Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Borcu bittiğinde üzerime geçecek ev için satış şerhi

Konuyu Kilitleyin
Old 22-04-2018, 22:50   #1
Konuk

Varsayılan Borcu bittiğinde üzerime geçecek ev için satış şerhi

Merhabalar.

Öncelikle konuyu buraya yazmak istemediğimi fakat bir çare bulamadığımı söylemek istiyorum. Avukatlara danıştım fakat kafam karıştı, fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

2017 yılında eski kocamdan onun istediği ile anlaşmalı olarak ayrıldık. Kendisi nafaka vermek istemediğini söyledi. Kendisi ile anlaşarak 2008 yılında alınan ve borcu halen devam etmekte olan evin borcunu ödeyip bana bırakmasına ikna ettik. Fakat koca borcu bitmeden devir işlemlerinin gerçekleşemeyeceğini söyledi ve boşanma işlemleri için kendisi tuttuğu avukat da borcun bitmeden devrin yapılamayacağını söyledi. Ben ve çocuklarım ne yazıkki ona ve avukatına inandık. Avukatı boşanma protokolüne
"Davacı X kişisi(koca) adına kayıtlı A. İli, B. İlçesi.. bölüm nolu daireyi, X Bankası, A Şubesinden çekilen konut kredisi borcu bittikten sonra derhal tapuda devir ve teslim edilecektir. Konut kredisinin bütün taksit ödemeleri ve ipotek fek masrafları davacı X kişisi(koca)'ne aittir." şeklinde madde ekledi. Koca borcu 2017 yılının sonunda bitireceğini söyledi, fakat bitirmedi. Şimdi ise çocuklarıma evi vermeyeceğini, satacağını söyledi.

Bu durum üzerine avukat bulup danıştık.

Bulduğumuz avukatlardan birisi yukarıda bahsedilen ilgili maddenin yanlış hazırlandığını, evi satabileceğini ve bizim hiçbirşey yapamayacağımızı söyledi. Bu durumu çözmek için dava açabileceğini fakat evin bedelinin yüzde x'i kadar bedel alacağını söyledi.

Bir diğer avukat ise protokolü hazırlayan avukatın bizi yanlış bilgilendirdiğini, normalde borcu bitmeden devir teslimin yapılabileceğini söyledi. Buna rağmen şuan evin bana ait olduğunu, evi satsa dahi bedelinin ikinci bir dava ile tazmin edilebileceğini söyledi.

Kime güveneceğimi şaşırmış durumdayım. Ev hanımıyım, herhangi bir mesleğim yok. Çocuklarım ile beraber yaşıyorum fakat onlar da evlenip gidecekler. Tek güvencem bu ev. Koca çocuklarına hiçbirşey bırakmadı, onların hiçbirşeyi ile ilgilenmiyor. Ben ölünce bu evin çocuklarıma kalmasını istiyorum. Bu evi kaybetmemek için ne yapabilirim. Elimdeki protokol ile satış şerhi koydurabilir miyim?
Old 24-04-2018, 14:01   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Boşanma protoklünde uygun olarak yer alan düzenlemenin boşanma hükmünde tarih bildirerek boşandığınız eşinizin adına kayıtlı taşınmazdaki hissesinin iptali ile sizin adınıza tesçiline karar verilecek şekilde karar verilmiş olsaydı bu sorun yaşanmayacaktı.

Bu nitelikteki bir hüküm karşı taraf olmasa dahi tapuda işlem yapmaya uygun olur ve boşandığınız eşin bulunup bulunmamasından etkilenmezdi. Zira tapu Müdürlüğü mahkeme kararlarını aynen uygulamak zorundadır.

Fakat verilen karar eşiniz tarafından bir devir yapılması yükümlülüğü şeklindedir.Eşiniz bu yükümlülüğe uymadığı takdirde kararda cezai bir şart da muhtemelen bulunmamaktadır.

Mevcut durumda devri gereken taşınmazın halen maliki eşinizdir. Taşınmazı devretmeye engel herhangi bir mahkeme kararı olmadığı için de boşandığınız eşiniz taşınmazı satabilir.

Yapılacak şeyin -koşulları varsa- hükmen tesçil ve olmadığı takdirde taşınmazın değeri kadar tazminat talepli dava açmak ve dava ile beraber tedbir istemeniz olduğunu düşünüyorum.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi