Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir Hukukçunun Dramı

Yanıt
Old 07-07-2014, 09:36   #1
Av.A.Aksoy

Varsayılan Bir Hukukçunun Dramı

Fakülteden yeni mezun oldum. Stajımı yapabileceğim bir ofis arıyorum fakat her nedense geri dönüş alamıyorum. üstelik iki yabancı dil biliyor olmama rağmen. Aslında şaşırmıyorum, ne de olsa hukuk fakültelerinin sayısı bu kadar fazlayken, gayet normal ofislerdeki kapasitelerin dolmuş olması. Ancak biz bu konuda ne kadar isyan edip çözüm arasak da bir sonuç elde edemiyoruz. Normlar hiyerarşisinden bi' haber Avukatlık Sınavı getirmeye çalışıp, gündemi hafif dalgalandırdıktan sonra yine iptal ediveriyoruz. Tek sorun bu değil ki, stajyer avukatların tüm yakınmalarına rağmen hiç bir derdimizin dermanı bulunamıyor. Avukat adayı olarak müstakbel müvekillerimiz bir yana, kendi haklarımıza dahi tam anlamıyla sahip çıkamıyoruz. Toplum gözünde öylesine bir imaj doğurmuşuz ki, her şeyden önce birer ''Hukukçu'' olduğumuzu görmeden tipik avukat yakıştırmalarına maruz kalıyoruz. Çok kıymetli meslektaşlarımız bir yana, mesleğimize zarar veren hukukçuların yarattığı kalıplaşmış tanımlamaların önüne geçemiyoruz. Artık öylesine bir hale geldik ki, vekiller şöyle dursun, yargıya dahi toplumda itimat eden oldukça azaldı. Ve biz yine bir şey yapmıyoruz. Elimizden gelen, kolay olan; yalnızca avukat sayısının bu kadar fazla olduğu ülkemizde kısa yoldan kar elde etmek üzere çalışmak. Bilgileri körelmiş, hatta o gerekli temel bilgileri dahi edinememiş hukukçuların eline adalet verilmiş ve bizler mesleğe adım atarken gerçek tecrübe edinebileceğimiz ortamlardan ziyade takip elemanı görevi göreceğimiz ofislere maruz kalıyoruz. Her şey para odaklı,dolayısıyla ofislerin çok büyük bir kısmı icra ağırlıklı. Dava takibi yapılabilecek, basit bir dilekçe dahi yazılabilecek yer bulmak öylesine zor ki. 4 yıl boyunca koltuklarım kabararak, onurla, azimle okuduğum hukuku böyle seviyor olmasaydım inanın bugün hala umut besler miydim bilmiyorum. Ne yazık ki usulsuzlükler bizlere de bulaştı. Haketmeyen herkes zirveye koşarken, saçlarına beyazlar düşen,dirsekleri moraran kesim maalesef ki mağdur durumda.. Yine de, umarım ki bu mesleği layıkıyla ifa edecek olanlar,bugün ettiğimiz şikayetlerin yerini -iyi ki- ile başlayan cümlelere bırakırlar.

Saygılarımla
Old 08-07-2014, 07:39   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Öneri

Sayın meslektaşım!

35 yıldan sonra bile...

Bir hukuk öğrencisi olduğumu asla unutmadan, şikayet etmiyor; bazı konuları -gerekçeleriyle- eleştiriyor ve çözüm üretmeye çalışıyorum.

Derin bir soluk alınız!
Sonra yazınızı tekrar okuyunuz ve öncelikle yazınızdaki yanlışlıkları düzeltiniz!

İki yabancı diliniz ve zamanla zenginleşecek hukuk bilginizle, hedeflerinize ulaşmanızın mümkün olduğunu düşünüyorum.

Düşleyiniz... Ve düşünüze sadık kalınız!

Engeller; başarıların habercisidirler.

Sevgiyle.
Old 13-07-2014, 08:08   #3
Av.A.Aksoy

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın meslektaşım!

35 yıldan sonra bile...

Bir hukuk öğrencisi olduğumu asla unutmadan, şikayet etmiyor; bazı konuları -gerekçeleriyle- eleştiriyor ve çözüm üretmeye çalışıyorum.

Derin bir soluk alınız!
Sonra yazınızı tekrar okuyunuz ve öncelikle yazınızdaki yanlışlıkları düzeltiniz!

İki yabancı diliniz ve zamanla zenginleşecek hukuk bilginizle, hedeflerinize ulaşmanızın mümkün olduğunu düşünüyorum.

Düşleyiniz... Ve düşünüze sadık kalınız!

Engeller; başarıların habercisidirler.

Sevgiyle.

Sayın Av.Hulusi Metin;
Umarım dediğiniz gibi hedeflerime ulaşabilirim. Zira bunca emek illa ki başarı getirecektir. Teşekkür ederim

Saygılarımla
Old 27-08-2014, 22:11   #4
Sabuhi Rahimov

Merhaba Arkadaşlar öncelikle fikirlerinize birazına katıldığımı söylemek isterim.Çünkü hukuk bölümüne öncelikle aşık olmanız lazımki onun nasıl kutsal bir meslek olduğunu görebilmeniz için ben bayan arkadaşa katılmadığımı bildirmek isterim Hukuk Öğrencisi nerde okursa okusun kendisini geliştirmediği sürece yani 4 duvar sisteminden başını çıkarmadığı sürece issizlik katagorisinde kendisini görmeye alışık hale gelebilir yani bu Beykent veya Bilgiden mezun olmanıza bakmıyor çünkü bu Türkiye rekabet ülkesidir o rekabetden kendinizi nasıl cıkarmanız önemlidir işi teorikten çok pratiğe dökmenin en güzel zamanı işte bu zamandır ozaman öğrenci olarak hakkını vermiş olursunuz inş tekrar okuduğunuz bölümün kutsallığını düşünüp bu cümleleri birdaha yazmazsınız inş iyi günler
Old 28-08-2014, 13:57   #5
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av.A.Aksoy
Fakülteden yeni mezun oldum. Stajımı yapabileceğim bir ofis arıyorum fakat her nedense geri dönüş alamıyorum. üstelik iki yabancı dil biliyor olmama rağmen. Aslında şaşırmıyorum, ne de olsa hukuk fakültelerinin sayısı bu kadar fazlayken, gayet normal ofislerdeki kapasitelerin dolmuş olması. Ancak biz bu konuda ne kadar isyan edip çözüm arasak da bir sonuç elde edemiyoruz. Normlar hiyerarşisinden bi' haber Avukatlık Sınavı getirmeye çalışıp, gündemi hafif dalgalandırdıktan sonra yine iptal ediveriyoruz. Tek sorun bu değil ki, stajyer avukatların tüm yakınmalarına rağmen hiç bir derdimizin dermanı bulunamıyor. Avukat adayı olarak müstakbel müvekillerimiz bir yana, kendi haklarımıza dahi tam anlamıyla sahip çıkamıyoruz. Toplum gözünde öylesine bir imaj doğurmuşuz ki, her şeyden önce birer ''Hukukçu'' olduğumuzu görmeden tipik avukat yakıştırmalarına maruz kalıyoruz. Çok kıymetli meslektaşlarımız bir yana, mesleğimize zarar veren hukukçuların yarattığı kalıplaşmış tanımlamaların önüne geçemiyoruz. Artık öylesine bir hale geldik ki, vekiller şöyle dursun, yargıya dahi toplumda itimat eden oldukça azaldı. Ve biz yine bir şey yapmıyoruz. Elimizden gelen, kolay olan; yalnızca avukat sayısının bu kadar fazla olduğu ülkemizde kısa yoldan kar elde etmek üzere çalışmak. Bilgileri körelmiş, hatta o gerekli temel bilgileri dahi edinememiş hukukçuların eline adalet verilmiş ve bizler mesleğe adım atarken gerçek tecrübe edinebileceğimiz ortamlardan ziyade takip elemanı görevi göreceğimiz ofislere maruz kalıyoruz. Her şey para odaklı,dolayısıyla ofislerin çok büyük bir kısmı icra ağırlıklı. Dava takibi yapılabilecek, basit bir dilekçe dahi yazılabilecek yer bulmak öylesine zor ki. 4 yıl boyunca koltuklarım kabararak, onurla, azimle okuduğum hukuku böyle seviyor olmasaydım inanın bugün hala umut besler miydim bilmiyorum. Ne yazık ki usulsuzlükler bizlere de bulaştı. Haketmeyen herkes zirveye koşarken, saçlarına beyazlar düşen,dirsekleri moraran kesim maalesef ki mağdur durumda.. Yine de, umarım ki bu mesleği layıkıyla ifa edecek olanlar,bugün ettiğimiz şikayetlerin yerini -iyi ki- ile başlayan cümlelere bırakırlar.

Saygılarımla

Birçoğumuz aynı zorluklarla, hayal kırıklıklarıyla mesleğe başladık. Umudumuzu yitirmemeliyiz.Unutmayınız, hiçbir hukukçu/avukat aç kalmaz. Toplumun genelinin bize nasıl baktığı önemli değil, her birimiz kendi farkımızı ortaya koyarak, ilkelerimizden şaşmayarak hareket edersek bu kanıyı yerle bir edebiliriz. Yeter ki içimizdeki adalet aşkı ve umut tükenmesin.

Mesleğe geç başladım, maddi kaygılardan ötürü staj yaptığım yerleri seçme şansım olmamıştı. Sorumluluklar belimi büktüğü için avukat olarak da içime sinen bir büroda çalışamamıştım. Mesleğe tam tamına 6 ay ara verdim. Artık tüm acabalarımdan sıyrıldıktan sonra büromu açtım. Kendimden misal vermek istedim. Bu anlattığım serüven tam üç buçuk yılı kapsıyor.

Kendinize ve mesleğimizin kutsallığınıza inandığınızı tahmin ediyorum. İdealist bir avukatın hikayesi olduğunu görebiliyorum. İnanıyorum ki, her şey gönlünüzce olacak.
Old 02-09-2014, 13:29   #6
just4kick

Söylediklerinin tümünde haklı olarak isyan eden arkadaşıma katılıyorum. 4 yıl boyunca göğsümüzü şişire şişire okuyup sonra 3-5 tane .... hacze gidip tehdit edilince insanda şevk kalmıyor. A.Aksoy arkadaşıma bir tavsiye daha, stajının bitip ruhsatını beklediğin bir dönem olacak. heh işte o dönemde ne stajyersin, ne avukat. Ruhsat almak için baroya evraklarını verecek, aidat adı altında 300 küsür lira para bayılacaksın. Ruhsatın 3 ay kadar sonra gelecek ki bu geliş tarihi yeni yıldan 1 hafta öncesine falan tekabül eder, yeni yılın ilk haftasında elinde ruhsatın böbürlenirken bir mesaj: Baro Aidatınızın son ödeme tarihi 31.01.201..'dir diye. o zaman bir kere ve bir kere daha bu meslekten ve bu barodan soğuyacaksın.
Allah yardımcın olsun, aramıza hoşgeldin.
Old 03-09-2014, 15:33   #7
SPK Uzman

Sayın A. Aksoy, stajınıza başlayabildiniz mi?
saygılarımla.
Old 07-09-2014, 09:10   #8
üye45280

Avrupa birliği müzakerelerde üniversite eksikliğinden dolayı iktidarı uyarmıştı,iktidar abartarak her yere üniversite açtı,3 tane yardımcı doçenti bir araya getiren üniversiteler hukuk fakültesi açtı.Sadece İstanbul'daki üniversiteler senede 8000 hukuk mezunu veriyor.Görünen o ki İstanbul barosundaki avukat sayısı 2 sene sonra 50000 olucak.Böyle giderse mesleğin emlakçılıktan pek bi farkı kalmayacak.Tüm bunları gözardı edip "sabredin" diyen sayın meslektaşlarımı anlayamıyorum.
Old 07-09-2014, 13:40   #9
Sabuhi Rahimov

Varsayılan Yaniliyorsunuz bence

Kimse kendini kandırmasın lütfen,Hukuk Fakültesinden ne kadar mezun çıkarsa ciksin bunda korkulacak bir durum olmaması lazım, işte ozaman anlaşılıyorki kim babasının parasıyla dayısının arkadasıyla okuduğu , oyuzden benim icin önemlisi mezunlarin fazlaligi degil! bilginin nasil ifa edilmesidir . Siz bence rekabetten korkuyorsunuz, ben o 8000 kisiyi nasil gecerimde dava alirim dusuncesine eger girmisseniz basta kaybetmissiniz demektir hukukta onemli olan fazlalik degildir unutmayin bilgi eksikligidir
Old 08-09-2014, 08:42   #10
just4kick

Alıntı:
Yazan Sabuhi Rahimov
Kimse kendini kandırmasın lütfen,Hukuk Fakültesinden ne kadar mezun çıkarsa ciksin bunda korkulacak bir durum olmaması lazım, işte ozaman anlaşılıyorki kim babasının parasıyla dayısının arkadasıyla okuduğu , oyuzden benim icin önemlisi mezunlarin fazlaligi degil! bilginin nasil ifa edilmesidir . Siz bence rekabetten korkuyorsunuz, ben o 8000 kisiyi nasil gecerimde dava alirim dusuncesine eger girmisseniz basta kaybetmissiniz demektir hukukta onemli olan fazlalik degildir unutmayin bilgi eksikligidir

Yahu ne dertliymişsiniz baba parasıyla okuma olayına arkadaş! İstanbul Üni.den mezun olan 1200 kişiden zeka akıyor, bilgi akıyor gibi davranıyorsunuz. İstanbul'da aktif olarak 35.000 avukat var şuan. Bu sayının artmasının dezavantajı baromuzun yayınladığı ücret tarifesinin iyice altında ücretlere çalışacak olmak. Geçen gün bir boşanma davasına fiyat verdim, adam 2 gün sonra arayıp 1000liraya bakacak birini buldum kusura bakma diye geri aradı. İstersen etrafına bilgi saçarak yürü, sayı fazlalığı bu piyasada fiyat kırıyor. Ayrıca bilgiye önem veriyorsanız, ben özel üni mezunuyum, BABA PARASI ile okudum. Ama devlet üniversitesinden mezun birine göre daha çok şey biliyorum. Mühim olan bilgiyse, okurken ve okuduktan sonra kendinize ne kattığınız meselesidir. Hukuk eğitimi almış kişiler topluma önderlik yapabilecek muhakeme gücüne sahip kişilerdir. "Baba parası" muhabbetini yapacak kadar düşmek yakışmıyor bir hukukçuya. Saygılarımla.
Old 08-09-2014, 20:44   #11
üye45280

Alıntı:
Yazan Sabuhi Rahimov
bunu ben söylemiyorum baro başkanının danıştay konuşmasının dökümünü okursan mesleğin karanlık geleceğiyle ilgili seni ikna edicek kadar yeterli bilgi sahibi olursun
Old 09-09-2014, 15:36   #12
Av.A.Aksoy

Ben de anne baba parasıyla okudum, hiç de zoruma gitmedi. Babam, ben okuyayım diye çalıştı, ben de alnımın akıyla okudum bitirdim. Devlet Üniversitelerine girebilecek puanım olmasına rağmen de tercih etmedim. Beğenmediğim için değil, Ankara, İstanbul, Marmara, Dokuz Eylül mükemmel okullar fakat ben ailemin yanında kalmak istedim. Ve ben bugün bir hukukçuysam, iyi bir para kazanıp çocuklarımı da iyi imkanlarda okutmak-yaşatmak isterim. Yoksa neden çalışıyoruz? Hala şu baba parasını aşamadıysak gerçekten üzücü.
Old 09-09-2014, 15:38   #13
Av.A.Aksoy

Alıntı:
Yazan SPK Uzman
Sayın A. Aksoy, stajınıza başlayabildiniz mi?
saygılarımla.

Sn SPK Uzman ; Evet başladım
Old 10-09-2014, 13:33   #14
gpaylan

Bende stajımın ilk 6 ayını memleketimde bitirdim ve ikinci 6 ayını ise aşık olduğum şehir İstanbul'da başlattım. Açıkçası İstanbul'a gelmeden önce burası hakkında insanlar ne düşünüyor diye siteden takip edip yorumları okuyordum.Okurken bi karamasarlığa kapılmadım da değil.Ama yine de İstanbul'a geldim ve bir hukuk bürosunda işe başladım.Maaşı ve fiziksel olanakları da gayet iyi.Ve şunu gördüm İstanbul'da çalışan,gayret gösteren ve sebat eden herkesin muhakkak karşılığını aldığıdır.O yüzden ben olaylara o kadar da karamsar bakan bi insan değilim.Zira insana ancak çalıştığının karşılığı vardır.
Old 10-09-2014, 16:30   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan just4kick
Geçen gün bir boşanma davasına fiyat verdim, adam 2 gün sonra arayıp 1000liraya bakacak birini buldum kusura bakma diye geri aradı. İstersen etrafına bilgi saçarak yürü, sayı fazlalığı bu piyasada fiyat kırıyor. .

Merak ettim, siz ne kadar "fiyat" verdiniz. Samimi olarak yazar mısınız?
Old 10-09-2014, 16:41   #16
suskun_juliette

Devlet üniversitesi/vakıf üniversitesi konusunu tartışmanın ayrılık çıkarmaktan başka bir neticesi yoktur. Kim hangi üniversiteden mezun olursa olsun, pratikte nasıl bir hukukçu olduğu konumunu belirler.

Sn Aksoy stajına başlamış, daha güzel haberlerini duymayı dilerim.
Old 11-09-2014, 09:06   #17
just4kick

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Merak ettim, siz ne kadar "fiyat" verdiniz. Samimi olarak yazar mısınız?

O bana kalmış bir şey. Yayınlanan asgari ücret tarifiesinden haberdarsanız bu soruyu sormanıza da gerek yoktur zaten. Elbette tarifeyi uygulamak zor, mecburen tarifeden aşağıda olması gerekli "fiyat"ın. Kelimeye neden takıldığınızı da anlamış değilim, ücret-bedel-fiyat.
Old 11-09-2014, 11:30   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan just4kick
O bana kalmış bir şey. Yayınlanan asgari ücret tarifiesinden haberdarsanız bu soruyu sormanıza da gerek yoktur zaten. Elbette tarifeyi uygulamak zor, mecburen tarifeden aşağıda olması gerekli "fiyat"ın. .

Evet, asgari ücret tarifesinden haberim var. AAÜT'ye göre boşanma davasını 1.500 TL sından aşağıda bir miktara kabul edemiyoruz.Siz herhalde bunu kastetmediniz. Önceki mesajınızda "Baro" kelimesi geçtiği için, İstanbul Barosunun yayınladığı "tavsiye" niteliğindeki ücret tarifesini kastettiniz, sanırım. Bu tarifeye göre ise, boşanma davasının(tazminat hariç) 6.700 TL'ye bakılması tavsiye edilmiş. "Mecburen" tarifeden aşağıda bir "fiyat" verdiğinizi yazmışsınız. Yani, 6.700 TL sından daha az bir miktar vekalet ücreti talep ettiğiniz anlaşılmaktadır. Bir foruma yazıp, bir başka meslektaşınızı eleştiriyorsanız sorulan sorulara, " O bana kalmış bir şey" diyemezsiniz.

Alıntı:
Kelimeye neden takıldığınızı da anlamış değilim, ücret-bedel-fiyat

"Fiyat" kelimesini tırnak içine almamın nedeni kelimeye takılmam değil; çünkü avukatların bu tür nitelemelerine artık alıştım. Sadece okuyanlar "fiyat" kelimesinin bana ait olmadığını görsün, diye tırnak içinde kullandım. Ama madem siz takıldınız hemen cevap vereyim. Biz avukatlar tüccar değiliz, o yüzden vekalet ücretinin adına da "fiyat" demiyoruz.
Old 11-09-2014, 12:00   #19
SPK Uzman

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Evet, asgari ücret tarifesinden haberim var. AAÜT'ye göre boşanma davasını 1.500 TL sından aşağıda bir miktara kabul edemiyoruz.Siz herhalde bunu kastetmediniz. Önceki mesajınızda "Baro" kelimesi geçtiği için, İstanbul Barosunun yayınladığı "tavsiye" niteliğindeki ücret tarifesini kastettiniz, sanırım. Bu tarifeye göre ise, boşanma davasının(tazminat hariç) 6.700 TL'ye bakılması tavsiye edilmiş. "Mecburen" tarifeden aşağıda bir "fiyat" verdiğinizi yazmışsınız. Yani, 6.700 TL sından daha az bir miktar vekalet ücreti talep ettiğiniz anlaşılmaktadır. Bir foruma yazıp, bir başka meslektaşınızı eleştiriyorsanız sorulan sorulara, " O bana kalmış bir şey" diyemezsiniz.

"Fiyat" kelimesini tırnak içine almamın nedeni kelimeye takılmam değil; çünkü avukatların bu tür nitelemelerine artık alıştım. Sadece okuyanlar "fiyat" kelimesinin bana ait olmadığını görsün, diye tırnak içinde kullandım. Ama madem siz takıldınız hemen cevap vereyim. Biz avukatlar tüccar değiliz, o yüzden vekalet ücretinin adına da "fiyat" demiyoruz.

Elinize sağlık ..
Old 11-09-2014, 12:25   #20
Av.Denizcan Sarıkaya

Sayın Ergin son cümlenize katılmamak elde değil. Mesleğin kalitesini topu barolara , fakültelere atarak tartışmak kolaya kaçmaktır.Her birey gibi biz avukatlar da kendimizi sorgulayarak başlamalıyız.

İlaveten konu içinde gereksiz bir tartışma olsa da özel-devlet üniversitesi ayrımını yanlış bulup, devlet üniversitesinden mezun olan avukatlardan daha fazla bilgiye sahip olma iddiası açık çelişkidir.
Old 11-09-2014, 15:14   #21
just4kick

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Benim orada sinirlendiğim ve eleştirdiğim husus, meslektaşımızın bu mesleğe tüccar mantığıyla yaklaşıp "getir ben 1000liraya bakarım" demiş olması. O kişinin bu tutumu yüzünden "vekalet ücreti"nin adı "fiyat"a dönüşüyor. Tavsiye niteliğindeki tarifeye yakın "vekalet ücretleri" istendiği takdirde bu mesleğin çok daha kaliteli seviyelere ulaşacağı kanısındayım. Daha yüksek ücret kaliteyi artırmayacak -sözlerim yine yanlış tarafa çekilmesin- sadece biz Avukatların mesleği icra ederken para kazanma hırsı ve endişesi taşımadan çalışmamızı sağlayacak. Saygılarımla.
Old 22-01-2015, 23:44   #22
ECA2013

Alıntı:
Yazan Av.A.Aksoy

Saygılarımla

Sevgili meslektaşım, yanlış anlamayın ama özel üniversite mezunu olduğunuz için bulamıyor olabilirsiniz. Malum çok fazla üniversite var ve devlet üniversitelerinin verdiği mezunlar da fazla. İş görüşmelerimde dikkatimi en çok çeken şey, direk sorulan 'hangi üniversite mezunusun' sorusu. Veya iş ilanlarında gördüğümüz 'devlet üniversitelerinden mezun olmuş' ibaresi.

Umarım gönlünüze yatan işi bulursunuz, iyi günler dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi