009, 14:10   #17
myilmaz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sözkonusu çelişkiyi dile getirmekle birlikte uygulamayı çok da hatalı bulamıyorum. Zira baroların gelir kaynaklarının kısıtlı olduğu, CMK ve Adli Yardım ödeneklerinin sadece ilgili oldukları alanlarda kullanılabildiği, özellikle küçük barolarda maddi sıkıntı çekildiğini biliyorum.

ben sizinle aynı fikirde değilim sayın aladağ, zira istanbul barosunun gelir-gider dengesini sarsacağını sanmıyorum zira okadar aidat, hatta baro pulu gelirlerinin çok cüzi bir kısmının bu sorunu çözüme kavuşturabileceği kanısındayım.
Old 13-02-2009, 23:21   #18
H.Bülent Güvençalan

Sevgili meslektaşlar İzmir' de ki uygulama da merkez adlıyede vestiyer ücretsiz; cübbe 1 YTL ;4.kattakı baro bırımımızde Çay,nescafe ve meyve çayları ,sıcak ve soğuk su ücretsiz; günlük tüm yerel gazeteler ve ulusal düzeyde yayın yapan gazetelerden bir kısmı; kullanım için yeterli bilgisayar bunlardan bir kısmı internete bağlı tümünde çeşitli içtihat ve ıcra programları kullanıma hazır,Yazıcıdan çıktı almak günlük 5 kağıda kadar ücretsiz sonrasında her kağıt 10 kuruş;Belgeç (faks) gelmesi ücretsiz, belgeç kullanmak maliyet ücretine,Merkez adliyede gene çok uzun zamandır kablosuz internet bulunmakta...
CMK fotokopileri konusunda ne yazik ki baroların ayrı bir ödeneği olmadığı için masrafları karşılaması mumkun değil.
Old 15-02-2009, 05:09   #19
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Konuya yazılan mesajlarda sayın myilmaz'ın sorusuna yanıt verilmemiş.
Evet sayın meslektaşım, bazı yerlerdeki Baro odaları, kişilere kiralanıyor ve onlar tarafından işletiliyor. Bu nedenle herşeye para ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu durum Baro'nun varlık nedeni ile çelişiyor elbette.
Baroların varlık nedenleri ile çelişmeyen kaç uygulaması var ki...
Old 15-02-2009, 10:39   #20
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan myilmaz
ben sizinle aynı fikirde değilim sayın aladağ, zira istanbul barosunun gelir-gider dengesini sarsacağını sanmıyorum zira okadar aidat, hatta baro pulu gelirlerinin çok cüzi bir kısmının bu sorunu çözüme kavuşturabileceği kanısındayım.

Sayın Yılmaz, "küçük barolar"dan sözetmiştim. İstanbul Barosu ise ülkenin en büyük barosudur.

Baroların Avukatlık Kanunu'nun 27.maddesi ve Staj Kredi Yönetmeliği uyarınca vekalet pulu gelirlerinden ne kadar pay aldıklarını görmek için http://www.barobirlik.org.tr/tbb/bar.../vekalet_pulu/ adresine bakabilirsiniz. Aynı adresdeki hesap tablolarında toplam pul gelirini, bu gelirin ne kadarının TBB payı olarak alındığını ve ne kadarının barolara dağıtıldığını görebilirsiniz.

TBB'nin bu %25'lik payı ne yaptığını ve baroların kendilerine düşen paylarla giderlerini nasıl karşılayıp, nasıl hizmet verdiklerini de ayrıntılı olarak düşünmek gerekir tabii.
Old 15-02-2009, 10:43   #21
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Baroların varlık nedenleri ile çelişmeyen kaç uygulaması var ki...

Sevgili Oğuzhan kardeşim, baroların verdiği hizmetler o baroya kayıtlı avukatlarca değerlendirilmektedir. Öğrenci olduğun için bilmiyor olabilirsin; bir gün Eskişehir Barosu'na gidip, ne gibi hizmetler verdiklerini sor. Ya da en iyisi Yalova'ya gel de baromuzun uygulamalarını gör. Ama önce "sınavlarım iyi geçti" demen gerekiyor.
Old 01-04-2009, 13:51   #22
av_fguz

Yazdıklarınızdan çıkardığım sonuca göre en vahim durumda biz varız galiba,ankarada her şey ücretli ama ücretini ödeseniz dahi alamadığınız pek çok hizmet var.
Old 01-04-2009, 16:49   #23
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av_fguz
...ama ücretini ödeseniz dahi alamadığınız pek çok hizmet var.

Örneğin neler?
Old 02-04-2009, 10:19   #24
av_fguz

Olması gerekip de olmayan hizmetleri kasdetmiştim cümlem yanlış anlaşılmasın...
Old 02-04-2009, 17:43   #25
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av_fguz
Olması gerekip de olmayan hizmetleri kasdetmiştim cümlem yanlış anlaşılmasın...

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Örneğin neler?

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi