Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

babama dava açabilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2009, 13:41   #1
Konuk

Mutsuz babama dava açabilirmiyim?

merhabalar 20 yaşındayım. şimdiye kadar okuyordum ama şu anda maddi sıkıntılar yüzünden üniversiteyi bırakmak zorunda kaldım. annemle babam boşandılar babam kardeşimin velayetini aldı benimki ise verilmedi. biz kardeşimle ben ayrılmak istemiyoruz annemle kalmak istiyoruz annem ev hanımı şu anlık bir işi yok ama kardeşim annemden ayrılmak istemiyor babamsa kanunun bana verdiği tüm hakları kullanacağım diyor. evimiz annemin üstüne anneannemden miras yoluyla alınma ama tapusu evlendikten sonra alındığı için babam evin yarısı benm diyor. gerçekten evin yarı parasını alabilirmi satılınca benim soruma gelince ben 20 yaşındayım velayetim yok babam beni bakmakla yani maddi ve manevi olarak ihtiyaçlarımı karşılamakla yükümlümüdür eğer öyleyse bunları yapmadığı takdirde bana bakmadığı takdirde babama karşı dava açabilirmiyim acaba? şimdiden teşekkür ediyorum cevaplarınız için..
Old 29-07-2009, 14:58   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Anneniz adına kayıtlı olan taşınmaz tamamen miras yoluyla annenize kalan para ile satın alındıysa bu ev üzerinde babanız yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimine göre herhangi bir hak iddia edemez.

Anne babanız evlilik süresi içinde bir mal rejimi sözleşmesi yapmışsa bu sözleşme esas alınır, yapmamışsa yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli olur. Buna göre 1.1.2002'den sonra çalışma karşılığı edinilen malların değerinin yarısı üzerinde diğer eş katılma alacağına sahip olur, ancak karşılıksız veya miras yoluyla edinilen mallar üzerinde herhangi bir alacak doğmaz.
1.1.2002'den önce edinilen mallar ise mal ayrılığı rejimine tabidir, yani karşılıksız da edinilse çalışma karşılığı da edinilse diğer eş malın değerinin yarısı üzerinde herhangi bir alacağa sahip olmaz.

Reşit olduğunuz için babanıza karşı ancak yardım nafakası davası açabilirsiniz. Yardım nafakası, bir kimsenin yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlü olmasıyla ilgilidir. Bu dava, davacının geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın mali gücüne uygun bir yardım isteminden ibarettir.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi