Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Dairesine Sunulan Teminat Mektubu Bankanın Müzekkereye Rağmen Teminat Mektubunu Bozmaması

Yanıt
Old 06-08-2019, 09:17   #1
Mgul

Varsayılan İcra Dairesine Sunulan Teminat Mektubu Bankanın Müzekkereye Rağmen Teminat Mektubunu Bozmaması

Merhabalar sayın meslektaşlarım,
Sizden bir konu hakkında yardımınızı rica ediyorum, şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
İcra dairesine borçlu kamu kurumu tarafından sunulan kesin teminat mektubu bulunmakta. Teminat mektubu yargıtaydan ilamın kesinleşmesi durumunda teminat bedelinin ödenmesi hususunu içermekte. Dosyamız Yargıtay'dan tarafımız lehine kesin olmak üzere onandı. Ziraat Bankası şubesine İcra dairesinin teminatı boz ve teminat bedelini öde müzekkeresine rağmen ödemeden emtia edilmekte ,Sebep ise banka müdürü teminat mektubunun aslının bankaya ibrazını göstermekte. Daha önceden de teminat mektubun çözülmesi müzekkeresi yazıldı ve aynı müdür yine mektubu çözmedi. Hakkında suç duyurusunda bulundum KYOK verildi . Verilme sebebi ise kanunda dahi düzenlenmemiş olan teminat mektubunun bankaya sunulmasının zorunlu olması ve bu zorunluluğun kanuni düzenleme ile hüküm altına alınmış olması. Tarfaım eksik mi araştırdım diye çelişkiye de düşmekteyim. Zira ziraat bankasına ilişkin mevzuatlarda bu hususta bir düzenleme bulunmamakta kendimce yapmış olduğum araştırmalardan dolayı. Şimdi fikrinizi ve görüşlerinizi almak istediğim husus ise;
1- İcra dairesinden banka şubesine gönderilen teminatın bozularak ödenmesi müzekkeresinin hukuki hiç bir hükmü bulunmamakta mıdır , uygulamada nasıl yol izlenmektedir?
2- Banka müdürünün işleminin yasal olup olmadığı , yasal değil ise nasıl bir yol izlemeliyim? nitekim izlemiş olduğum yollardan pek birşey elde edemedim.

Belirtmek istediğim özel bir husus da var. Borçlu kamu kurumu olması sebebi ile kurumun menfaatin,i düşünmekteler.Teminatı onun için çözmemekteler. Hafta başında kurum müdürü ile görüşmemde kurumun bir alacağı olduğunu onu beklememi istediler.Artık o alacak da ne zaman ödenir ise bize de ödeyecekler. Tam bir rezalet. Banka müdürü de aynı yönde davranıyor. Kurumun menfaati ve yararı amacıyla (!). Teminat mektubu göstermelik mi sunuldu açıkçası merak da etmekteyim ;ancak burda bu rezaletin önüne nasıl geçerim asıl sorunum bu maalesef.
Old 06-08-2019, 10:11   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Mgul
Merhabalar sayın meslektaşlarım,
Sizden bir konu hakkında yardımınızı rica ediyorum, şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
İcra dairesine borçlu kamu kurumu tarafından sunulan kesin teminat mektubu bulunmakta. Teminat mektubu yargıtaydan ilamın kesinleşmesi durumunda teminat bedelinin ödenmesi hususunu içermekte. Dosyamız Yargıtay'dan tarafımız lehine kesin olmak üzere onandı. Ziraat Bankası şubesine İcra dairesinin teminatı boz ve teminat bedelini öde müzekkeresine rağmen ödemeden emtia edilmekte ,Sebep ise banka müdürü teminat mektubunun aslının bankaya ibrazını göstermekte. Daha önceden de teminat mektubun çözülmesi müzekkeresi yazıldı ve aynı müdür yine mektubu çözmedi. Hakkında suç duyurusunda bulundum KYOK verildi . Verilme sebebi ise kanunda dahi düzenlenmemiş olan teminat mektubunun bankaya sunulmasının zorunlu olması ve bu zorunluluğun kanuni düzenleme ile hüküm altına alınmış olması. Tarfaım eksik mi araştırdım diye çelişkiye de düşmekteyim. Zira ziraat bankasına ilişkin mevzuatlarda bu hususta bir düzenleme bulunmamakta kendimce yapmış olduğum araştırmalardan dolayı. Şimdi fikrinizi ve görüşlerinizi almak istediğim husus ise;
1- İcra dairesinden banka şubesine gönderilen teminatın bozularak ödenmesi müzekkeresinin hukuki hiç bir hükmü bulunmamakta mıdır , uygulamada nasıl yol izlenmektedir?
2- Banka müdürünün işleminin yasal olup olmadığı , yasal değil ise nasıl bir yol izlemeliyim? nitekim izlemiş olduğum yollardan pek birşey elde edemedim.

Belirtmek istediğim özel bir husus da var. Borçlu kamu kurumu olması sebebi ile kurumun menfaatin,i düşünmekteler.Teminatı onun için çözmemekteler. Hafta başında kurum müdürü ile görüşmemde kurumun bir alacağı olduğunu onu beklememi istediler.Artık o alacak da ne zaman ödenir ise bize de ödeyecekler. Tam bir rezalet. Banka müdürü de aynı yönde davranıyor. Kurumun menfaati ve yararı amacıyla (!). Teminat mektubu göstermelik mi sunuldu açıkçası merak da etmekteyim ;ancak burda bu rezaletin önüne nasıl geçerim asıl sorunum bu maalesef.

Meslektaşım durumunuz hakikaten enteresan geldi bana da. Normalde; müzekkereye teminat mektubunun bir örneğini ekleyerek göndermemiz halinde ödeme yapıyorlar.

Siz İİK 356 VE 357 UYARINCA İŞLEM YAPTINIZ MI ACABA? DOĞRUDAN İCRA DAİRESİNİN ŞİKAYETTE BULUNMASI İÇİN TALEP AÇSANIZ?

iik 356 CUMHURİYET SAVCILIĞINCA TAKİP:
İcra dairesince kanuna göre yapılan tebliğ ve emirleri derhal yapmağa ve neticesini geciktirmeksizin icra dairesine bildirmeğe alakadarlar mecburdur. Makbul sebep haricinde tebliğ ve emirleri yapmıyanlar hakkında ait olduğu dairece tahkikatı evveliyeye hacet kalmaksızın Cumhuriyet Savcılığınca doğrudan doğruya takibat yapılır.
Old 06-08-2019, 20:22   #3
Mgul

Sayın meslektaşım,
İcra müdürlüğünü beklemeden tarafım hem kurum müdürünü hem de banka müdürünü CBS 'ye şikayet ettim. Haricen bir yol var mıdır tahsil için?

Enteresandan daha fazlası bence benim konum, kaymakamlık ve adliye aynı bina içerisinde hatta binanın bir katının yarısı adliye diğer yarısı kaymakamlık . Doğal olarak da yüz yüze bakıyorlar yapılan her işlem sonuçsuz kalıyor.

Aklımda farklı firkirler var ama ne kadar etkiliolur bilmiyorum. Banka şubesine teminat mektubunu ödenmediği yedinde bulunan bedelin ödenmesi yönünde muhtıra gönderdim. Muhtemelen bankaya ulaşytıktan bir gün sorna da dahili borçlu olarak kayıt yapılmasını isteyip bankaya karşı haciz talebinde bulunacağım. Akabinde ise bankaya müzekkere göndererek kamu yararına özgülenmeyen taşınır taşınmazlar ile hak ve alacakların yönünden mal beyanında bulunma zorunluluğu çerçevesinde bildirilmesini isteyeceğim. Teminat mektubuna farklı bir boyut kazandırdığımın farkında olarak . Bakalım hukuki ve kanuni olan işlemler uygulanmadı, Hasrettin Hoca misali ya tutarsa...
Old 07-08-2019, 18:46   #4
Av.şükrü söğüt

Sayın meslektaşım. Teminat mektupları borçlar kanunu anlamında 3.kişinin fiilini, borcunu,(edimini) taahhüt niteliğindedir.icra dosyası borçlusunun borcunu alacaklıya karşı ödemeyi taahhüt eden ve bunun için Teminat mektubu veren banka ödeme koşulları gerçekleştiyse başvuru üzerine bu borcu icra dosyasına ödemek zorundadır.
Old 07-08-2019, 18:51   #5
Av.şükrü söğüt

Olayınızda olduğu gibi başvuru yani ödeme şartları gerçekleştiği halde teminat veren banka ödemeden kaçınıyor ise ne yapılacaktır. Yapılacak tek şey genel mahkemede banka aleyhine alacak davası açmaktır. Uzun yıllar önce bahsettiğiniz olayla ben de karşılaştım ve bankaya alacak davası açtım. Aylarca direnen banka derhal ödeme yaptı. Banka temerrüt durumunda olduğundan dava da karşı vekalet ücreti de kazanırsınız. Saygılarımla. Av. Şükrü söğüt
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi