Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çalışan Kadın Daha Mağdur

Konuyu Kilitleyin
Old 12-03-2008, 22:47   #1
Konuk

Varsayılan Çalışan Kadın Daha Mağdur

Bu yeni çıkan kanun sanıyorum daha çok ev hanımlarını koruyor, Sanki biz çalışan kadınlar daha mağdur durumda kaldık
Old 12-03-2008, 22:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Kanunlar toplumun ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamak amacıyla çıkartılıyor,ancak uygulamayla birlikte, eksiklikleri ve hataları da somut bir şekilde ortaya çıkıyor.

Korunmak istenen hakların aslında tam da korunamadığı ve ya daha da karmaşık bir hale geldiği de vaki tabii.

Yine de doğruya ulaşmak için öyle veya böyle yol kat etmek gerekir diye düşünüyorum

Saygılarımla.
Old 12-03-2008, 23:17   #3
Konuk

Varsayılan çalışan kadının mal paylaşımı

Çalışan kadının yeni çıkan kanuna göre biraz hakkı yenmiş gibi. O zaman aile içi geçimsizliği olan kadın kendini güvence altına almak için kendine yatırım yapacak. Yani bol bol altın alıp saklayacak ozaman.
Old 12-03-2008, 23:32   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Öte yandan mal ayrılığı sözleşmesi yapılması her zaman olanaklıdır. Mal ayrılığı sözleşmesi yapıldığında herkes kendi edindiği mal üzerinde tasarruf hakkına sahip olur, mal değeri üzerinde yarı yarıya hak sahibi olunmaz.

Ayrıca edinilmiş mallara katılma miras, bağış vb. yolla kazanılan malları kapsamaz, bunlar kişisel maldır. Ancak çalışma karşılığı edinilen değerler edinilmiş maldır.
Old 12-03-2008, 23:50   #5
Konuk

Varsayılan mal ayrılığı sözleşmesi

mal ayrılığı sözleşmesi nerde yapılıyor.her zaman yapılması mümkünmü.
Old 12-03-2008, 23:56   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yasal düzenlemeler bazı özel durumlar hariç kadın ve erkek olarak ayrım yapılmadan oluşturulmaktadır.

Bu nedenle yasal düzenlemenin kendisinden daha çok hayatın içindeki eşitsizliklerden dolayı,olumsuz sonuçlardan kadınlar daha çok etkilenmektedirler.

Mesaj içeriğinden açıkça olmasa da anlaşılan konu;2002 yılı sonrasında edinilen malların boşanma sonrasındaki tasfiye davasına kadının eşinden daha çok emek harcayarak edindiği malda erkeklerin talepte bulunması adalete aykırı olarak değerlendirilmiş olmaktadır.

Bu değerlendirmeden çıkan sonuç,evlenmenin ve boşanmanın çok ciddi bir hukuksal yapı olduğudur.Bu nedenle evlilik öncesinde evlenecek kadınlar hangi mal rejiminin kendilerine uygun olacağı konusunda bilgi edinmelidirler.Ya da yasal mal rejiminde hangi durumda nelerle karşılaşacakları konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.

Örneğin yine yasal mal rejimine tabi olmaya devam edilebilir fakat,eşler, mal rejimi sözleşmesiyle, bir mesleğin icrası veya işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dahil olması gereken malvarlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebilirler.

Yine yasaya göre ;eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler.

Yasaya göre eşler her zaman yeni bir mal rejimi sözleşmesi yapabilirler.Mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır. Ancak, taraflar evlenme başvurusu sırasında hangi mal rejimini seçtiklerini yazılı olarak da bildirebilirler.

Kısacası sadece boşanırken değil,evlenmeden ve evlilik sırasında da bir avukattan yardım almak en sağlıklı yol olmaktadır.
Old 13-03-2008, 09:03   #7
Konukyyyyyy

Varsayılan bende mağdurum bu yasadan

çok haklısınız bu konuda.bende çalışan bir bayanım.hem evime hem çocuğuma,hem eşime baktım,ayrıca eşimin yapmış olduğu borçlarınıda ödüyordum.ama iş boşanmaya gelince eşim yıllarca o bar senin bu bar benim içki içip dışarılarda para harcarken bende evimin düzeni bozulmasın diye uğraşırken.şimdi adalet diyorki yıllarca kocana baktın borçlarınıda ödedin birde üstüne almış olduğun evin arabanın yarısınıda ona ver diyor.nasıl bir adalet bu .üstelik daha boşanmadan nişanlanan bir adama.buda düğün hediyesimi olacak bu eşe.
Old 13-03-2008, 10:26   #8
Konuk

Varsayılan çalışan kadının mal ayrımı

Bende yıllarca tutumlu oldum. Hem çalıştım, Hem diktim, ördüm, ucuz yerlerden giyindim. Ev ödedim, araba aldık derken şimdi eşim sanki aferim iyiki böylemi yaptın diyor. Yapmasaydın diyor. Ama boşanmada bunların yarısı onun olacak. Üzülüyorum. Keşke böyle olmasa
Old 13-03-2008, 12:32   #9
Doç. Dr. Özge Yücel

Zina nedeniyle boşanmaya karar verilirse hakimin katkı alacağını azaltma veya kaldırma konusunda takdir yetkisi bulunmaktadır.

Ayrıca yukarıda açıklandığı üzere her zaman noterde düzenlenecek mal ayrılığı sözleşmesi ile sözleşme tarihinden itibaren edineceğiniz mallar üzerinde katkı alacağı iddia etmesini önleyebilirsiniz.

Hakların bilincinde olarak kendinize en uygun çözümü bulabilmeniz için her zaman bir avukata danışmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi