Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

satılan gayrimenkulü garanti altına almak

Yanıt
Old 01-03-2006, 13:12   #1
Desarac

Olumsuz satılan gayrimenkulü garanti altına almak

merhaba,
elimizde bir gayrimenkul satış vaadi sözl. var ve ,henüz bedeli ödenmeden tapuya alıcı lehine tescil edilmek isteniyor (satış vaadi diye değil "satış" olarak.(!bana da garip geldi ama müvekkilin isteği..:P) ancak satıcı ,satım bedeline mukabil senetler düzenlemiş olmasına rağmen senetlerin hepsi tahsil edilmemiş yani satım bedeli tam olarak ödenmemiş(doğal olarak,senetlerin vadesi gelmediğinden).
aslında alıcı,ödeme konusunda hiç sorun çıkarmıyor ve düzenli ödüyor. ancak satıcı kendini garanti altına almak istiyor bunun için de söz konusu gayrimenkulün 3.kişilere satışını engellemek istiyor?
sizce nasıl bir yol izlenmeli hangisi daha kolay olur?
*tapuda satım gerçekleşse bile satıcı lehine,bedel tahsil edilinceye kadar gayrimenkulün 3.kişilere tescilini engeller bir şerh konabilir mi..?
*tescil gerçekleştikten sonra karşı tarafla da anlaşmak üzere muvazaalı bir icra takibi yapılıp söz konusu gayrimenkule haciz şerhi konulabilir mi?
*ipotek yapılabilir (mi)? ancak müvekkil bunu istemiyor..:PpP
*ihtiyati tedbir ya da ihtiyati haciz konabilir mi?
*ya da en sağlıklı ve kolay yol ne olabilir..?

---
kuyruğu olmasın gözü olmasın miyav demesin ama "kedi" olsun ,gibi bi soru oldu sanırım..)))
bence en doğrusu gayrimenkul satiş vaadi tapuya şerh edilip , senet bedelleri ödenince de satışın yapılması.. ama gel gelelim sağ olsun müvekkil bunu istemiyor.
Old 02-03-2006, 17:45   #2
kağanulaş

Sayın Desarac, aslında kedi tarifiniz sizin olayı her yonuyle iyi tahlil ettiğinizi gösteriyor. Ama müvekkildir ister birşeyler bulmak lazım.
Bir şufa sözleşmesi yapılıp tapuya şerh verilebilir diye bir fikir geldi benim aklıma. Karşı taraf taşınmaz üçüncü kişilere satılmadan önce sizin müvekkilinize bildirimde bulunup şufa (önalım) hakkını kullanıp kullanmayacağını sormak zorunda olursa belki işinize yarayabilir.

Ama bu durumda bedeli kendisine tam olarak ödenmeyen taşınmazı yeniden satın almak zorunda kalabilir müvekkiliniz. Herşeyin bir bedeli var, onu istemem bunu istemem diyorsa bazı riskleri göze almalı. İhtiyati haciz ya da tedbir pek mantıklı ve mümkün görünmüyor. muvazaalı icra takibi gereksiz bir masraf çıkaracaktır size, akdi şüfa hakkını deneyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 02-03-2006, 18:21   #3
Av.M.Aydın Bilen

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerinin tapu siciline şerhi MK.a göre mümkün.Böylece şahsi nitelikteki satış vaadi sözleşmesi ayni hak doğuracak şekilde kuvvetlendirilmiş olur ve 3.kişilere karşı da ileri sürülebilir.
Şerh hem alıcı hem de satıcı yönünden orta bir yol olur.Yalnız şerhin süresinin 5 yıl olduğu unutulmamalıdır.
Bedel ödendikten sonra satıcı devre yanaşmazsa ya da 3.kişiye taşınmazı satarsa şerh nedeniyle Tapu İptali ve Tescil davası açılabilir.
Alıcı bedeli ödemez ise satıcının elinde zaten senetler var.
Selam ve saygılarımla...

Av.M.Aydın Bilen
Old 03-03-2006, 12:59   #4
Desarac

İyi

ilginize teşekkür ederim.ancak sakalım yok diye beni dinlemediler.. bir de "henüz avukat" olduğumu duyup da kendi zihinlerinde tecrübesizliğime dair bir kanaat hasıl olunca (ki ben bunu düşündürtecek bir şey yapmadım,ruhsatnameme bakmaları yeterli oldu müvekkile söz geçiremedim.. dediğiniz gibi,satış vaadi ya da şuf'a hakkı aklınıza gelen şeyler benim de aklıma geldi ancak her ne hikmetse bir hukukçu olmamalarına rağmen bir hukukçudan daha çok bildiklerini sanan müvekkiller-velinimetlerimiz(!)- bildiklerini okuyorlar.hatta başka avukatlara telefon açıp teyid alıyorlar! ben her ne kadar yerinde bir çıkışla "evet,o avukat arkadaş benden daha tecrübeli olabilir ancak benden daha bilgili olamaz çünkü ikimiz de aynı kanunu/hukuku uygulamak zorundayız" desem de en sonunda şöyle bir yol izlemeye karar verdik;

eldeki senetler iptal edilip karşı tarafla anlaşmalı olarak kalan borç için vadesi geçmiş bir senet imzalanacak.ve gayrimenkul üzerine ihtiyati haciz konulacak..bir yandan da muvazaalı icra takibine devam edilecek.. teminat vereceksin,masraf edeceksin diyorum dinletemiyorum.. satış vaadi sözlni şerh ettir kurtul dedim ı ıhevet kesinlikle sakalım olmadığı için dinlemedi beni he bir de "yeni"yim ya..ondan..

okulda ,stajda,baro eğitim toplantılarında ,"müvekkille başa çıkma metotları" ve "nasıl para alınır" adlı dersler oldukça ihmal ediliyor gibi..ne dersiniz..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi