Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

1 yıllık evliyim ve boşanma durumundayız.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2014, 20:18   #1
Konuk

Varsayılan 1 yıllık evliyim ve boşanma durumundayız.

Merhaba oncelikle site kurucularina ve kahdeme tskr ederim.1 yıllık evliyim esim iyi bir insan fakat sigara ve alkol problemi var biraksam nerdeyse her gun içer içince bir yanlişi yok fakat hem sağlığı hem de maddi açıdan bizi zora sokuyor ben calismiyorum bana sürekli çalışmam için baskı yapıyor uygun bir is bulamiyorum zaten alicagim ücret en fazla 1000 TL olur ama sigarası ve alkolü ayda 800 tlyi buluyor 2300 maasi var ev kredimiz 780 tl benim evlenmeden once krediyle aldigim evde oturuyoruz krediyi o oduyor sürekli evde para konusu var bana para vermiyor yetmedigini soyluyor ama kendi istedigi seylere para ayiriyor ve her tartismamizda bosanicam senden diyor sonra pişman oluyor ama tabi kalbim cok kiriliyor her ay tartisiyoruz bitti diyor sonra üzülüyor evlilik terapisine gitmek istedik sadece çapada varmış ve 4 ay sonraya randevu veriyorlar bencil biraz hersey ona gore yapiliyor eskisine gore cok daha iyi anlamda degisti ama yeterli degil çok asabi seviyorum onu oda beni seviyor 4 yildir birlikteyiz modern bir ciftiz fakat maddi durumlardan dolayi tekrar tartistik su an ayri evlerdeyiz ve boşanmak istediğini söylüyor! Bir kaç güne oturup konusucaz Ne yapmam lzm biz hep boylemi olucaz çalışmam çözüm olurmu? Ve boşanmaya gelirse is haklarımı istemelimiyim? Sonuçta boşanmak çok zor cevre aile akraba gecen zaman bunlar manevi anlamda yıkıcı boşanmaktan istemiyorum seviyorum kocami ama bu durumlar ileriye bakmama engel fikir verirseniz çok sevinirim.
Old 26-05-2014, 09:00   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba oncelikle site kurucularina ve kahdeme tskr ederim.1 yıllık evliyim esim iyi bir insan fakat sigara ve alkol problemi var biraksam nerdeyse her gun içer içince bir yanlişi yok fakat hem sağlığı hem de maddi açıdan bizi zora sokuyor ben calismiyorum bana sürekli çalışmam için baskı yapıyor uygun bir is bulamiyorum zaten alicagim ücret en fazla 1000 TL olur ama sigarası ve alkolü ayda 800 tlyi buluyor 2300 maasi var ev kredimiz 780 tl benim evlenmeden once krediyle aldigim evde oturuyoruz krediyi o oduyor sürekli evde para konusu var bana para vermiyor yetmedigini soyluyor ama kendi istedigi seylere para ayiriyor ve her tartismamizda bosanicam senden diyor sonra pişman oluyor ama tabi kalbim cok kiriliyor her ay tartisiyoruz bitti diyor sonra üzülüyor evlilik terapisine gitmek istedik sadece çapada varmış ve 4 ay sonraya randevu veriyorlar bencil biraz hersey ona gore yapiliyor eskisine gore cok daha iyi anlamda degisti ama yeterli degil çok asabi seviyorum onu oda beni seviyor 4 yildir birlikteyiz modern bir ciftiz fakat maddi durumlardan dolayi tekrar tartistik su an ayri evlerdeyiz ve boşanmak istediğini söylüyor! Bir kaç güne oturup konusucaz Ne yapmam lzm biz hep boylemi olucaz çalışmam çözüm olurmu? Ve boşanmaya gelirse is haklarımı istemelimiyim? Sonuçta boşanmak çok zor cevre aile akraba gecen zaman bunlar manevi anlamda yıkıcı boşanmaktan istemiyorum seviyorum kocami ama bu durumlar ileriye bakmama engel fikir verirseniz çok sevinirim.
Sayın Katılımcı;

Eşinizin sizi sevdiği ve sizin de eşinizi sevdiğinizi, ayrıca evlilik terapistine başvurma yönünde girişimde bulunduğunuzu belirtmişsiniz.

Eşlerin birbirlerini severken ayrılmak zorunda kalmaları son derece üzücü bir durum ancak anlatımınızdan henüz boşanma aşamasına gelmediğiniz anlaşılıyor.

Bu durumda, sorunların çözümü için arayış ve çabanıza devam etmeniz şu an için en sağlıklı yol olarak görünüyor.

Boşanma davası açmadan önce bu konudaki kararınızı netleştirmeniz son derece önemlidir.

KAHDEM'de, evli çiftlere evliliklerini sağlıklı bir zeminde devam ettirmeleri için terapi vb. anlamda destek sunulmamaktadır.

Dolayısıyla hukuki anlamda size yol gösterebileceğimiz bir aşamaya gelmediğinizden yapmanız gereken, evliliğinizin devamı için tüm yolları denemek olmalıdır.

Boşanmak istememeniz ve birbirinizi seviyor olmanızın, çözüm arayışında ciddi anlamda katkısının olacağına inanıyorum.

Saygılarımla..
Old 28-05-2014, 08:22   #3
Konuk

Varsayılan Eşim bosanmak istediğini soylüyor

Engin bey cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Dun aksam esimle konustuk ve bosanmak istedigini bu evliligin yürümicene inandigini anlasmali olarak bosanmak istedigini bir kac ay bana maddi anlamda yardim edebilcegini soyluyor.saygi duyduğumu ama bosanmk istemedigimi duzeltebilcegimiz soyledim ama hayir dedi kararliyim diyor bir anda bu kadar ciddi olmasi beni şaşırtti bunu uzun zamandir dusundugunu üzgün olduğunu söyledi ama ben manevi anlamda ozellikle kotuyum sanirim sorumluluk duygusu ağir geldi fakat evliliğin gereklerini hepimiz biliyoruz mantığıma uymuyor böyle basit olmamalı ne yapmam gerekiyor bosanirsam aile akraba ve cevrede bu durumu anlatmak sindirmek büyük ihtimal ailemin bazen suclayan sorularina cvp vermek bunlarla baş etmek cok zor psikolojim iyi degil sizce bu durumda anlasmalimi bosanmaliyim yoksa manevi tazminat hakkimi doguran sartlar varmi yasim 35 oldu niyetimiz evlenip cocuğumuz olmasiydi oda bunu biliyor fakat cocuk icin hep bir bahane cikardi birlikte olnamiz 3 yil,evlilik 1 buçuk yil ve bosanmamiz durumunda artı onumuzdeki belki en az 2 yil bu konuda geriye atti beni. bilemiyorum kanuni haklarim nelerdir ne tavsiye edersiniz. Tskr ederim iyi calismalar
Old 28-05-2014, 09:42   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Engin bey cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Dun aksam esimle konustuk ve bosanmak istedigini bu evliligin yürümicene inandigini anlasmali olarak bosanmak istedigini bir kac ay bana maddi anlamda yardim edebilcegini soyluyor.saygi duyduğumu ama bosanmk istemedigimi duzeltebilcegimiz soyledim ama hayir dedi kararliyim diyor bir anda bu kadar ciddi olmasi beni şaşırtti bunu uzun zamandir dusundugunu üzgün olduğunu söyledi ama ben manevi anlamda ozellikle kotuyum sanirim sorumluluk duygusu ağir geldi fakat evliliğin gereklerini hepimiz biliyoruz mantığıma uymuyor böyle basit olmamalı ne yapmam gerekiyor bosanirsam aile akraba ve cevrede bu durumu anlatmak sindirmek büyük ihtimal ailemin bazen suclayan sorularina cvp vermek bunlarla baş etmek cok zor psikolojim iyi degil sizce bu durumda anlasmalimi bosanmaliyim yoksa manevi tazminat hakkimi doguran sartlar varmi yasim 35 oldu niyetimiz evlenip cocuğumuz olmasiydi oda bunu biliyor fakat cocuk icin hep bir bahane cikardi birlikte olnamiz 3 yil,evlilik 1 buçuk yil ve bosanmamiz durumunda artı onumuzdeki belki en az 2 yil bu konuda geriye atti beni. bilemiyorum kanuni haklarim nelerdir ne tavsiye edersiniz. Tskr ederim iyi calismalar
Eşinizin boşanma konusundaki kararlılığı karşısında karar elbette ki sizin..

Anlaşmalı boşanmanın zeminini oluşturmak taraflara düşmekle birlikte, birbirinizden olabilecek talepleri kabul etmeniz ya da herhangi bir talebiniz olmaması durumunda bu durumun boşanma protokolüne yansıtılmasıyla hakim tek celsede boşanma kararı verecektir.

Taleplerinizin (nafaka, tazminat vs..) olması ve bu talepleri eşinizin kabul etmemesi durumunda ise anlaşmalı boşanma zemininin olmadığı sonucu çıkacaktır.

Böyle bir durumda, haklarınızı talep etmek düşüncesinde iseniz çekişmeli boşanma davası açmanız gerekecektir.

Boşanma davasında nafaka ve tazmninat (şartları var ise) talep edebileceğiniz gibi, davanın boşanma ile neticelenmesi ve kesinleşmesinin ardından katkı payı alacağı talebinde de bulunabilirsiniz.

Profesyonel avukat desteği almanız, hak kaybı yaşamamanız açısından önemlidir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi